Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy néz ki a páratartalom,...

Hogy néz ki a páratartalom, harmatpont, hőmérséklet összefüggése penész szempontjából?

Figyelt kérdés

Gyakorlati ihletésű a kérdésem, de tudományos szempontból érdekel a dolog. A pincém hajlamos a penészedésre, így jelenleg egy mobil páramentesítővel tartom 65%-on a relatív páratartalmat, ami elég sokat fogyaszt. Azért nem alacsonyabban, mert arra a gatyám is rámenne, a 65% még épp elég a penész ellen.


A pincének van egy kis ablaka, de az eddigi tapasztalataim alapján nem sokat segít a szellőztetés, sőt. Hiába van meleg, száraz, szép napokon alacsony páratartalom odakint, az így bejövő levegő a pince 16 fokjára hűlve már messze nem olyan száraz. Mint rájöttem, az abszolút páratartalom a lényeg, aminek a közismert mértékegysége a harmatpont.


Az elméletem szerint először is ki kell számolnom a 16°C és 65% páratartalomhoz tartozó harmatpontot, ami 9°C. Ha odakint ennél alacsonyabb a harmatpont, akkor kinyitom az ablakot, ha magasabb, akkor nem. Megnézve az időjárási adatokat, és a hónapos átlagokat, érdekes módon ez azt jelenti, hogy télen lehet szellőztetni, nyáron szinte soha. Tehát épp fordítva, mint ahogy eddig hittem.


Helyesen gondolkodom? És az mennyire számíthat, hogy a pince hőmérséklete is változik a szellőztetéstől? Ha télen szellőztetek, a pince is lehűl valamennyire, ami meg felviszi a relatív páratartalmat. Előbbinek nem örül a penész, utóbbinak igen... Nyáron meg fordítva. Szeretném valahogy megérteni ezt a rendszert.



2020. máj. 21. 12:36
 1/3 anonim ***** válasza:
Az sem mindegy, hogy kinn mennyi a páratartalom, ezt is mérned kellene.
2020. máj. 21. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
A penészképződést ezeken felül alapvetően befolyásolja a légmozgás. A legtöbb penész csendes zugokban keletkezik, ahol nem mozog a levegő, ezáltal a fal is hidegebb. Nem a levegő hőmérséklete számít, hanem a falé. A legérzékenyebb felületek felé igen jótékony hatással van egy kicsi ventilátor. Fölösleges számolgatni, téli pincéket nem szokás fűteni, ha huzatos, kevésbé penészedik. Lehetőleg ne tégy nagyobb felületeket fal mellé.
2020. máj. 21. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Jól látod a paradoxont, valóban nyáron a kinti "száraz" levegő a pincébe jutva és ott lehűlve már nem is lesz olyan száraz. Én a helyedben nem páramentesítőt üzemeltetnék, hanem egy nagyobb teljesítményű ventilátort tennék az ablakhoz, hogy a kinti meleg levegővel felfűtsem a pincét.
2020. máj. 21. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!