Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kő-papír-olló világbajnokokn...

U. Xorter kérdése:

A kő-papír-olló világbajnokoknak van valamilyen egyéb különleges képességük?

Figyelt kérdés
Azt gyanítom, hogy az ember-ember KPO játékok rendszeres nyertesei, főleg akik világbajnokok, azok tudnak valamit. Egy korábbi GYK kérdés válaszában olvastam, hogy a randomgeneráláshoz egyfajta intelligencia kell. Ebben a játékban többről van szó, mint ész nélküli randomgenerálás: feltörjük egymás pszeudorandomgenerátorait. Arra vagyok kíváncsi, hogy ez a képesség, milyen más intellektuális, számszerűsíthető képességekkel korrelál?

2021. júl. 10. 22:33
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Bármilyen más képességük lehet emellett.
2021. júl. 10. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Sem játékos nem vagyok, sem a témában mély ismeretekkel rendelkező ember, de laikusként a következő a sejtésem…


> Egy korábbi GYK kérdés válaszában olvastam, hogy a randomgeneráláshoz egyfajta intelligencia kell.


Az intelligencia egyfajta mintafelismerő képesség. A véletlen generálásnál az a sajátos, hogy pont az intelligencia hiánya kellene, viszont ehhez meg intelligencia kell. :-) Kissé érthetőbben, ha te már hatszor választottad a követ, akkor az intelligenciád elkezd visítani, hogy „hét kő egymás után, az túlságosan is mintát mutat, nem tűnik véletlenszerűnek”. Na ezt kellene kikapcsolni, és hetedszerre is 1/3 eséllyel választani követ.


> Ebben a játékban többről van szó, mint ész nélküli randomgenerálás


Igen, többről van szó. Ha nagyon jó pszeudovéletlen generátor lennél, akkor csak azt érnéd el, hogy a sokkörös meccsek 50%-ban nyernél, 50%-ban veszítenél (ha a döntetlen kiküszöböljük). Ez nem elég.


> feltörjük egymás pszeudorandomgenerátorait


Nem, ennél sokkal többről van szó. Ha valaki pszeudovéletlen generátorként játszik, akkor jó eséllyel nem fog eljutni egy egyenes kieséses versenyben mondjuk a döntőig. Tehát nem az a jó játékos, aki véletlenszerűen választ, neked meg a nem véletlenszerűen választó jó játékosnál kell jobbnak lenned.


Itt inkább pszichológia van, stratégiák, azoknak a kiismerése, és az arra való gyors reagálás, stratégiaváltás. Ebből fakadóan két jó játékos óhatatlanul stratégiát fog váltani a meccs során, és az sem mindegy, hogy milyen gyorsan ismered fel a stratégia megváltozását, az új stratégia mibenlétét. Na ehhez kell magas intelligencia, de jó memória is.


~ ~ ~


Nem értek igazán a játékhoz, de azt ugye lehet tudni, hogy ha egy tökéletes véletlengenerátor ellen játszol, és te is tökéletes véletlenszámokat generálsz, akkor 50% esélyed van nyerni. De ugyanúgy 50% esélyed van nyerni egy tökéletes véletlenszám generátor ellen, ha mondjuk mindig követ választasz. Tehát lehet, hogy valakinek – Aladárnak – az a stratégiája, hogy a meccs elején x körben mindig követ játszik, és megpróbálja az ellenfél – Béla – szisztematikus hibáját kiismerni. Nyilván ezen x kör után 50% eséllyel fog vezetni vagy hátrányban lenni.


Csakhogy Béla ebben felfedezi a mintát, és idővel elkezd szisztematikusan papírt választani. Aladár meg felfedezi, hogy Béla elkezdett szisztematikusan papírt választani, így ő úgy módosítja a stratégiáját, hogy néha ollót, néha követ választ. Az ollók miatt Béla kénytelen felülbírálni a „válasszunk mindig papírt” stratégiáját… És innen bonyolódhatnak a dolgok.


~ ~ ~


Aztán van pszichológiai oldala is a dolognak. Az emberek hajlamosak követ választani. Megvan ennek az oka, nem fejtem ki bővebben, de tény, hogy nagyobb eséllyel választ valaki követ. Ezt ki lehet ismerni, és ha valaki elkezd a vártnál gyakrabban papírt választani, akkor előnybe kerül, amíg az ellenfél nem ismeri fel, hogy mi történik.


Továbbá van olyan pszichológiai része is a dolognak, hogy ha az ember egy kört megnyert, akkor hajlamos a következő körben is ugyanazt választani, afféle „ami jó, azon nem kell változtatni” érzet alapján. Így aki veszt, annak érdemes azt választania, ami az előző körben nem szerepelt. Viszont ez a stratégia is kiismerhető, és a játékos ellen fordítható.


Ez ugye a „tudom, hogy te tudod, hogy én tudom, hogy te tudod, hogy én tudom…” esete. A kérdés csak az, hogy ki milyen szintig képes ezt átlátni, és mennyire hamar képes felismerni, ha a másik egy szinttel mélyebbre, vagy visszalép.


TL;DR: Ahogy én látom, egy jó játékosnak magas általános intelligenciájának kell lennie, jó memóriájának, és az sem árt, ha az emberi pszichét is képes jól megérteni.

2021. júl. 10. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem jobban detektálják az átlagosnál az ellenfeleik mikromozgásait, amiből vissza tudnak következtetni a szándékaikra.
2021. júl. 11. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!