Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működik a határérték...

Hogyan működik a határérték számítás?

Figyelt kérdés

Megnéztem ezt a videót:

www.youtube.com/watch?v=RQUsXLExrGg

Először is arra lennék kíváncsi, hogy a törtekből miért lett nulla.

Illetve a második példánál hogyan lett abból a két törtből -végtelen és +végtelen?



2021. szept. 9. 19:58
 1/4 2*Sü ***** válasza:
100%

> Először is arra lennék kíváncsi, hogy a törtekből miért lett nulla.


Ahogy x tart a végtelenhez, úgy mondjuk a 4/x vagy a 8/x² esetén egyre nagyobb és nagyobb számmal kell osztani egy konstanst. Ahogy x a végtelenhez tart, úgy egy c/xⁿ alakú tört értéke (n>1 esetén) a nulla fele. Kevésbé egzaktul megfogalmazva ha azt a bizonyos 4-et végtelen sok részre osztod, akkor baromira nem marad semmi.


> Illetve a második példánál hogyan lett abból a két törtből -végtelen és +végtelen?


Itt a kulcs az, hogy 2-re kiszámolva egy c/0 típusú határértéket kapsz. Ugye ha a számláló véges, és a nevező a nulla felé tart, akkor a tört a végtelenhez tart… Vagy a mínusz végtelenhez. Nézzük:

2/0,1 = 20

2/0,01 = 200

2/0,001 = 2000

2/0,000001 = 2000000

2/0,00…nagyon…sok…nulla…001 = 200…nagyon…sok…nulla…00


De:

2/-0,1 = -20

2/-0,01 = -200

2/-0,001 = -2000

2/-0,000001 = -2000000

2/-0,00…nagyon…sok…nulla…001 = -200…nagyon…sok…nulla…00


Tehát nem mindegy, hogy pozitív vagy negatív irányból tartunk-e a végtelenhez. Az, hogy megnézte a határértéket 1,9-re is, meg 2,1-re is, ott már csak az a lényeges, hogy ezek határértékei azonos, vagy különböző előjelűek-e. Ha azonosak, akkor a c/0 típusú határértéknek is ez lesz az előjele. Ha viszont különbözőek, akkor nincs határértéke a függvénynek.


Pl. az 1/x függvénynek nullában nincs határértéke, mert ha negatív számoktól közelítünk a nullához, akkor a tört értéke negatív lesz, ha pozitív oldalról, akkor pozitív. Talán szemléletesebb: [link]


Az 1/x² függvénynek viszont végtelen a határértéke, mert negatív és pozitív oldalról közelítve a nullához, a tört mindkét esetben pozitív marad. Lásd: [link] ^2

2021. szept. 9. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Vannak alaphatárértékek, amiket nem árt fejből tudni. Ilyen a


lim 1/x,

x->végtelen


melynek értéke 0. Szemléletesen ez azt jelenti, hogy minél nagyobb számot írsz a függvényben (vagy sorozatban) x helyére, annál közelebb kerülsz a 0-hoz, viszont a 0-t el nem éri. Érdekesség, hogy ez az egyetlen sám, amire igaz a fenti állítás. Definíció szerint belátható, hogy például a 0,0000000001-re ugyanez nem igaz (az a nagyon furcsa epszilonos definíció). Persze a "nem éri el" kitétel nem mindig igaz, mondható olyan függvény, ami akár végtelenszer is felveszi a határértékét, ilyen például a


lim sin(x)/x

x->végtelen


határérték, aminek értéke 0. Az ilyen jellegű határértékeket már nehezebbh algebrai úton belátni a definíció segítségével (attól még a definíció igaz lesz rá), ezért más eszközöket is kitaláltak, ilyen például a csendőrelv (szokták rendőrszabály vagy szendvicstétel néven is emlegetni), vagy a L'Hospital-szabály, ami speciális alakú határértékek esetén használható, azokhoz deriválni kell tudni.


A második kérdésedre a válasz: ugyancsak az 1/x határértékét érdemes tudni, viszont most a 0 környezetben vizsgálódunk:


lim 1/x,

x->0+


ennek az értéke végtelen. Egyfelelől biztosan láttad már az 1/x függvényt (hiperbola a becsületes neve egyébként), a pozitív számok halmazán ahogy egyre kisebb számot írunk x helyére, annál nagyobb értéket kapunk, és mindig egyre nagyobbat. Persze ettől még éppen lehetne véges is a határérték, viszont egy másik szabály szerint (hányadoskritérium) +végtelenhez fog tartani. A "0+" résznél a + nem véletlenül van ott; az azt jelenti, hogy a 0-t "jobbról közelítjük", vagyis 0-nál nagyobb számokat írunk x helyére. Ennek megfelelően az 1/pozitív hányados előjele pozitív lesz, így lesz + végtelen a határérték. Ezt hívjuk jobb oldali határértéknek.


Ha a


lim 1/x

x->0-


határértéket nézzük, akkor hasonló a helyzet, annyi különbséggel, hogy a 0-t balról közelítjük, tehát annak értéke mindenképp negatív, és az 1/negatív miatt a határérték előjele mindenképp negatív, viszont egyébként tudjuk, hogy végtelen, tehát az érték -végtelen lesz, ez a bal oldali határértéknek.


Általában elmondhatjuk, hogyha "nem0"/0 alakú a határérték, akkor az érték végtelen vagy -végtelen, az előjelet a számlálő és a nevező előjelének hányadosa adja (ahogy úgy kb. 6. osztályban tanultuk). Ezért is írja oda, hogy c/0 típusú, azoknál pont ugyanaz a gondolatmenet, mint az 1/x esetén. Viszont arra vigyázzunk, hogy a 0/0 alakú úgynevezett határozatlan alakú határérték értéke akármi lehet, vagy még az sem. Ilyen esetekre van a L'Hospital-szabály.


A határérték-számítás egyébként egy elsőre nehéz témakör, mivel egy teljesen új gondolatmenetet igényel, amit nem tanítanak középiskolában. Ha viszont sikerült megérteni, akkor nagy problémák nem lesznek.


A jobb megértés érdekében ajánlom figyelmedbe a Thomas-féle kalkulus című kiadványt, az analízisoktatás szent gráljaként szoktak rá hivatkozni. Kicsit borsos ára van, pláne, ha az összes kötetet újonnan akarod megvenni, de megéri, viszont pdf-ben is megtalálható. Valószínűleg az egyetemen is abból fogtok tanulni.

2021. szept. 9. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

nem a törtekből lett nulla, hanem a határértékük lett nulla, amúgy ebben a feladatban kb ránézésre ordít az eredmény.


(3/-1)+5 = -3+5 = 2. Mivel MINDIG a legnagyobb fokú tagok együtthatójával kell lematekozni az általános iskolás ötödikes matekot.


amúgy erről sokkal jobb vidók vannak, ha külföldi csatornák világába megyünk.


Pl: https://www.youtube.com/watch?v=wK8WuTEc0ns


itt olyan példa van kb 10 perc 6 másodpercnél, ami nem végtelenben hanem egy konkrét pontban (itt -2) keresi a határértéket, de ennek a függvénynek végtelen esetén ez ránézésre -1/3 lenne, mert ezek a legnagyobb fokú tagok együtthatói.

2021. szept. 23. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
hoppá, lehet, hogy ezt elkapkodtam. na nekifutok mégegyszer. mert úgy tűnik ennek végtelenben végtelen a határértéke :)
2021. szept. 23. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!