Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért jó kiküszöbölni a meddő...

Miért jó kiküszöbölni a meddő teljesítményt/terhelést?

Figyelt kérdés

Milyen módon nyílvánul meg a veszteség?


A tankönyv nem írja, hogy a gyakorlatban mit okoz. Elméletben nem kellene veszteséget okoznia (azt hiszem ???).



2022. jún. 23. 20:52
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha volnál olyan kedves, hogy megírnád a tankönyv szerző(k) nevét és a könyv címét...
2022. jún. 23. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Hámori Zoltán-Az elektrotechnika alapjai
2022. jún. 23. 22:01
 3/9 anonim ***** válasza:
86%

Ebben a könyvben én sem találtam, csak annyit, hogy a kondenzátorok fejezetben megemlíti a fázisjavító kondenzátorokat. A „fázisjavítás”-nak nézz utána.

Talán ezzel a példával megérted:

Legyen egy induktív fogyasztó: U=230 V, P=2300 W, cosφ=0,8, a fogyasztót tápláló vezeték ellenállása R=0,5 Ω.

A fogyasztó árama: I=P/U·cosφ=2300/230·0,8=12,5 A

A vezetéken keletkező veszteség: Pv=I²·R=12,5²·0,5=78,1 W

Ha közvetlenül a fogyasztónál elhelyezett fázisjavítóval a teljesítménytényezőt cosφ=1-re javítjuk, akkor a vezetéken folyó áram:

I=P/U=2300/230=10 A

A vezetéken keletkező veszteség: Pv=I²·R=10²·0,5=50 W

Fázisjavítás nélkül a vezetéken keletkező veszteség nagyobb, mint fázisjavítással. A vezetéken az áram hatásos és meddő összetevőjének vektoriális összege folyik, fázisjavítással a meddő összetevő csökkenthető:

I=√(Iw²+Im²)

Ha Im csökken, akkor I is csökken, ezért kisebb lesz a vezetéken keletkező veszteség.

2022. jún. 23. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Értem.


Köszönöm!


Az Iw alatt gondolom a hatásos áramot jelölted, így w-vel még nem láttam jelölve.

2022. jún. 23. 22:48
 5/9 anonim ***** válasza:
85%

Igen az Iw-vel a hatásos áramot jelöltem, ez onnan jön, hogy a hatásos áramot szokták „wattos” áramnak is nevezni. A fázisjavításról itt van egy jó leírás:

[link]

2022. jún. 23. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
79%

Köszi. Csak arra lettem volna kíváncsi, hogy mit ír még. Őszintén szólva mintha azt sem látnám, hogy ki kéne küszöbölni, vagy veszteséget okoz, satöbbi. Igaz, hogy csak kétféle változatban van meg a Hámori. :D


Visszatérve az alapkérdésre, az áram, ami például a vezetéken halad, feszültségesést okoz a vezetéken, amely feszültségesés, ha a vezetéket ohmos ellenállásnak vesszük, fázisban van az árammal. Így az egy veszteség lesz. E szempontból teljesen mindegy, hogy a vezeték elején vagy a végén vektorokkal szemléltetjük, hogy ott a feszültségnek és áramnak milyen komponensei vannak, a vezetéken az egész áram okoz veszteséget. Tehát, ha nincs meddő teljesítmény szállítás, akkor (valamivel) kisebb áram fog folyni a vezetéken, s akkor a veszteség is és a feszültségesés is kevesebb lesz.

A helyzet ma már korántsem egyértelmű, de régen, mondjuk 50 éve, csak induktív meddő lófrált a rendszerben, hát világos volt, hogy a meddőt csökkenteni kell. :) Aztán később, mondjuk 40 éve, már érdekesebb lett a helyzet, mert a nappali induktív meddő igényért fizetni kellett, de az éjszakai kapacitív meddő betáplálásért is, mert az sem volt jó rendszernek. De ezek már a bonyolultabb részletkérdések.

2022. jún. 23. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
65%

A meddő teljesítmény indultív jellegű, tehát a mágneses tér felépüléséhez kell. Ez a teljesítmény a mágneses mezőben nem kerül felhasználásra, csak tárolódik, a mágneses mező megszűnésekor visszafolyik a hálózatba.

Ez közvetlenül nem hasznosítható. A szállításnál és a transzformációnál veszteséget okoz, ezáltal csökkenti a hatásos teljesítmény átviteli kapacitását. Mivel a meddő fogyasztás a villamosenergia-hálózatot terheli, de hasznot nem hajt, törekedni kell a kompenzálására.

2022. jún. 23. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"A meddő teljesítmény indultív jellegű"

Hát az induktív meddő az induktív jellegű, az biztos.

2022. jún. 24. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Azt nem értem, ki volt az a marha, akinek nem tetszettek a #6-ban leírt tények. :D
2022. júl. 9. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!