Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kiegyensúlyozás esztergálásnál...

Kiegyensúlyozás esztergálásnál és köszörülésnél?

Figyelt kérdés

[link]


Egy ilyen típusú tengelyről készítek szakdolgozatot, most jutottam a műveletek tervezéséhez. Azt már kiszámoltam, hogy a forgattyúcsap esztergálásakor (hagyományos gép) r=0,4 m sugáron 84 (!) kg súlyt kellene elhelyezni, ami elég sok. (A tengely amiről írok 1200 mm hosszú , és 350 kg, a löket 90 mm )



A gépek közül, amire a gyártás tervezem, az esztergára d 1000 mm síktárcsa felszerlhető, tehát ott elvileg megoldható a kiegyensúlyozás. Kérdésem ekkor, hogy ilyen esetekben valami egyedi ellensúlyt érdemes tervezni ?


eszterga:


[link]



Köszörülésnél hova lehet rakni 84 kg ellensúlyt??


Ilyen gép (TOS BUA 63):


[link]



Másik kérdésem, hogyha a forgattyúcsap nagyoló esztergálása ,,teliből" történik, akkor az ellensúlyt mikor érdemes felszerlni? Ugye a művelet elején még nem

kellene, mert ekkor még egytengelyű az egész alaktrész, tehát az az ellensúly ami a megmunkálás végén pont jó lesz, és valóban ellensúlyoz, az a megmunkálás elején pont hogy ránngatni fogja a gépet, és ahogy egyre jobban ki van alakítva a forgattyúcsap, ez a hatás fokozatosan csökken, majd megszűnik.



2019. aug. 14. 22:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Furcsa világot élünk, hogy az előgyártmány nem egy kovácsolt darab...
2019. aug. 14. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
56%
ha a szakdolgozatod írása közben felmerülő problémát a gyakorin kérdezed meg, akkor talán nem kellene szakdolgozatod írnod...
2019. aug. 14. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Wadmalac ***** válasza:

Csak egy kérdés.

A köszörülésnél a vágósebességet a korong fordulata adja, maga a darab lassan forog.

Ott centrifugális erőre nem kell ellensúlyozás.

Természetesen olyan köszörűgép kell, ami a forgástengely és a tömegközéppont excentricitását, a terhelés fordulatonkénti lassú "billegését" a masszív csapágyazás révén eltűri.


Mindenesetre szerintem a legfontosabb pont a tengely másik vég befogásának a masszivitása.


Amúgy a legjobb lenne esztergálásra és köszörülésre is, ha nem vízszintes tengelyű, hanem karusszel jellegű gép lenne a megmunkálógép.

Akkor a tömegközéppont lengése kis fordulaton kisebb gondot jelentene.


Illetve valószínűleg a főtengely tengelyvonala és a hajtókarok tengelyvonala szerinti középpontos felfogásokat többször kéne váltani, lépcsőzetesen felépített fogásokkal, hogy a súlyeltolódások minimalizálva legyenek.


Azért jelzem, hogy a forgattyústengely tömör hengerből kialakítása egyrészt hatalmas anyag pénzkidobás, másrészt láthatóan a fenti komoly gondokat veti fel, harmadrészt a késztermék szilárdsága szempontjából is sokkal rosszabb, mint egy excenteresre előkovácsolt darabból való kiindulás.


"ahogy egyre jobban ki van alakítva a forgattyúcsap, ez a hatás fokozatosan csökken, majd megszűnik."

Nem szűnik meg. Csak amikor a főtengely menti befogásod van, a forgattyúscsapok tengelyére tolva mindig is "rázni" fog.


Egyébként létezik technológia, ami elkerüli az excenteres befogás szükségét. Természetesen ehhez fordulatszámmal szinkronban radiálisan mozgó esztergakés kell.

Vannak ilyen CNC gépek.

2019. aug. 15. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Nem teljesen jó képet küldtem, de mást nem találtam.

A tengelyem elrendezése az alsó ábra szerinti:


[link]


Szabdalakító kovácsolt az előgyártmány, de a forgattyúcsapot nem lehet beletenni ekkor, kivéve speciális eljárásokkal (Röderer eljárás, TS)


Az eredetileg linkelt képen látható tengelyt áttolással le lehet szabadlakítással kovácsolni.


Süllyesztékes kovácsolást nem magyaráznám, hogy miért nem jöhet szóbe egy 800kg-os 1,5m-es előgyártmánynál, amiből 1 db-ra van szükség.



A megmunkáló gépek adottak, ebből kell ,,főzni"

2019. aug. 15. 09:44
 5/11 A kérdező kommentje:

,,Nem szűnik meg. Csak amikor a főtengely menti befogásod van, a forgattyúscsapok tengelyére tolva mindig is "rázni" fog."


Ezt csak az adott műveleten belül értettem (forgattyúcsap nagyolása). Ahol főtengely menti befogás van, ott eltérő ellensúlyt kell használni. Ekkor azért kisebb súly is elegendő, hiszen nem olyan nagy a súlyponteltolódás, mint amikor a forgattyúcsap körül kell forgatni.


Az esztergára felszerelendő 84 kg ellensúlyt tervezni érdemes?


(Amikor a főtengely körül van forgatva oda egyébként csak 8 kg. súly is elég, ahhoz elég a kereskedelmi forgalomban kapható megoldás)

2019. aug. 15. 09:52
 6/11 Wadmalac ***** válasza:

"Süllyesztékes kovácsolást nem magyaráznám, hogy miért nem jöhet szóbe egy 800kg-os 1,5m-es előgyártmánynál, amiből 1 db-ra van szükség."


Hát ez tény. Az egy darabos gyártás a fémipar szpatása. :D


Én azt mondanám, hogy megfelelően stabil kétoldali befogás és legalább nagyolási fázisban nagyon alacsony vágó- (tehát forgatási-) sebesség mellett a síktárcsán elhelyezett ellensúlynak elégnek kéne lennie. Ideális megoldás mindkét végén síktárcsás befogás lenne. Úgy két oldalt tudsz ellensúlyozni is.

2019. aug. 15. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Wadmalac jól leírta a dolgokat. Néhány megjegyzésem van: Ha síktárcsán történik a kiegyensúlyozás, ez is korlátot szab. Síktárcsákkra meg van határozva hogy max.mekkora lehet a fordulatszám és a tömeg.


Másrészt ha csak egyik oldalon lesz az ellensúly, az dinamikai kiegyensúlyozatlansági problémát fog jelenteni. A kiegyensúlyozás ugyanis kétféle lehet: statikus és dinamikus.

2019. aug. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

találtam közbe egy videót:


0:26-nál itt szépen látszanak az ellensúlyok


De ez főtengelyköszörű , igaz? Hagyományos palástköszörűnél én még nem láttam ilyet, hogy az orsó hátsó oldalán lehet ellensúly felszerleni?


Holnap lehet bemegyek itt a környéken az egyik céghez, ahol elég nagy darabokat szoktak esztergálni, mert van kérdés bőven :\


Hagyományos gépekkel elég sz..ó legyártani egy ilyet..

2019. aug. 15. 20:26
 9/11 A kérdező kommentje:
2019. aug. 15. 20:28
 10/11 A kérdező kommentje:

Voltam bent a cégnél.


csináltak már és köszörülték is, ezen a palástköszörűn:


[link]



Mondták, hogy szükséges a két oldai ellensúlyozás (amit utaolsó válaszoló is említett)


Esztergálásnál a kétoldali ellensúlyozást, egy korábbi hasonló tengelynél, az alábbi ellensúlyokkal oldaották meg:


[link]


A nagy lapos vasak voltak, a hajlított menetes szárakkal, mintegy rábilincselve megmunkálás közbe a tengelyre.



Kérdeztem a köszörűs ürgét, hogy a köszörűrs (a most linkelt 1. kép) szegnyereghez lehet-e ekkor síktárcsát felszerelni, azt mondta, hogy ehhez a géphez nincs nekik, de elvileg lehet..


A központeltolást a (most linkelt 2. képen látahtó) 2db, alaktrész véglapjára szerelt tárcsákakkal oldják meg.



Kérdésem: tényleg fel lehet szerlni a képen látható palástköszörőre 2db síktárcsát, és megoldható ezzel a központeltolás?


A köszörűorsóra most ez van felszerelve (menesztőtárcsa ?)


[link]

2019. aug. 16. 15:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!