Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fényes edzett acélra írni...

Fényes edzett acélra írni savval, hogyan ?

Figyelt kérdés

Valami filctollas írást szeretnék, de nem tudom, hogy milyen sav marná meg a fémet, úgy, hogy a filctoll színe is keveredjen a savval. Elsősorban az alkoholos, vagy festék filc jöhetne szóba.

A szín csak az íráskor lényeges, mert jobban lehet látni, mint egy szinte átlátszó savat. Miután már megmarta a fémet, akkor elég, ha a matt marás látszik a fémen, a szín már nem fontos.


2020. okt. 14. 23:25
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Erősebb oxidáló hatású savval próbálkoznék. Kénsav, és salétromsav jöhet szóba.

A 32 °Bé töménységű akkumulátorsav 37,45 %-nak felel meg. (Lehet kicsit hígabb is.)

Lehet kénsav, és egy kevés salétromsav elegye is. Ez ne legyen túl tömény, mert jön a TEK, és megkérdi:

-Miért akarsz robbanóanyagot csinálni?

Ha filctollba töltöd a filctoll eredeti festékanyagát lehet, hogy elszínteleníti. Ezért jó ha kéznél van olyan színes vegyület néhány százalékos oldata, amelyik bírja a savas közeget:

[link]

Dimetilsárga 0,1 % 50 %-os alkoholban, metilnarancs 0,1% vizes oldatokat ajánlom.

Ha ez a sav-tinta túl híg, és lefolyik a az acél felületéről, néhány tized-százaléknyi vízben oldott tapétaragasztóval ( átalakított cellulózféle ) próbálhatod sűríteni.

2020. okt. 15. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 Wadmalac ***** válasza:

Ha már ilyen balesetveszélyes anyagok kerülnek szóba így is, úgy is, én mondjuk, főleg, ha az a "fényes edzett" acél korrózióálló, inkább a tömény lúgok felé keresgélném a megfelelő maratószert.


Amúgy szerintem jobb megoldás lenne egy mikrogravírozó vagy, ha az időt, energiát rászánod az esztétikumra, akkor megfelelő maszkolás után szemcseszórás.

2020. okt. 15. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

1-es, köszönöm, ez kimerítő válasz volt.

2-es, az esztétikum itt nem számít, mivel forgácsoló szerszámokra kellene csak kódszámokat felírni.


Szóba jöhetne még a szikrairón is, ami beleégeti a szöveget.

2020. okt. 15. 09:28
 4/20 Wadmalac ***** válasza:

A mikrogravírozóhoz létezik kis gömb gyémánt fej. Az visz mindent és nem drága.


Ez kábé a leggagyibb, csak erre jó, ennyiért, ha bexarik, kuka és kész.

[link]


Ez már multifunkciósabb, nem elemes vacak, ez sem húdeprofi, de megteszi:

[link]


Itt az alapkészletben nincs gyémánt fej, de külön lehet venni:

[link]

[link]

A fenti gravírozó patronja 2,2-es szárhoz van, ezek meg 2,35-ösek, szerintem gond nélkül belemegy.

2020. okt. 15. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Ezek a forgó szerszámok nem használhatók túl jól edzett anyaghoz. Nagyon könnyen elgurul a felületen.
2020. okt. 15. 10:01
 6/20 Wadmalac ***** válasza:
Nálunk melóban van egy mátrix tűs beütő ilyen célra, de az milliós árban volt.
2020. okt. 15. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 Wadmalac ***** válasza:
#5: Hát tény, hogy elég részeges betűket lehet csak vele produkálni.
2020. okt. 15. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Persze függ attól is, hogy a céged milyen vegyszereket jogosult beszerezni.

Eszembe jutott, hogy metallográfiai vizsgálatokhoz sokszor nital nevű marószert használnak. Ez salétromsav 2 - 5 %-os alkoholos oldata.

A pikrinsav se rossz hasonló oldatban. Bár ezek engedélyköteles vegyszerek.

Akkumulátorsavat viszont szinte bárhol vehetsz. 2, vagy 3 rész ioncserélt vízzel hígítva szürkére marja az acélt.

Biztosan feleslegesen írom le: Kénsav hígításánál mindig a vízbe a kénsavat, lassan, óvatosan. A 98%-os ipari kénsav maga a folyékony vadállat, de az akkumulátorsav se vicc.

- - - - - - - - - - -

A gyémántfejes gravírozó gép eleinte tényleg el akarja csavarni a betűket, de gyakorlás, és megszokás megoldja ezt a problémát.

Egy anekdota jutott az eszembe :

Levelet írna a mozdonyvezető, de sehogy se akar összejönni. Szól a feleségének:

- Bözsikém, lökdösd már az asztalt!

2020. okt. 16. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

#8


"Biztosan feleslegesen írom le: Kénsav hígításánál........"


Balesetvédelmi tanács sosem felesleges.


Bár nem dolgozom savakkal, de ez esetben ismertem a szabályt. Igaz csak a véletlen műve. Évekkel ezelőtt hallottam valamilyen ügy kapcsán, hogy ezt így kell csinálni, hát jól megjegyeztem magamnak.

Lesz aki viszont most hall róla először.

2020. okt. 16. 12:03
 10/20 anonim ***** válasza:

Azt elfelejtettem, hogy kénsav hígításakor folyamatosan keverni kell, mert rétegződésre nagyon hajlamos.

Valamint, ha a kénsav adagolása közben sistergést hallasz, egy időre tanácsos leállni.

2020. okt. 18. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!