Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » R[0;1] halmaz egyenlő a...

R[0;1] halmaz egyenlő a R[0;2] halmazzal?

Figyelt kérdés
R[0;1] nagyobb, mint a végtelen, mert az számosan véges halmaz. Ezek szerint R[0;2] is az, de a két halmaz tulajdonképpen ugyan akkora...? Vagyis teljesen végtelen.

2020. szept. 26. 21:41
 1/10 anonim ***** válasza:
2020. szept. 26. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
62%

A lényeg, hogy ha kölcsönös egyértelműséget tudsz felmutatni, akkor ugyanannyi szám van a két halmazban.

Például párosítsuk össze úgy a számokat, hogy az R[0;1] halmaz elemeihez azok kétszeresét rendeljük. Értelemszerűen minden számnak pontosan egy kétszerese van, így kész is vagyunk.

Ennyi elég ahhoz, hogy belássuk, hogy a két halmazban ugyanannyi elem van.

2020. szept. 26. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
88%

Hát igen, a végtelen furcsa dolog, de nem jó a kifejezés, amit használsz.

A két halmaz nem egyenlő. Akkor egyenlő, ha a ugyanazok az elemeik.

Viszont a két halmaz számossága az valóban egyenlő.

2020. szept. 26. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát igen, az a furcsa, hogy a második halmazban van olyan elem, ami az elsőnek nem eleme, de fordítva nem igaz. Az első a másodiknak valódi részhalmaza.
2020. szept. 26. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Tom Benko ***** válasza:
R[0;1] megszámlálhatatlanul végtelen (kontinuum számosságú). R[0;2] szintén, erre egy bijekció, kölcsönösen egyértelmű hozzárendelés léte a bizonyíték. Ugyanannyi elemük van tehát. Ebben nincs semmi furcsa. Maximum szemléleti szinten paradoxon.
2020. szept. 27. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%

"kölcsönösen egyértelmű hozzárendelés"

De a szélesebb intervallumban van olyan érték, ami nincs a másikban. Értem, hogy elvileg itt azonos a számosságuk, csak nekem az a furcsa, hogy (látszólag?) elméletben sem tudjuk egyenlőséggel bijektíven leképezni egyik halmazból a másikat. (Nem vagyok matek zseni, szóval nem vitatkozni akarok, inkább csak érdekes.)

2020. szept. 28. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Dehogynem. Ahogy írtam is, ha minden számnak veszed a kétszeresét, akkor megtalálod a párját a másik halmazban, visszafelé pedig minden szám felét kell venned. Persze máshogyan is meg lehet adni a leképezést, de talán ez a legegyszerűbb módja.
2020. szept. 28. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
Ha így nézzük, akkor a bijektív leképzésnek nincs sok értelme kontinuum számosággú halmazok esetén.
2020. szept. 29. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
#8 Mégis mit takar az nálad, hogy nincs értelme?
2020. szept. 29. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
63%

#4 egyszerre van igazad és nincs igazad. A kulcsot ennek feloldásához a végtelen fogalom adja. És az korántsem annyira egyszerű, hogy kapásból megértsük.

Véges esetben van értelme azt mondani, kisebb, nagyobb. Az egyik halmazban egytől tízig vannak az egész számok, a másikban egytől húszig. Nyilvánvaló, a második nagyobb, az elsőben nincs benne a <14> elem. Az első valódi részhalmaz is, kisebb is.

Na de a végtelen halmazok! Igen, valóban - ahogy mondod - valódi részhalmaz. Az is igaz, hogy a <2>, meg a <1,5>, meg a <1,0001> nincs az elsőben. Azonban módszert kéne adni az összehasonlításra, különben semmit se mondhatunk. Méghozzá olyasmit, ami mindenre igaz. A kölcsönös megfeleltetés ilyen. vedd az <x> számot. Ha x=<1, akkor az elsőben benne van. A másodikban is, de ez most nem számít, mert mi ehhez a másodikból a<2*x> számot vesszük. A trükk az, ha te az elsőből egy tetszőleges elemet mondasz, én a másodikból ezt az előbbit. MINDEN elsőbelihez vanmásodikbeli. Jó, és fordítva? MINDEN másodikbelihez van elsőbeli, tudniillika fele. Azért igaz, hogy ekvivalaencia van, mert MINDIG meg tudom mondani, mi a másikból a megfelelő. Ugyanakkor valóban elképesztően zavaró, hogy tudunk mondani konkrét elemet a másodikból, ami nincs az elsőben. A feloldás a végtelenben van. A számok végtelen sűrűn vannak egymás mellett. Azt szoktuk meg a hétköznapokban, hogy konkrét dolognál van az a sűrűség, hogy nem tudunk kettő közé egy harmadikat gyömöszölni. A végtelen sűrűnél tudunk. Mindig. Ezt kell valahogy megemészteni.

Ezért igaz az is, hogy tudok mondani az R[0;2] halmaznál nagyobb számosságút. Aztán annál nagyobbat is. Aztán ismét. És ez így megy a végtelenségig. A kulcsszó a kölcsönös megfeleltetés. Két végtelen halmazt csakígy tudunk összehasonlítani. És amint találunk egy elemet, aminek nincs megfelelője a másikban, úgy nagyobb számosságú halmazt kaptunk. Persze ha egyet találtunk, akkor végtelen sokat is fogunk.

A halmazelmélet éppen ezzel a kérdéskörrel foglalkozik.

2020. szept. 29. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!