Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A csontkovács tudományosan...

A csontkovács tudományosan bizonyítható gyógyítást végez, vagy kuruzslás?

Figyelt kérdés
Vagy olyan, mint a gyógyvíz, hogy nem egészen kuruzslás, csak félig? (Mivel ugye a meleg vízben ücsörgés hatására végül is nő a nagymama fájós ízületében a véráramlás, de ettől még inkább népi hiedelem, hogy GYÓGYvíz.)
2020. jan. 6. 14:12
1 2
 1/12 TappancsMancs ***** válasza:
80%

Amennyire én tudom, a csontkovács végzettség és engedély és effélék követelményei mellett végezhető. Helyretesz egy kiugrott, kificamodott végtagot, vagy rossz tartásból eredően ugyanígy visszamozdítja az inakat és csontokat. Bár a neve népiesen hangzik, de a sebészet mellett az egyik leg fizikaibb gyógymód.


Szóval nem a csontot üti kalapáccsal. :)

2020. jan. 6. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 TappancsMancs ***** válasza:
Ja és van valami orvosibb neve is, de az most nem jut eszembe.
2020. jan. 6. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy általában az orvosok sem egyforma hatékonysággal gyógyítanak, így a csontkovácsok se egyformák. Vannak elég jó (lokális) elméleti megalapozottsággal rendelkező ügyes kezű emberek és akadnak teljesen sarlatánok is. Az ilyenekkel a probléma pont az, hogy egyénileg kell megbizonyosodni a hitelességről. Aztán az vagy sikerül, vagy nem. Az orvosokra vonatkozó hitelességet a diploma és a vonatkozó jogszabályok garantálják, beleértve a hibából eredő térítési kötelezettséget is. Csontkovácsnak ilyen kötelezettsége helyzetéből fakadóan nem lehet.
2020. jan. 6. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

"van valami orvosibb neve is"

Kiropraktőr (-tor), vagy esetleg manuálterapeuta. Bár nem teljesen azonos fogalmak.


"Az orvos, vagy gyógytornász hatáskörébe utalt “manuálterápia”, vagy “manuálterápiás eljárások” nem azonosak a “csontkovács” tevékenységgel annak ellenére, hogy a manuálterápia a csontkovácsolásból fejlődött ki! Úgy az alkalmazott fogásrendszerben, mint az alkalmazásuk céljában eltérnek egymástól! A csontkovácsolás (manuálterápia) csak orvosi diplomával végezhető!"

[link]

2020. jan. 6. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 TappancsMancs ***** válasza:

Az USA-ban az orvosi ellátórendszer része a kiropraktika (ha már meglett a kifejezés), vagy régies nevén csontkovácsolás, és Európában is van ahol az orvosképzés egyik választható eleme lehet. Van aki alternatív kiegészítésekkel diagnosztizál és van aki simán az orvosi képzésének mentén, és akár röntgennel vagy CT-vel is kiegészíti. Mindenki választhat magának megfelelőt.


Mindenesetre túl sok a derékfájós és ... problémával rendelkező ember, sokkal többeknek lenne érdemes felkeresnie egy jól megválasztott csontkovácsot. Egy rossz nyak tartástól fejfájós is lehet valaki, vagy csak a tartásán van mit korrigálni, de van sok tünet - nekem csak ilyenek jutottak eszembe.

2020. jan. 6. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 TappancsMancs ***** válasza:

Egyébként kérdező, a bőrön át is felszívódnak dolgok, és sajnos még "bőrméreg" is van, ami a bőrön át felszívódva is halálos méreg, és jótékony hatása is lehet annak ami a bőrön át szívódik fel, mint például egy krém is felszívódik és jótékony hatású.


A bőr nem olyan, hogy kiválogatja mit eresszen át és mit ne, habár ezt valamennyire képes válogatni, de ugyanúgy nem 100%-osan, mint a tápcsatorna sem. Még az allergiát is úgy tesztelik például, hogy a bőrre kent anyagokra adott gyors reakciókat vizsgálják, mert hat a szervezetre.

2020. jan. 6. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 TappancsMancs ***** válasza:
Azért csak utánanéztem a bőrön át felszívódó kezeléseknek, ha már a kérdésben is volt ilyen. Ha érdekel a téma - az ilyen gyógyszerek és kezelések megnevezése: transzdermális gyógykezelés, - gyógyszer. Ilyen a nikotin tapasz is, ami a vérbe is felszívódva egy folyamatos nikotin mennyiséget nyújt a szervezetben.
2020. jan. 6. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
69%

Másik név az oszteopátia.


Hát, a kovács az régen ugyebár a valamihez értő tudort is jelentette a vasat alakítón kívül.


Régen azért a(z egyik) módszer nem különbözött sokat a kovács tevékenységétől, egy deszkát raktak a fekvő ember talpához, majd a csontkovács egy fejsze fokával nagyot ütött a deszkára. :)


Amit #3 ír, ahhoz még hozzátenném, hogy minden csontkovácsnak egyéni fogásrepertoárja van, melyek nyilván csak bizonyos célra jók. Ezzel is nehezedik a helyzet, hogy kell találni olyant, aki olyan fogást szokott alkalmazni, ami az adott problémát meggyógyítja.


Valami természetgyógyász vizsgát kell tenniük, ha jól emlékszem. Az egyik jó csontkovács a 90-esek második felében elég kellemetlen helyzetbe került, mert ahhoz a vizsgához érettségi kellett volna, az meg neki nem volt. De aztán vagy elnézték neki, vagy egyéni felmentést kapott. Mintha most is nehezítenék a helyzetüket, mintha olvastam volna mostanában megint valami törekvést.

2020. jan. 6. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
64%

Azért jó duma ez a tudományosan bizonyítható kontra kuruzslás. :D

Én például hogy jártam. A három hét fekvés után először megvizsgált egy, valaha a traumatológiai intézetben dolgozó sebész, ismerős ismerőse. Mondta, hogy ne féljek a gerincműtéttől (azért az kb 30 éve volt, még távolról sem volt az egy hétköznapi dolog...). Aztán a Traumatológiai Intézetben is jártam, ott azért mondták, amíg van panaszmentes időszakom, nem javasolják a műtétet, mert "az operált gerinc az már mindig panaszos". Úgy éltem már fél éve, hogy autóval bevittek dolgozni, ott leültem egy székbe, csak wc-re menni álltam fel, aztán autóval hazavittek, lefeküdtem, vacsorázni felkeltem, visszafeküdtem. Csámpásan jártam, mint egy rozsdás szörny a sci-fiből. Vettünk bebújós cipőt. A zoknifelvételhez néha segítség kellett. És közben néha a szemem forgott a hátsó fájástól, kapaszkodó híján egy laza ordítással ültem le a wc-re. :D Aztán... elmentem egy csontkovácshoz, és 2 perc alatt helyrerakott, le tudtam hajolni, megszűnt a két combizmom állandó feszülése, stb. Nekem annyi bizonyítékom van, hogy van röntgenképem a kellemetlen állapotról, amire később egy reumatológus azt mondta: maga itt valami egészen komoly dologgal küszködött. Nem értette, mitől nem vagyok már tropa, de én meg nem mondtam neki. :D


Csak az a baj ezzel az egésszel, hogy a csontkovács az okot, amitől kiakad, beakad, becsípődik, stb, azt nem szünteti meg. Mondjuk az ember megerőltette magát, és kinyúlt két szalag, az a csontkovács kezelésétől nem zsugorodik vissza. Sok minden regenerálódik, de a természet lassan dolgozik.

2020. jan. 6. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Tislerics Máté ***** válasza:
67%

Mivel nem kap a csontkovács ÁNTSZ engedélyt és az Orvosi Kamara sem ismeri el az ilyen képzéseket. Ezért tekinthető (csúnyán mondva) kuruzslásnak is a tevékenység, főleg ha (valódi) manuálterapeutának állítja be magát és ezért ellenszolgáltatást pl.: pénzt kér.


Nyilván egy csontkovács felszed magára tudományos alapokon nyugvó ismereteket is, de ez egy IGAZI Manuálterapeutához vagy gyógytornászhoz képest nagyon-nagyon gyengécske ismeretanyag. A csontkovács nem orvos. Ha annak állítja be magát, az tényleg mondható kuruzslásnak, csalásnak bizonyos esetekben.


,,kuruzslás: 187. § (1) Aki ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen az orvosi gyakorlat körébe tartozó tevékenységet jogosulatlanul fejt ki, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."


A Manuálterapeuta vagy gyógytornász tudja mit csinál! És erről rendes papírja is van, nem csak egy A/4-es színes nyomtatott oklevele. A csontkovács persze segíteni is képes átmenetileg pl.: becsípődések esetén. Ugyanakkor hiányos tudományos ismerete miatt képes nagyon komoly visszafordíthatatlan károkat is okozni. Pl.: Ha egy gerincsérves először csontkovácshoz megy a rendes! orvosi diagnosztika előtt, akár visszafordíthatatlan károkat is képes okozni magának ezzel. Konkrétan elmész gyanútlanul a haver által ajánlott TÉNYLEG tök jó csontkováshoz, estére meg az idegsebészeten kötsz ki.


Ahogy sok országban úgy Magyarországon is elég lazán kezelik az ilyen jellegű alternatív gyógyászati eljárások büntetését, szabályozását. Ezért sajnos a "csodás gyógyulások" mellett sok károkozás is történik. Ami elkerülhető lenne, ha a beteg IGAZI orvoshoz fordulna és megfelelő diagnosztikát követő, megfelelő manipulációs kezelést kapna.


Minden esetre az ilyen dolgok erkölcsi és jogi értelemben is ingoványos területeknek számítanak...

2020. jan. 7. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!