Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha fogunk valamilyen járműt,...

Pintér László kérdése:

Ha fogunk valamilyen járműt, ami után kötünk egy tartályt és azt cseppenként elkezdjük megtölteni mondjuk vízzel, minden cseppnél tesztelve, hogy meg tud-e indulni a jármű, eljön egy bizonyos mennyiségű cseppszám ami után már nem tud megindulni?

Figyelt kérdés
Ellenben ha visszaszívjuk az utolsó csepp vizet, akkor meg elindul? A jármű lehet autó, kamion, vonat, bármi. És tételezzük fel, hogy a hajtómű mindig ugyanolyan állapotban van, nyomaték, minden ugyanannyi minden elindulási kísérletnél, kuplunggal is egyforma "játék" van minden indulásnál.
2021. szept. 17. 05:41
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%
Az elmélet a valóságnak az a határesete, amely nem létezik a valóságban, ezért kipróbálni sem lehet. Azt mondhatjuk, hogy ideális esetben, mikor az erő tiszta erő, a test pontszerű és még számos ilyen egyszerűsítést alkalmazunk egyetlen tényezőre koncentrálva, igen, akkor úgy van, ahogy feltételeztük a cseppel kapcsolatban. Csak ne akarjunk valós példákat hozni, mert a valóságban - éppen #5 vázlatos magyarázata alapján - nem megfigyelhető.
2021. szept. 17. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
76%

Az egy csepp itt túl kicsi egység, mert a kamion egy kisebb gázadásra is több csepp üzemanyagot eléget, azaz a kamion által kifejthető húzóerő (ami a kamion tömegével arányos) folyamatosan csökken. Valószínűleg a megindulás még menne, de hamar leállna, mert elfogyna a húzóerő... :)

Azt meg nem nagyon értem, miért kellene szuperszámítógép az ugyanolyan indításhoz (gyanítom a kérdező még erősen kiskorú).

2021. szept. 17. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

Igen. :) Erősen kiskorú vagyok. Azért írtam a szuperszámítógépet, hogy kizárjuk azt a tényt, hogy mondjuk az Ember aki vezet, egy ezredmilliméterrel jobban lenyomja a gázt, vagy kevésbé. Azért kellett volna, hogy minden egyesre ütemre jutó, hengerbe kerülő üzemanyag mennyisége pontosan ugyanannyi legyen, pontosan ugyanannyi energia termelődjön az elégetésével-robbantásával.

Ezzel akartam azt kizárni, hogy ne az legyen, hogy azért nem indult el most, mert kevesebb anyag lett neki tolva, az előbb meg azért indult el, mert több anyagot kapott. Ezzel akartam kizárni egy hibalehetőséget.

De legyen akkor egy villanymotor és egy adott teljesítménnyel. Akkor mondjuk nem kell szuperszámítógép.


Bár nem értem miért lennék ettől erősen kiskorú. Hogy függ össze az, hogy hülye vagyok a fizikához, a korommal?

2021. szept. 17. 19:20
 14/21 A kérdező kommentje:
-egyesre +egyes*
2021. szept. 17. 19:21
 15/21 anonim ***** válasza:
Egy szuperszámítógép nem tudja lenyomni a gázpedált, legfeljebb egy kiskorú képzeletvilágában.
2021. szept. 17. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
Már miért ne tudná? Egy darab téglával letudom nyomni a gázpedált, szerintem annak a szuperszámítógépnek is van annyi súlya. De ha nincs, akkor rászigszalagozok egy téglát és lesz.
2021. szept. 17. 20:28
 17/21 anonim ***** válasza:
Ja, hogy így akarod használni a szuperszámítógépet folyamatvezérlésre. Akkor minden világos...
2021. szept. 17. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Ahogy többen is írták, egy elméleti autonál, szuperszámítogéppel kilehetne olyan pontosággal számolni, az összes létező erőt, amivel egy csepp változás, billegtetné a rendszert az igen és nem között.

A gyakorlatban meg, minden kisérlet után, egy csepp súlyának sokszorosával változna lefelé vagy fölfelé, az autó teherbirása, tehát meghatározhatatlan lenne.

2021. szept. 18. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
És a valóságban egy átlagos autónál mondjuk mi az a legkisebb mennyiség aminek hozzáadásával-elvételével lehet játszani a küszöbértékkel? Lehet erre valami képlet? Mondjuk nem tudom... Egy 1 tonnás autónál aminek mondjuk 150 Nm a forgatónyomatéka, mekkora a legkisebb egység, amivel már lehetne ezt játszani? Mondjuk egy vödör homok +/- már el tudja dönteni? Lehet erre valami képlet vagy valami?
2021. szept. 18. 09:54
 20/21 anonim ***** válasza:
Érzésből nagyon saccperkb talán ez a 20-50 kg lenne ami átbillentené. Ugyanakkor elképzelek, egy 1 tonnás autot, amít megterhelünk 5 tonnával, és még sikerülne megmozdítani. Valószinüleg pár méter alatt olyan károkat szenvedne, hogy lehet hogy a következő tesztnél már csak 4500 kg-al lehetne megindítani. Egy autóval biztos, hogy nem lehetne kitesztelni. Elöször megkénne mérni a nagyságrendet mondjuk 300 kilo pontosággal, és aztán ujabb sértetlen autokkal egyre kisebb lépésekkel közeliteni.
2021. szept. 18. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!