Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valóban igaz, hogy ha közel...

Valóban igaz, hogy ha közel vagyok egy tv-adótoronyhoz - Kékestető -(néhány kilométerre), akkor az onnan sugárzott adás vétele nehezebb?

Figyelt kérdés
Volt aki ezt mondta, és a tapasztalatom is ezt támasztja alá, de szeretnék megerősítést kérni.

2021. dec. 30. 18:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Húú ezt megkérdezted. Ha van rálátásod a toronyra, akkor nem. De ha "árnyékban" vagy, akkor mindegy a távolság, nem lesz vétel. Budapesten is volt egy adótorony a pesti oldalon, ami a várhegy oldalát látta el térerővel, mert a "nagy torony" adását a várhegy leárnyékolta.

A helyzetet tovább árnyalja, hogyha úgy vagy "árnyékban", hogy egy felületről betükröződik az adás.

2021. dec. 30. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Az első mondatot nem értettem, de a többit igen :D Aha megkérdeztem, ha nem mondod... :D
2021. dec. 30. 19:56
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A néhány km elég ahhoz, hogy ne legyen vételi nehézséged.

Azért az itt kitétel, hogy ne legyen sok elemes irányított antennád, ami az adót nézi.

De azt hiszem, ezt könnyű megvalósítani, majdnem azt mondom egy szál drót formájában.

2021. dec. 30. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Pont az van, erősítős antennák szobánként. Két szoba, és egymás mellett, az egyik szobában lévő antenna majdhogy nem a másik szobában lévő (ezzel vannak a nehézségek, mert egyik állásban 7 adót fog, de ha a másik 7-et akarjuk fogni fordítani kell rajta) és az adótorony közé esik.

Meg lent az alagsorban is van egy szintén erősítős antenna, de az gészen eldöcög, (meg nem is olyan fontos) annak ellenére, hogy ott még talaj is árnyékol némileg :)

Ezek szerint azok zavarják egymást?

Levegyem az erősítést minimumra?

2021. dec. 30. 21:29
 5/8 anonim ***** válasza:

Aha!

A varázsszó: az erősítős.

Azt sugallja, hogy valami jobb lesz.

Ez igaz, de csak akkor, ha van értelme és szükség van rá.


Minden erősítőnek, ideértve a TV első (bemeneti) fokozatát is, van egy jelfogadási tartománya, amelyet erősíteni tud.

Ha ez meghalad egy értéket, az erősített olyan értékű lesz, amely már kiesik a feldolgozható tartományból és az erősített jel már torz lesz.

Innen kezdve nézhetetlenné válik az adás.

A TV-ben vannak ennek szolgáló áramkörök, amelyek ennek kezelésére hivatottak, ez az AGC (Automatic Gain Control), automatikus erősítés szabályozás, de nyilván van olyan nagyságú beérkező jel (közeli adó + erősítős antenna), amelyet már nem tud kompenzálni.

Én látom a Széchenyi adót, van egy szimpla dipol antennám (egy 30 centis dróttal is jönne a szobában)és egy állítható osztót kellett betennem, hogy levegyem a beérkező jelnagyságot.

Így működik...

2021. dec. 31. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nálad valószínűleg már az antennában lévő erősítő is túlvezérlődik, innen kezdve, már nem lehet sokat tenni...
2021. dec. 31. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Azaz talán: kapcsold ki az erősítő tápját.

Azt hiszem le lehet tiltani a TV-ből is..

Mit csinál akkor?

2021. dec. 31. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

No erre még kíváncsi vagyok, hogy mi lesz erősítő nélkül.

Ki fogom própálni.

2021. dec. 31. 19:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!