Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A fény görbülésének jelensége...

A fény görbülésének jelensége az, amikor az egyik tárgy széle mellett a háttérben lévő másik tárgy széle kissé eltorzul?

Figyelt kérdés

Az egyik tárgy nagyon közel van a szemünkhöz, és óvatosan úgy mozdítjuk, hogy látszólag "hozzáérjen" egy háttérbeli tárgy széléhez. Érdemes csak az egyik szemünket kinyitnunk. Ilyenkor a háttérbeli tárgy széle kissé "behorpad", de csak nagyon kicsit. Fontos, hogy a szemünk előtt lévő tárgy nem takarja el a tárgyat, csak mintha a másik tárgy széle kissé behorpadna. De ez csak nagyon kismértékben van.


Illetve ha a háttérben van egy erős fényforrás, és előtte egy vékony hosszú tárgy (pl. kémény és mögötte a Nap), akkor a kémény keskenyebb lesz azon a részen, ahol mögötte van a fényforrás, olyan, mintha a Nap fénysugarai megkerülnék a kéményt (összeérnének a kémény mögött).


Ez a fény görbülése miatt lehetséges?


2020. febr. 24. 17:34
 1/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nem. Ez a fény hullámtermészetét mutatja és Fresnel-diffrakció néven fut a jelenség. Ez azt jelenti, hogy a fény ahogy áthalad egy résen vagy valami mellett (mint a kérdésben), akkor egy hullámtermészetű viselkedést lehet megfigyelni.


Egy egyszerű kísérletet gyorsan tudsz is csinálni rá. Csinálj egy nagyon keskeny rést, két valami egyenes oldalú dologból. 0,1-0,2 mm környékén tedd oda egymáshoz és kész a rés. A mobilod lámpájával világítsd meg, természetesen tegyél egy fehér lapot mögé, ahova világítod a rést, hogy a lapon keletkezzen az átvilágított rés fénye.

Az lesz látható, hogy nem egy éles szélű fénycsíkot kapsz, hanem sávokat. Ez azért van, mert a hullám így terjed át a résen és ezt rajzolja ki.


Megcsinálhatod rés nélkül is, csak egy éles körvonalú tárggyal is. Akkor tedd a fényforráshoz közel a tárgy szélét. Látszani fog, hogy itt is sávok jelentkeznek az éles árnyék helyett, tehát nem csak elmosódik az árnyék, hanem sávok keletkeznek.


Vagy csinálj egy tűvel egy lyukat egy lapon, de nagyon kicsit, csak a tű hegyével. Világítsd át és látható lesz, hogy fénysávok keletkeznek itt is. Tehát az árnyékok és a fény az nem éles körvonalúak, hanem a Fresnel-diffrakcióval leírt jelenség szerint, sávokba rendeződnek ilyen esetekben.


[link]

2020. febr. 24. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
A kísérlet alatt legyen sötét a szobában?
2020. febr. 24. 20:02
 3/10 A kérdező kommentje:
A felületeknek mattnak kell lenniük, amik között áthalad a fény? Számít a színük?
2020. febr. 25. 18:21
 4/10 TappancsMancs ***** válasza:

Dehogy kell sötét. Csak nyilván ne tűző napsütésben csináld. Ennyi. Ha ég egy kislámpa, hogy láss a szobában az okés. Sima vetítésről van szó. Bárki kipróbálhatja, nem kell hozzá drága műszer sem, persze a tudományos igényű felszerelés és berendezések azok kellenek a pontos mérések végzéséhez. Házilag elég annyi, hogy lássad a jelenséget.


Tényleg egyből látszik. Kislámpa éghet, fehér lap függőlegesen, előtte mondjuk két műanyag doboz a résnek, és a mobil lámpáját odateszed. Csak a távolságokat kicsit variáld, de azt látni fogod.


A lényeg, hogy az árnyék/fény határvonal az nem lesz se éles, se sima átmenetű a halványodóba, hanem sávos.


Na megnéztem ... ha gyenge a megvilágító lámpa, akkor bizonytalanok a sávok. Ez egy olcsó ellem lámpa volt, az nem jó. De a mobil lámpája elég erős és simán látszik.


Fehér lap 10-20 cm-re is lehet a réstől.

A réshez elég bármi aminek egyenes az oldala, két flakon, csak ne papír legyen mert az bolyhos. A rés jó keskeny legyen.

A lámpa legyen közel a réshez, úgy jobban látszik.


3 perc alatt összerakod a cuccot. :) kb

2020. febr. 25. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:
Sima A4-es lap elég hozzá.
2020. febr. 25. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.


A kétrés kísérlet az ebből a szempontból más? Úgy hallottam, hogy azt sötétben és lézerrel kell elvégezni, azzal keverhettem össze.

2020. febr. 26. 16:50
 7/10 TappancsMancs ***** válasza:

A kétrés kísérlet is hasonló, de az a hullám és részecske természet váltott kimutatására van, lényegében ennyiben tér el ettől az egyszerűbb kísérlettől.


Ami tényleg teljesen más az az, amit a kérdésben kérdeztél, a fény görbülése, mert ott az erős gravitációs térben görbül a fény haladási útja. Gravitációs lencse néven találod meg.


Egyébként így látszik a már eddig is említett egyszerű módon a hullámtermészete:

[link]

A monitornak támasztottam egy adag A4 lapot ernyőnek. A filctoll a kamera fókuszához van ott, arra állítottam a fókuszt. A réshez van két binder irat csipesz, illetve még egy-egy a megtámasztásukhoz. 20 cm-nyire van a rés és az ernyő.


Itt van kép is:

[link]


Kétrés kísérlet:

[link]

2020. febr. 26. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Tehát akkor három különböző dologról beszélhetünk:


a fény hullámtermészetéből eredő elhajlás illetve sávok,

a gravitációs lencse, ami a fény elhajlása a gravitáció hatására,

illetve a fény részecske és hullámtermészetes két rés esetén

2020. febr. 27. 17:32
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:

Csak nem így van három. A fény elhajlása az nem a hullámtermészete miatt van, hanem az erős gravitációs mező okozza.


1. A fény elhajlása a Gravitációs lencse effektus, és azt az erős gravitáció okozza.


2. A fény simán hullámtermészetének kimutatására kérdeztél valójában és arra volt az egyszerű kísérlet is.


3. A fény hullám/részecske kettős természetének kimutatására van kétrés kísérlet.

2020. febr. 28. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
És akkor még ott van az agy képfeldolgozó és értelmező része. Olyan dolgokat látsz ami nincs is (szem vakfolt vagy arcot látsz egy pirítóskenyéren v a marson is)
2020. febr. 29. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!