Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha létezne érmedobó egy gép,...

Ha létezne érmedobó egy gép, ami minden alkalommal szó szerint ugyanolyan precízen dobna fel egy érmét, akkor is kijönne a 0,5 mint valószínűség a fej / írás esetére? Érme helyett lehet dobókocka vagy akármilyen hasonló példa.

Figyelt kérdés

Arra vagyok kíváncsi, hogy mi minden befolyásolja útja során az érmét. Egy ember sosem fog tudni mindig pontosan ugyanolyat dobni, ebből is származik az a "randomság" ami adja a lényegét. Kérdésem az, hogy amennyiben a dobási kondíciók szó szerint 100%-ban megegyeznek, egy nagyon nagy precizitással megalkotott és felprogramozott gép esetében, akkor a dobás pillanata után ( ami vákuumban történne ) van-e olyan külső tényező vagy véletlenszerű mozgás ami még így is befolyásolná az eredményt.


Egy érdekes videó amiben sok dologra választ kaptam de a kérdésemre nem teljes egészében: https://www.youtube.com/watch?v=AYnJv68T3MM


Amennyiben *nem* a válasz a kérdésemre és az érme mindig ugyanarra az oldalára esne, akkor az érmefeldobás 0,5 valószínűsége csakis kizárólag az emberi faktor miatt jön ki mindig olyan pontosan? Tudom, hogy voltak olyanok akik 10,000x dobtak fel érméket, és azt is láttam hogy gyönyörűen ott a grafikon ahol a görbe szépen lassan a 0,5 fele konvergál. Nyilván így van és elég triviális a példa, általános iskolás tananyagról van szó.


Csupán érdekes belegondolni, egy ember azért 10,000 dobásnál már kialakít egyfajta standard dobásmechanizmust, és bár két teljesen megegyező sosem lesz, akkor is nehéz elképzelni, hogy majdnem ugyanolyan dobástechnikával, mindig ugyanarról az oldaláról feldobva is pontosan kijön a 0,5-0,51. Azt értem ez alatt, hogy egy idő után már-már reflexmozdulat lesz és csak-csak kéne valamelyik oldalnak kedveznie a dobásnak, mivel szinte mindig ugyanúgy dobom fel, csak minimális eltérések lehetnek a technikámban sok ezernyi dobás után.



2021. ápr. 21. 14:17
 1/9 anonim ***** válasza:
31%

"Amennyiben *nem* a válasz a kérdésemre és az érme mindig ugyanarra az oldalára esne, akkor az érmefeldobás 0,5 valószínűsége csakis kizárólag az emberi faktor miatt jön ki mindig olyan pontosan?"

Még te is leírod a kérdésben, hogy egy nagyon-nagyon precízen megalkotott gép lenne szükséges hozzá, hogy - legalább elméletben - mindig ugyanazon oldalára essen a pénz. Nyilván, ha nem elég precíz a pénzdobálógép, akkor nem fog mindig ugyanazon oldalára esni az érme. Minél kevésbé precíz, annál ritkábban, annál inkább közelít egy valódi randomgenerátorhoz. Tehát egy nem precíz pénzdobáló gép jó eséllyel összevissza fogja dobálni a pénzt, semmi emberi faktor nincs benne, ebből kifolyólag kizárt, hogy kizárólag az emberi faktor miatt 0,5.

Egyébként pedig, egyáltalán nem pontosan jön ki a 0,5 az emberi dobálás alkalmával. Van hogy kevesebbszer, van hogy többször sikerül fejet dobni. Csak gondolj bele, ha nem páros alkalommal dobálod a pénzt, akkor eleve esélytelen hogy pontosan 0,5 legyen a végeredmény.

2021. ápr. 21. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
88%
Ha fizikai oldalról közelítjük meg a dolgot, akkor a feldobott érme minden alkalmommal sérül egy kicsit, ezzel pedig a beállított gépünk nem számol, szóval ha egy ideig valóban (közel) 100% valószínűséggel lenne ugyanaz az eredmény, az érme kopása miatt ez egy idő után számottevő csökkenést okozna.
2021. ápr. 21. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
89%
Nem lesz így se közel 100%, mert a légnyomás, légmozgás nem állandó, maga az érme feldobása is mozgatja a levegőt aminek a hatása megmarad a második dobásra. Meg a levegő többféle gázból áll amiknek más a sűrűségük, légellenállásuk. Meg persze nem csak a Földnek van gravitációja, attól is függhet a kimenetel, hogy hol van éppen a Hold.
2021. ápr. 21. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
86%
2-eshez még hozzáfűzve, nem csak az érme, hanem a gép érmefogó mechanikája, valamint a dobást végrehajtó mechanikája is kopik valamennyit, amely befolyásolhatja (és befolyásolja is) az érmefeldobás eredményét. Sőt, ezen túlmenően, a Föld belső szerkezetének folyamatos változása, valamint a Nap, a Hold, a bolygók hozzánk képesti elhelyezkedésének változása is befolyásolja az érmefeldobások eredményét, és ezt vákuummal sem tudod kiküszöbölni. Lehet, hogy ez minimális hatás, de befolyásoló hatás és kiküszöbölhetetlen. A dobálógépet minél precízebbre alkotod meg, minél inkább közelítesz az ideális dobálógéphez, minél több belső zavaró hatást szüntetsz meg, annál inkább helyeződik át a hangsúly ezekre a külső zavaró hatásokra.
2021. ápr. 21. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
84%

Ha viszont ezeket mind sikerül kiküszöbölni, akkor maradnak a kvantumhatások, amelyek tényleg igazi véletlent jelentenek.

A kérdés tehát az, hogy egy érmedobást mennyire befolyásolnak ezek a kvantumhatások?

Erre a legjobb példa a hegyére állított ceruza, ami - ideális esetben - pont ugyanakkora valószínűséggel dől fel bármilyen irányban.

2021. ápr. 21. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
86%

Elvileg egy adott formájú test "becsapódási" állapota a minden pillanatban rá ható erők eredőjétől és a kezdeti állapottól függ. Mindig. Ezért ha akárhány esemény során biztosítható, hogy minden kezdeti feltétel és a teljes időtartam alatt minden eredő erő azonos, akkor az eredmény is az.

Az érmefeldobásnál a kezdeti feltételtől erősen érzékenyen függ az eredmény. Nagyon durván fogalmazva, létezik olyan kezdeti feltétel, amelynek tetszőlegesen kis változása esetén az eredmény tetszőlegesen nagyot változhat. Ez egy stabilitási probléma. És éppen ez az, amit nehéz azonosra venni (kézzel).

Elméletileg azonban legyártható sok tökéletesen azonos példány. Elméletileg minden dobás után ellenőrizhető, hogy az adott példány megfelel-e az azonossági kritériumoknak. Ha nem, cserélhető egy másikra. Létezhet zárt tér, ahol biztosítható, hogy az erőhatások időben azonosak legyenek bármely térpontra. Ekkor egy jól tervezett és kivitelezett automata mindig az előre beállított eredményt (pl. fej) dobja.

Az más kérdés, hogy az ipar képes-e és akar-e ilyen helyzetet teremteni.


Az érmefeldobásnál az 50% azért jön ki, mert az érme megfelelően szimmetrikus, az erők lényegében azonosak, viszont az eredmény éppen ezért alapvetően a kezdeti feltételektől függ (indítósebesség, érme pozíció, perdület a legfontosabbak) és az emberi kéz nem képes ezek állandóságára. Néhány nagyon ügyes és érzékeny ember arra képes lehet, hogy mondjuk 40-60% eredményt produkáljon hosszú távon. De ez iszonyatos mennyiségű gyakorlást és rendkívüli érzékenységet igényel.

2021. ápr. 21. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
59%

"Csak gondolj bele, ha nem páros alkalommal dobálod a pénzt, akkor eleve esélytelen hogy pontosan 0,5 legyen a végeredmény."

Ez fájt...

2021. ápr. 21. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Teljesen rossz irányba indultál. Nem az érme vagy a dobás fizikája, technikája a lényeg, hanem a véletlen esemény kimenetele. Ebben az esetben az érmedobás egy olyan folyamat, aminek az eredményébe nem avatkozunk be, tehát úgy dobjuk fel, hogy nem foglalkozunk a technikával, nem is akarjuk befolyásolni. Ha valaki sokat gyakorolja, akkor biztos tud úgy dobni, hogy torzítsa az eredményt, ahogy például egy kést is lehet úgy feldobni, hogy 10-ből 9-szer beleálljon a padlóba.

Az 50% a kétféle kimenetelű véletlen események valószínűségi eloszlása. Ha kiveszed a véletlent a kísérletből, akkor persze, hogy nem fog működni, de akkor már elvben sem lesz semmi köze az eredeti kísérlethez. Az érmedobás csak egy példa, nem kell ennyire darabokra szedni, mert pont lényeget nem fogod érteni.


Mondok egy másik kísérletet, csak hogy értsd a lényeget. Mondjuk kiraksz egymás mellé két egyforma, 1-1 dl-es poharat az esőbe. Eléggé véletlenszerűen esnek beléjük az esőcseppek. Vajon milyen arányban áll a víz a poharakban, amikor összesen 1 dl lesz bennük?

2021. ápr. 22. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
70%

Ha megnézel egy akármilyen lőfegyvert: na, ott tényleg az a cél, hogy minden lövedék pontosan ugyanoda menjen.

Aztán mégsem sikerül teljesen, még az automata fegyvereknél sem.

2021. ápr. 22. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!