Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az esztergálásnál a beszúrás,...

Az esztergálásnál a beszúrás, hogy működik?

Figyelt kérdés

AZ a helyzet,hogy most kezdtem el esztergálni ..és eddig az alapokat tudom,hogy oldalazás,hosszesztergálás,fúrás,előtolás,stb

Most kaptam egy olyan feladatot ,amit beszúró késsel kell megcsinálni ,akkor az olyan,hogy odaállítom a kést arra a pontra ahova szeretném,mondjuk egy 4-es késsel ,és utána bemérem azt a mélységet,amit szeretnék??

vagy ,hogy?

Kérlek segítsetek ,mert nagyon nyugtalanít..

egy kezdő:(


2012. márc. 28. 19:16
 1/9 anonim ***** válasza:

Rég esztergáltam...

A 4, az a késszélesség, azaz a beszúrás szélessége?

Ha a tengely végétől van megadva a beszúrás helyzete, akkor a tolómérő mélységmérőjével be tudom állítani a helyzetet, tolómérő "talpa" a tengelyvégen, a kívánt méret beállítva és rögzítve, így odafogom a tolómérőt, és a beszúrókést a hosszszánnal mozgatva megérintem a mélységmérő nyelvet. Rögzítem (esetleg) a hosszszánt, munkadarab megforgat, keresztszánnal előtolva megérintem az anyagot, keresztszán nóniuszt beállítom 0-ra és a kívánt mélységig nóniuszon leolvasva "előtolom"..

A kést illik kenni, berezgésre figyelni, jónak kell lenni a kés élszögeknek.

Másik méretbeállítás: beszúrókés annyira bent, hogy hosszszánt előtolva érintem a tengelyvéget, nóniuszt 0-ra állítom és azt használva állítom be a távolságot a tengelyvégtől.

Nem elfelejteni a kés vastagságot hozzáadni!

2012. márc. 28. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
"érintem a tengelyvéget, nóniuszt 0-ra állítom" utána kést kihúzom...
2012. márc. 28. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen ,sokat segítettél a lelki nyugalmamon :)

De nem tudom mit parázok ,hiszen eddig minden jól ment.. csak ez nagyon elbizonytalanított ..

Valami majd csak lesz ..amúgy imádok esztergálni ,valahogy olyan jó szép egy szakma..

Te úgy tanultad? vagy csak hobbi szinten ?

Ezek szerint már nem esztergálsz ...

Köszi a választ még egyszer!

2012. márc. 28. 19:43
 4/9 anonim ***** válasza:

Gépésztechnikusként tanultam, iskolában persze rövid ideig esztergáltam, már dolgozóként rövid ideig martam is.

Tervező, később kísérleti műhely főnök voltam, minden "igazítást", esztergálást kisajátítottam magamnak...

Ha kellett persze társműhelyben oszlopos fúrógépet meg sok minden mást is hagytak kezelni (elvileg nem lehetett volna a képzetlenség miatt), ők meg "zsebretették" a normaidőt rá..

2012. márc. 28. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

én is annak fogok! :D gépésznek tanulok 3-dik éve ..eddig csak kéziforgácsolás volt , meg kovácsolás ..de most beindult az élet.Van síkköszörű ,marógép , E400-as esztergagépek ,ja meg cnc.. de ott még nem tartunk ..

:) akkor te biztos vágod a műszaki ,dolgot ..lehet ,hogy lesz majd egy pár kérédsem hozzád , ha nem baj ..

2012. márc. 28. 20:23
 6/9 anonim ***** válasza:

Bajnak nem baj, de a CNC műhelyben (talán nálunk volt az első) csak az álltam és néztem..

És amikor alkatrészt rajzoltam rá, egy rengeteg körívből álló vezérlő pályát (mással lehetetlen lett volna megcsinálni)akkor megmakacsolta magát.

Az én számológépem kicsit másképp számolt és a 2 ív találkozásánál (inflexiós pont), mint kiderült szerinte volt 2 mikron eltérés (de ezt nem mondta), nem volt hajlandó továbmenni.

Nekik is új volt, ráment 3 nap... De erről keveset tudok.

2012. márc. 28. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A beszúráshoz hozzátennék egy kiegészítést: Bizonyos anyagok esetén (különösen rozsdamentes acéloknál, öntöttvasnál), ill. ha túl mély a beszúrás, akkor érdemes nem egyszerre bemenni a beszurási átmérőig, hanem a kést szakaszonként mozgatni jobbra és balra. Így csökkenthető a kés berezonálása és a felmelegedés miatti kés kopása is.

Ezzel a módszerrel tehát pl. a 4 vagy 5 mm szélesség beszurás 3mm-es beszurókéssel készíthető.

2012. márc. 30. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Első vagyok..

Igen, így van, akkor a késszánnal kell majd a horonyszélességet beállítani, de ekkor már figyelni kell a holtjáték kivételére, mindig egyirányból kell ráállni..

2012. márc. 30. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm:)

Gépész technikusok:)

2012. márc. 30. 19:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!