Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Igaz, hogy az üveg nem engedi...

Igaz, hogy az üveg nem engedi át a röntgensugarakat?

Figyelt kérdés
Valahol hallottam, de még nem jártam utánna, igaz-e...
2010. szept. 12. 11:26
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem vagyok fizikus, de mivel sugárzás, és nem egy ólombetétes üvegről beszélünk, ezért szerintem nem.

Bár, hallottam olyat, hogy a Marsra készülő űrhajóra nem ólomből lesz a szigetelés, hanem ilyen polikarbonátokból, vagy, valami hasonló műanyag tartályokból, mert állítólag szűri a sugárzást.

Szóval, én nemhiszem, de talán a plexi, megérdemel egy talánt.

2010. szept. 12. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Az üveg elnyeli az alfa és béta sugarakat (mint szinte minden nehezebb elemekből álló anyag) viszont átengedi a gamma sugárzást. Jellemzően minél nehezebb egy adott atom fajsúlya, annál jobban elnyeli a sugárzást.
2010. szept. 12. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

kösz a válaszokat!


Nekem is valószínűtlennek tűnt, mivel üvegcsőben állítják elő, csak gondoltam megkérdem...

2010. szept. 12. 17:32
 4/5 anonim ***** válasza:

"Igaz, hogy az üveg nem engedi át a röntgensugarakat?"


Minél vastagabb, és minél inkább röntgensugár-elnyelőbb anyagból készült az üveg, és minél lágyabb a röntgensugárzás, annál kisebb része hatol át a röntgensugárnak az üvegen.


Minél vékonyabb és minél kevésbé röntgensugár-elnyelő az üveg, és minél keményebb a r-sugár, annál nagyobb része hatol át.


Ez a kérdés így értelmetlen, a válasz nem igen/nem, hanem megfelelő táblázatból le kell olvasni ezeket az adatokat.

2010. szept. 13. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

tegnap 17:32


Ólomcsőben is gyárthatnák, mert abból is kijön a sugárzás egy része. Ami azt illeti, szoktak is filtert alkalmazni (ólomlemezen keresztül sugározni keményebb röntgensugárral), amikor pl. a cél az, hogy a bőrt kevésbé, a belső szerveket jobban érintse a sugárzás, mint lágy sugárral filter nélkül. (Értelemszerűen a lágy sugárzás már jórészt fennakad a filteren). Tehát ez nem úgy megy, hogy az üveg átengedi, az ólom nem, hanem mindkettő valamekkora részét átengedi, plusz maga a r-sugár keménysége és intenzitása is szabályozható, és ezekkel a paraméterekkel számolva lehet a kezelést vagy a vizsgálatot beállítani.

2010. szept. 13. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!