Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehet alacsony egyenfeszü...

X0 kérdése:

Hogy lehet alacsony egyenfeszültséget hatékonyan előállítani mozgóalkatrész nélkül?

Figyelt kérdés
Mondjuk 12V egyenfeszültségről 0,8 V egyenfeszültségre, 100 A nagyságrendben: számítógép videokártya van 0,8 V-os, szokott lenni több 100 W-os. Amiről én tudok, kapcsolóüzemű, transzformátor kimenetét diódával egyenirányítjuk: csakhogy egy germánium dióda is elfog 0,3 V-ot, a GaAs nem tudom mennyit, ez nem túl hatékony. Esetleg fém-félvezető diódával? Lehet még kondenzátorokat sorbakapcsolva feltölteni, majd párhuzamosan kapcsolva kisütni, de ekkor is az átkapcsoláshoz elektromos kapcsoló, vagyis tranzisztor kell, és az is leveszi a dióda potenciálgátja feszültségét. LED - fotodióda párosnál a fotodióda se túl jó hatásfokú, a Peltier-elem se. Jó, tudom, közös, szabadonfutó tengelyen egy villanymotor meg egy homopoláris generátor, de az meg kopik.

2022. jún. 21. 22:38
 1/9 anonim ***** válasza:
32%

Korábbi szabályozható kettős (+-) tápegységem 0-tól 25 voltig ment.

valahogy csak megoldották. Igaz, csak 10 A-t tudott.

2022. jún. 21. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Kólauborkával ***** válasza:
0%
100A-hez már tirisztor kell, nem ismerek olyan tranzisztor, ami ekkora áramot tud kapcsolni.
2022. jún. 22. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
49%

2: IGBT-k vannak kis feszültséggel, nagyon nagy árammal (legútóbb egy 600A-es IGBT-vel kísérleteztünk).


"mozgóalkatrész " Amiket te felírtál pl. germánium dióda (???) meg tranzisztor és társai hol tartalmaznak mozgó alkatrészt?

2022. jún. 22. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ha nem kell preciz feszültség, hanem csak kb 0.8 volt, akkor a legegyszerübb egy méretes transzformátor, például egy hibás mikro transzformátora. A 230 -as primer marad, a nagyfeszültségű sekunder helyett meg, ujnyi vastagságu kábelt tekerni rá, amig eléri a szükséges feszültséget. Tele van youtube ilyen alcsony feszülségű nagyáramu megoldásokkal. Ha meg egyenirányítani is kell, akkor a diodák veszteségét bele kell számolni, egy-két menettel több kell.
2022. jún. 22. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ja a pisztolypákák is így müködnek. Egy transzformátor, aminek a kimenő tekercse pár tized voltot állít elő, és az melegiti a forrasztócsucsot, ami egy sima rézdrot.
2022. jún. 22. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Kólauborkával ***** válasza:

3#

Köszi szépen, utána nézek, még nem hallottam róla!

2022. jún. 22. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Alacsonyfeszültségű egyenirányítást újabban MOSFET-es szinkronegyenirányítókkal is meg lehet oldani.


Egy tized volt alá is le lehet menni az egyenirányító feszültségejtését illetően. Ezt a mai modern FET-ek és cél IC-k lehetővé teszik!

2022. jún. 22. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A dolog úgy indul, hogy ha terheletlenül és 100A-rel terhelve is 0,8V-ot szeretnél, akkor stabilizálni kell. Utána kell nézni a feszültségstabilizátoroknak. Én megkockáztatom, hogy mindnek van némi energiaigénye, pláne ha 100A-t kell átengednie. Ha csak pl. 0,1 V esik az áteresztő elemen, akkor máris 10W-ot kell eldisszipálni.


[link]

[link]


Csak ötletadó példa:

[link]

"Lonten N-channel 600V, 100A, 0.030Ω LonFET Power MOSFET"

2022. jún. 22. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
8-as: tudom hogy stabilizálni kell, csak azt nem tudtam, hogy dióda helyett tranzisztorral megoldható hogy a p-n átmenet feszültségesése ne legyen, így az nem veszteség (Si: 0,6 - 0,7 V, Ge: 0,3 V, fém-félvezető: 0,15 V-tól). Így 7-es megadta a választ, köszönöm neki.
2022. jún. 22. 18:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!