Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Skandinaviaban (peldaul)...

Skandinaviaban (peldaul) sokkal kevesbe hatekony a napelem, mint Afrikaban?

Figyelt kérdés
Valaki meg akar gyozni, hogy mindenhol ugyanolyan hatekony a megterulese (energetikailag, energia-payback ertelmeben), viszont altalanos elettartamokat adnak meg mindenhol (a napsutes merteketol fuggetlenul 30-40 evet szoktak), valamint a sved kormany sem erolteti tul, arra hivatkozva, hogy relative keveset sut a nap, kell a kisegito energia…

2022. jún. 16. 22:50
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
90%
Nyilván minél kisebb a napsütéses órák száma egy évben, annál kevesebb áramot termel. De azt hozzá kell tegyem, Afrika sem a legtökéletesebb hely úgy általában a napelemek számára. Ugyanis a túl nagy meleg szintén lényegesen rontja a napelemek energiatermelését.
2022. jún. 17. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Nemcsak a napsütéses órákról van a napelemeknél szó, hanem a ráeső napfény szögéről is. Azt meg ugye hatodikban tanulták régen, hogy a ráktérítő meg a baktérítő az a két vonal, ahol utoljára süt merőlegesen a nap, onnan a sarkok felé már csak "ferdén".
2022. jún. 17. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ki kéne számolni alaposan.

Téli és nyári időszámításban milyen a nap dőlés szöge ... stb.

Még egy fontos dolog hogy ameddig az egyenlítő mentén nincs olyan hogy szinte éjjel nappal világos van, Északon ez előfordul. Olyankor is tud termelni nyilván csak nyáron. Télen meg nem akar a nap feljönni az égre. Akkor meg nagyon nem hatékony. Probléma északon a napelemekkel, hogy hosszú az az idő amikor nem termel jól. Hiába van nyáron atom világos, nem tudják ezt az energiát 6 hónapig eltárolni.

Amit veszít a dőlés szögön azt lehet éjjeli töltéssel kompenzálni, és a napelem dőlésszögét is lehet változtatni.

Ugye a legjobb amikor napkeltétől napnyugtáig nem csak délőszszögben hanem irányban is követi a napot azaz mindig a nap felé fordul.

2022. jún. 17. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Kis adalék a témához...

Kérdező lényegében már leírták, talán némi pontosítás és egyéb infó jó lehet még a kérdéshez.


Nyilván télen és főként az északibb helyeken a napsütéses órák száma kevesebb és ennek arányában lehet korrekten összehasonlítani. Akkor korrekt az adat. Mert nyilván ahol szinte egész évben süt a nap ott végül is csak több energiát fog termelni a napelem.

1. Ugyanannyi napsütéses órát kell összehasonlítani.

2. Azonos forgással, napfény beesési szögek mellett és azonos napelem típusokkal.

Egy ausztrál kutatócsapat ezt megnézte (Ausztráliában nagyon kevés a felhős napok száma és rengeteg a napelemük). Előtte talán érdemes megemlíteni, hogy a napelemes cégek oldalai és az téma oldalai korrektek, talán néha kimarad egy-egy részadat. Azt általában közlik, hogy a téli hideg jobb az elektronikának, mert a napelem is elektronikus eszköz és a túlzott hőség ugyanúgy árt neki és a teljesítményének, mint a számítógépeknél sem jó ha túlmelegednek. Ez így is van. Viszont több fajta napelem is létezik és eltérően reagálnak a kültér hőmérsékletére. Vagyis napelem függő is, hogy a téli hideget mennyire és hogyan viseli egy napelem. Idézek a cikkből.


"

Nem túl meleg, nem túl hideg. Mi a „megfelelő” a napelemekhez?

Azt gondolhatja, hogy a napelemek nyáron működnek a legjobban, amikor több a napsütés. De milyen meleg túl meleg a napenergia leghatékonyabb előállításához?

Rengeteg napsütés van Ausztráliában, nyáron pedig extra nappali órák vannak, és még nagyobb a napsugárzás. Tehát mit jelent ez a napenergia-termelés szempontjából?

Azt gondolhatja, hogy a napelemek nyáron működnek a legjobban, amikor több a napsütés. De milyen meleg túl meleg a hatékony napenergia előállításához? A hosszú, felhőtlen napok ősszel vagy télen a napelemes PV igaz barátai? /PV - photo-voltaic - napelem/

Felkértük napenergia-technológiai szakértőnket, Gregory Wilson professzort és Newcastle-i kutatócsoportját, hogy vizsgálják meg.

A nyár vagy a tél jobb a napenergia számára?

„A téli és nyári napfordulók (az egyes évszakok csúcspontjai) körüli néhány nap adatait alaposan megvizsgáltuk. Ebből megérthetjük, hogy egy „tipikus” nyári és téli nap milyen hatással van arra, hogy mennyi napenergiát tudunk felfogni.”

Észrevettük, hogy a napenergia mennyisége (napbesugárzás) egy tiszta nyári napon körülbelül kétszerese a télen beérkező napfénynek.

Annak ellenére, hogy a szabadban nyáron magasabb a hőmérséklet (néha 40 °C felett), az elektromos energiává alakított fény mennyisége nyáron még mindig jóval magasabb, mint télen. Valójában az elektromos energia kibocsátása egy nagyon felhős nyári napon még mindig magasabb, mint egy tiszta, napsütéses téli napon.

"



---

[link]

diagram:

[link]

2022. jún. 19. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 TappancsMancs ***** válasza:
100%

"...a sved kormany sem erolteti tul, arra hivatkozva, hogy relative keveset sut a nap, kell a kisegito energia…"


Ez szinte nyilvánvaló. Érthető, hogy a felhősebb országok kevésbé szívesen fektetnek napelemekbe, mert a napsütés az alapja az egész működésnek. Itt egy világtérkép a felhős/napsütéses napok számával. A sötétkék a felhőtlen - és látszik, hogy a Szahara és Ausztrália vezet a napsütéses napok számában.

[link]

---

[link]

2022. jún. 19. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 TappancsMancs ***** válasza:
Kimaradt, hogy Svédország nem a hideg miatt kevésbé jó a napelemekhez, hanem a napsütés mennyisége miatt. Meg azt hiszem már írták, hogy az Egyenlítő környékén a nappalok egész évben 12 óra környékén vannak, míg nálunk például erősen lecsökken télen.
2022. jún. 19. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
0%

#4, várunk még hasonló mélyrehatoló elemzéseket, például:

- nappal világosabb van, mint éjszaka

- a víz nedvesebb, mint a száraz homok

- tűzre rakva a bográcsot hamarabb megfő a pörkölt, mint a hideg spájzba téve

2022. jún. 19. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 TappancsMancs ***** válasza:

Bocsi lemaradt a lényegi rész a cikkből.


"Míg úgy tűnik, hogy a napsütéses meleg napok a legjobbak a napenergia előállításához, a szilícium napelemes panelek kissé kevésbé hatékonyak, ahogy hőmérsékletük emelkedik. Egyes szilícium PV napelemek kevesebb energiát termelnek, amikor nagyon melegek. Másrészt a vékonyrétegű PV panelek valamivel több energiát tudnak termelni a forró nyári napokon."

2022. jún. 19. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kimerítő választ és a hivatkozásokat pedig kifejezetten!
2022. jún. 19. 11:41
 10/14 A kérdező kommentje:
Tehát összességében feltételezhető, hogy az Egyenlítőtől távolodva némileg, de kimutathatóan csökken a megtérülés.
2022. jún. 19. 11:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!