Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Amikor az űrhajó a bolygó...

Amikor az űrhajó a bolygó déli részén landolna, miért van a bolygó az űrhajó felett? A filmekben miért nem lehet látni ahogy megfordulnak?

Figyelt kérdés

2021. ápr. 28. 14:01
 1/5 Wadmalac ***** válasza:
80%

"Amikor az űrhajó a bolygó déli részén landolna, miért van a bolygó az űrhajó felett?"

Ha van ilyen, akkor valószínűleg azért, hogy látvánnyal is mutassák, hogy az ott dél.


"A filmekben miért nem lehet látni ahogy megfordulnak?"

Hát ahol a déli oldalt hangsúlyozni akarták, pont ezt rontaná el, ha mutatnák.


Egy igaz, valós fizikára, űrtechnikára figyelő filmben ilyen húzás, hogy délre megyek, akkor felettem a bolygó, nem igazán jellemző, hiszen az űrben nincs fent és lent.

2021. ápr. 28. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
15%
Szerintem a kérdező arra gondol, hogy mi vízszintesnek érzékeljük a talajt a lábunk alatt, de ha űrhajóval landolunk Európában, akkor " oldalról megyünk neki" a Földnek. Ezen már én is gondolkodtam, és nem tudom a választ.
2021. ápr. 28. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:
73%

Nem teljesen értem a problémát. Mint írtam is, az űrben nincs fent és lent.


"ha űrhajóval landolunk Európában, akkor " oldalról megyünk neki" a Földnek"

Nem, az az űrhajó földfelszínnel közel párhuzamos pályáról ereszkedik le.

Már csak azért is, hogy a felső, ritkább légkörben elég ideig fékezve ne égjen el.


Vannak sci-fikben függőlegesen lejövő idegen űrhajók, amik bele is állnak a földbe, mint a gerely.

Nagyon sci-fikben. :)

2021. ápr. 28. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A probléma nem az űrrel van, hanem a gömbölyű bolygóval. Akik ezen filóznak, a földi látványról van tapasztalatuk. "Lent" az van, ami a lábuk felé, a talaj felé. "Fent" meg az, ami a fejük felett.

Megfelelő távolságból nézve, a szemlélőnek "fent" a feje felé, "lent" meg a lába felé van. Azon a gömbölyű távoli földön pedig az egyik ember úgy áll, mint a szemlélő (az északi sarkon), a másik vízszintesen áll (az egyenlítőn), a harmadik meg fejjel lefelé (a déli sarkon). A valóságban mindnek "fentről" jön az űrhajó, ezt a szemlélő fentnek oldalnak vagy lentnek látja. Elvonatkoztatási probléma.

2021. ápr. 28. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

https://www.youtube.com/watch?v=UTagXx37ZqQ


Egyik leghíresebb filmes példa. Mondjuk itt már az is újdonság volt a mozinézőknek annak idején, hogy a kamera nem lefele, hanem felfele mozdult el az ikonikus kúszó szöveg után. De itt egyértelműen látszik, hogy ez egy érzékeltetése annak, hogy Coruscant déli részén szállnak le.


"A filmekben miért nem lehet látni ahogy megfordulnak?" - Itt pont lehet látni, az űrhajók egyenesen közelítik meg a bolygó déli részét. Egyébként ez a legjobb példa arra, hogy hiába nincsenek az űrben irányok, de ezzel egy átlag mozinéző nem tud mit kezdeni, és összezavarodna, ezért a filmkészítőknek kell valami stabilat is mutatni. Hogy a déli irány van lent, és az északi fent, ez a térképekről ered. És régen voltak olyan térképek is, amiken a déli irány van fent, az északi lent. De az emberek fejének többségében ez rögzült be, hogy az északi irány van felül, a déli alul, így tudják a bolygókat vizuálisan elképzelni. Nézz csak rá egy földgömbre. Az űrben nincsenek ilyen kitüntetett irányok, de mint mondtam, a filmkészítőknek kell támpontot adnia. Ha a bolygó lenne alul, az űrhajók felül, mindenki arra asszociálna, hogy a bolygó északi részéhez érkezik meg az űrhajó.


De érdemes lehet megfigyelni, hogy itt hogy játszanak a dőlésszögekkel:

https://www.youtube.com/watch?v=aZnaxdZu2eo


Egyébként a Klónok támadásában is az űrhajók megfordulása után a kamera is megfordul, és a bolygó lesz a kép alján, az űrhajók meg felette, de ekkorra már mindenkinek egyértelmű, hogy a bolygó déli részére szállnak le.

2021. ápr. 28. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!