Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tud kisebb feszültség...

Feketeruhasember kérdése:

Hogyan tud kisebb feszültség létrejönni miközben terhelve van a transzformátor?(részletek lennt)

Figyelt kérdés

Van egy transzformátorom és egy multiméterem és egy konnektorba dugható fogyasztásmérőm, valamint 12V-os 60 és 24W HALOGÉN izzóm.


A transzformátoron szereplő adatok:


Transvill Budapest MSZ 9229


FESZ: 380/42V 50~


TELJ: 120VA


FÁZIS: 1


GYÁRT: 1960


Amikor terheletlenül multiméterrel megmérem a feszültséget akkor 12,5-12,8 körül van. Viszont amikor rákötöm az izzókat akkor csak ilyen 7V feszültséget lehet mérni, de az izzók ugyanúgy világítanak mintha rendesen 12V-on mennének. És a konnektoros fogyasztás mérő is a 60W-os néveleges teljesítményű izzónál 58W-ot mutat a 24W-osnál pedig 24W-ot. Tehát feltélezem hogy a transzformátor jól működik és az én tudásom kevés megérteni mi a különbség amikor pl ha egy autóakksival nézem meg az izzókat ott nincsen ilyen feszültség esés de ugyanúgy világít.


A transzformátornál ennek mi az oka?


Ki fogom probálni egy régi 12V-os lcd monitorral hogyan működik, de ha az is megy és közben ott is 7V lesz terhelten akkor nem értem mi a magyarázat, mert a monitor biztosan nem működne 7V-on.


2022. jan. 21. 21:49
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
92%
Állj... A trafód 380V-os bemenetre van kitalálva! És akkor ad le 42V-ot. Kisebb feszültségen másképpen fog viselkedni. Ezek úgy voltak kitalálva, hogy két fázis közé kötötték (akkor a vonali feszültség 380V-volt,ami ma 400V). Oda van írva a feszültséghez. 42V-on 120VA=2,85A ez a max. terhelhetősége. Simán túlterhelésben van a trafó azért viselkedik így.
2022. jan. 21. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Tehát túl kevés neki a névleges 230V primer feszültség?


Igen de (aztán javíts ki ha hülyeséget mondok) ezen vannak további kimenetek és dédapám aki villanyszerelő volt(ő készítette a gyárban magának) hadovált valamit hogy a tekercselés különböző pontjairól különböző feszültségeket lehet úgymond "kivenni" és a 2 pólus ami most ki van vezetve az 12V-ot csinál.

2022. jan. 21. 22:11
 3/27 anonim ***** válasza:
56%
Hát ehhez kénelátni. De a 380V-os primer felirat az másról szól.Viszont a 12V-ostekercsen kisebb a terhelhetőség.
2022. jan. 21. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:
2022. jan. 21. 22:56
 5/27 A kérdező kommentje:

[link]

[link]


Az előző linkek nem mukodnek

2022. jan. 21. 22:57
 6/27 anonim ***** válasza:
89%

„Hogyan tud kisebb feszültség létrejönni miközben terhelve van a transzformátor?”

Terheléskor a transzformátor primer és szekunder tekercsein áram folyik. Ezek az áramok a tekercsek ellenállásain feszültséget ejtenek, ezért van az, hogy terheletlenül nagyobb feszültséget mérsz, mint terheléskor.

„Amikor terheletlenül multiméterrel megmérem a feszültséget akkor 12,5-12,8 körül van. Viszont amikor rákötöm az izzókat akkor csak ilyen 7V feszültséget lehet mérni, de az izzók ugyanúgy világítanak mintha rendesen 12V-on mennének.”

Itt valami nagyon nem stimmel, ha az izzókon 12 V helyett csak 7 V van, akkor azok közel sem világíthatnak úgy, mintha 12 V-ot kapnának.

2022. jan. 21. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

Pedig tényleg így van, már nem tudom hogyan nyomjam neki a multiméter pálcáit hogy magasabb értéket mérjek.


Slussz a konektoros fogyasztásméri pillanatnyi W értéke is megerősíti hogy bizony a 60W-os izzó 60W-ot a 24-es pedig 24W-ot kér enni. Ugye a teljesítmény az Feszültség x áramerősség. Ezt még én is tudom. Nem lehet hogy sokkal nagyobb áramot vesznek fel az izzók olyankor? A szemrevételezés alapján persze mondhatni hogy nem is világítanak annyira, de én nem hiszem mert kipróbáltam akksival, meg az autóban is ilyen, teljes fényerővel világít plusz ugye az előbb említett fogyasztásmérő is érdekesen pontos. Mindenesetre nem gondolom hogy most feltaláltam volna a fluxus kondenzátort nyilván valami módon hibásan mérem a feszültséget, csak nem tudom miért. A multiméter rendesen érintkezik a tekerő a 20V egyenáram mérési tartományba van állítva.

2022. jan. 21. 23:27
 8/27 anonim ***** válasza:
71%

„A multiméter rendesen érintkezik a tekerő a 20V egyenáram mérési tartományba van állítva.”

Ez a baj, a transzformátor váltakozófeszültséggel működik, 20 V váltakozófeszültségre állítsd a műszert.

2022. jan. 21. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
71%
Egy ekkora teljesítményű transzformátor hatásfoka kb. 85%, a leadott és felvett teljesítmény nem lehet azonos. A felvett teljesítmény=leadott teljesítmény/0,85.
2022. jan. 21. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
87%

Ha 380 V helyett 230 V-ra kapcsolod, akkor a 42 V-os kivezetéseken 42·230/380=25,4 V, illetve terheletlenül valamivel nagyobb feszültség lesz. Az többi feszültség is 230/380 arányban csökken.

A képen vagy hat szekunder kivezetés látszik. Az egyes kivezetések feszültségeit meg lehet mérni, de ki tudja, melyik tekercs milyen átmérőjű huzallal van tekercselve. Enélkül nem lehet megállapítani, hogy az egyes kivezetéseken mekkora árammal terhelhető. Abban az esetben, ha végig azonos átmérőjű huzallal készült, akkor a 12 V-os kivezetés is 120/42=2,86 A-rel terhelhető, de ez 12 V-on már csak 120·12/42=34 VA.

2022. jan. 21. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!