Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 1350W teljesítményű villanyrez...

1350W teljesítményű villanyrezsónak a felülete milyen melegre tud felmelegedni?

Figyelt kérdés
Válaszodat légyszíves valamivel támaszd alá, hogy lássam, hogy minek a végeredménye lett! Köszönöm!

2022. márc. 17. 14:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
79%
Milyen anyagból van a mérendő felület?
2022. márc. 17. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
64%
Mekkora a rezsó fűtőfelülete?
2022. márc. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer rámértem egy hőkamerával (az egy sima, asztali készülék volt, kb. 1kW-os) ott 180 fokot mértünk. De volt nagyanyáméknak egy régi orosz villanyrezsőjuk, arra ha nem tettek edényt egy fél óra múlva sötét meggybordó ízzitási színig melegedett (ez olyan 800 fok körül lehet)
2022. márc. 17. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Szirty ***** válasza:
100%
Ha van benne termosztát (hőfok kapcsoló) akkor az korlátozni fogja a hőmérsékletet. Ilyenkor azonban nem a teljesítménytől fog függni a hőmérséklet hanem a hőfokkapcsoló beállításától.
2022. márc. 17. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

1-es! Spirális csőből, de hogy milyen anyagból van, azt nem tudom. Azt én is szeretném megtudni. Ilyen csőből: [link]


2-es! A felületének a hőmérsékletére vagyok kíváncsi, ami nem függ a felület nagyságától (vagy csak jelentéktelen mértékben).


3-as! Az első esetben tányéros volt, míg a nagymamádéknál spirális csövű?


Szirty! Értem, viszont ebben a kérdésben konkrét szám volt: 1350 W, tehát válaszod nem helyes.



Feltettem egy másik kérdést is, ha valaki úgy érzi innen, hogy megakarja nézni: https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__haztar..

2022. márc. 17. 21:09
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
3: A nagymamáé is "tányéros" volt. A tányér középső kb. két harmada volt ezen a hőfokon. A "spirális csövű"-t direkt nem számoltam ide, mert az "közismerten" (a szovjet) piros izzásig tudott menni (ez olyan 950-980 fok). De az picit más eszköz.
2022. márc. 17. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Szirty ***** válasza:
100%

" ebben a kérdésben konkrét szám volt: 1350 W"


Tisztában vagyok vele, elolvastam amit írtál!

Amit nem vettél figyelembe valamiért az, hogy az a konkrét szám a fűtőszál névleges teljesítménye.

Ahhoz hogy megértsd mit nem értettél meg a válaszomból tudnod kell hogy a termosztátos hőfokszabályzás úgy működik, hogy ha beállított hőmérséklet alatt van a főzőlap hőmérséklete, akkor fűt (ilyenkor 1350W teljesítmény melegíti).

Ha viszont fölötte van, akkor megszakítja az áramkört és 0W teljesítménnyel fűt.

Ha tehát beállítod a termosztátot úgy hogy 200 foknál kapcsol, akkor az eredeti kérdésedre ("a felülete milyen melegre tud felmelegedni?") az a válasz hogy 200 fokra.


Ha minden körülmény azonos, de a fűtőszál teljesítmény 4000W-os lenne a válasz akkor az lenne hogy 200 fokra.


Következésképp a kérdés tárgyát illető hőmérséklet nem függ a fűtőszál teljesítményétől (bizonyos határok között).

2022. márc. 19. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A kérdező írta:

"2-es! A felületének a hőmérsékletére vagyok kíváncsi, ami nem függ a felület nagyságától (vagy csak jelentéktelen mértékben)."


Válasz:

Az éppenhogy leginkább a felület nagyságától + alakosságától + felületi anyagminőségétől függ definiált állandó teljesítmény esetén. A feltett kérdés teljességgel megválaszolhatatlan a többi paraméter ismerete nélkül.


(Ráadásul a segítőkész első kettő válaszolót le is pontozta valami témához nem értő, irigy kretén.)

2022. márc. 19. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

6-os! Nekem egy (valószínűleg) lengyel készülékem van, ilyen: [link]

800W-osnak van írva. Nem tudom, hogy kép alapján össze lehet-e hasonlítani őket. Gondolom nem. Márkája Predom Selfa.

Nem tartom valószínűnek, hogy valahol megtalálható, hogy milyen anyagból készült.



Értelek Szirty, igazad van.

Azért nem vettem figyelembe a teljesítmény szabályzót, mert az enyémen nincsen – ezt vettem alapul, noha tisztában voltam, hogy annak a függvénye a teljesítmény, ill. a hőmérséklet. És sajnos amit az előző hozzászólásomban linkeltem, az is rendelkezik teljesítmény szabályzóval.


8-as! Nem tudom, hogy a Wolfram szálas izzók szálai működés közben hány °C-osak, de gondolnám, hogy minimum 100°C (most itt a gyakorin egy kérdésben 2100°C-otolvastam, google-n nem találtam gyorsan információt), pedig az igen vékony. Ha vastagabb lenne, szerintem csak a környezet hője nőne meg, de a felületéé (azaz az anyagé) nem.


Másik kérdés:

Túl lehet melegíteni az én készülékemet – feltéve, ha nincsen belül valahol hő érzékelő? Kárt tudok tenni a készülékemben, ha csak nagyon-nagyon minimális helyen tud a fűtőcső érintkezni a levegővel?


(Nem én pontoztam le, de amit leírtam, azoknak az ellenkezőjükről még nem győződtem meg.)

2022. márc. 19. 17:12
 10/11 anonim ***** válasza:

A 8-as vagyok és elhiheted, hogy teljesen hibás elképzelésed van a témát illetően! Most ne térjünk ki az incandescens (parasztosan izzólámpa) világítótestek működési elvére, a Langmuir-henger jelenségére gáztöltet esetén, stb. - mert három normaoldalt írhatnék csak az alapokról.


Ami az eredeti kérdésedet illeti - megpróbálom egy egyszerűbb példával szemléltetni, hogy az miért nem megválaszolható csak úgy:


Kb. olyasmi a feladvány, mintha valaki azt kérdezné, hogy a személygépkocsija pontosan hány km/h sebességre képes felgyorsulni 40 kW-os motorral! Ahhoz hogy erre érdemi választ lehessen adni, minimum tudni kell a kocsi karosszériatípusát (vagy inkább légellenállás-tényezőjét), önsúlyt, a szerelt keréktípusokat és útviszonyokat. Nyilvánvaló, hogy egy UAZ terepjáró teljesen mást hoz ki a 40 kW-ból egy földúton, mint egy áramvonalas kis Szuzuki hatchback karosszériával és kis önsúllyal tükörsima aszfalton.


Mivel a kérdéses típusú (mert már végre ez a titok is kiderült) fűtőtest hőmérséklete több bonyolult tényezőtől függ, így nem is lehet pontos választ adni.


Az adott típus gyártója olyan tervezési szempontot vett figyelembe, hogy a Stefan-Boltzmann törvény értelmében a lesugárzási teljesítmény a negyedik hatvánnyal növekszik, így ha nincs is rajta fazék, akkor se nagyon megy a hőmérséklete cca. 800 Celsius fok fölé. Egy jól felfekvő hideg edénnyel viszont könnyen lehet, hogy akár 400 C fok alá süllyed a hőmérséklete!


Kb. ezzel kimerítően meg is van válaszolva a kérdésed a megadott keretek között.

2022. márc. 19. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!