Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Belső kúpfelület esztergálása...

Belső kúpfelület esztergálása készülékkel?

Figyelt kérdés

Ezt az elrendezést (alsó kép) nem tudom értelmezi, sehogy sem:


[link]


Gondolom horizonton csinálják ezt (vagyis leginkább sehol, hanem csak a tankönyvben, de ettől most kérem tekintsünk el..).


Ekkor síktárcsára van rászerleve gondolom a menesztő csap, ami forgatja a a szerszámot. Ezt eddig értem.


Amit már sehogy nem tudok elképzelni, hogy a szerszám mitől halad előra a vezető lécen? Mi hajtja meg?


A hátsó gömbcsuklós platform hová lehet szerelve. A gépasztal úgy gondolom kilőve, marad így a hosszán.


Kérem, aki látott esetleg már élőben, valami hasonló megoldást, az segítsen elképzelni a dolgot.


Köszönöm.



2020. máj. 17. 20:58
 1/5 Wadmalac ***** válasza:

A második képről valóban lehagyták a száron csúszó késtartó előre hajtását.

Gondolom azért, mert túlbonyolította volna az ábrát.


Nem tudom, hol lehet találni ilyet ma "élőben". Több mint 10 éve dolgozom forgácsolóüzemben, suliban is ezt tanultam, soha nem láttam ilyet használatban.

2020. máj. 18. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Közben rájöttem, hogy hogy működhet:


1, A gömbcsuklós befogás a gépágy szánvezetékére van ráépítve (nem a gépasztalra).


2. A gépasztalra fel van fogva a darab.


3. A horizont síktárcsájára fogott menesztő csap közvetíti a hajtást.


4. A kés az ábrán látható, FIX HELYZETBEN van végig a kúp esztergálása során.


5. Az asztal (és a rá szerelt munkadarab) elmozdulása adja az előtolást.


Persze ügyelni kell, hogy az asztallal ment közben, nehogy eltakarítsák az ágyvezetékre aplikált gömbcsuklós támaszt..


Ettől nincs jobb ötletem a működésére ennek a tákolmánynak :D

2020. máj. 18. 20:48
 3/5 anonim ***** válasza:

34 éve szagoltam először műhelyszagot, de ilyet még én sem láttam. Imádom nézegetni az ilyen okosságokat, valószínűleg az eredeti rajz már több mint 100 éves, csak elkopik az ismeret anyag az évek folyamán.

Egyéb iránt esztergán is lehetne alkalmazni, ha a gömbcsukló a főorsó kúpban támaszkodik és csapágyazva van a tengely ezen a ponton. Hogy változtatható legyen a csuklópont axiális helyzete, akár a főorsó hátuljáról menetes állítás is megoldható.

Az előtolás akár még drótköteles vonszolással is megoldható lenne egy csigán történő fordítással, úgy lehet a szegnyereg irányából húzni, ami által előre felé halad a szerszám.

2020. máj. 18. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Megoszthatnád az eredeti linket, hogy a teljes anyagot magunkba szívhassuk.
2020. máj. 18. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Üdv!


Dudás Illés: Gépgyártástechnológia III. könyv 5. fejezetében vannak ezek az alakos felületek megmunkálásának technológiái:


Link:


[link]


A konkrét ábra itt, amit kérdeztem a 18. oldalon található.


Annyi a baj, hogy magyarázat nem igazán van hozzá, ezért is nem volt tiszta, hogy mi és hogy működik..

2020. máj. 19. 20:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!