Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nincs a matematikai...

U. Xorter kérdése:

Miért nincs a matematikai konstansoknak adatbázisa?

Figyelt kérdés

Más nem kíváncsi, hogy az általa legyártott szám más kutatót is foglalkoztatott, esetleg előjött olyan helyen, ahol először nem is gondolná az ember? Szerintem annyira hasznos lenne egy ilyen.

Olyasmire gondolok, mint az oeis, csak sorozat helyett tizedestörtekkel.



2022. jún. 25. 20:11
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
66%

Mondtam már, hogy ne szidjátok szegény kérdezőt.

Ő legalább nem rossz felé tolja ezt az oldalt... még ha nem is sokat javít rajta, de legalább nem rongálja.

2022. jún. 26. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 2*Sü ***** válasza:
90%

Hogy mi számít konstansnak, az egy eléggé önkényes választás kérdése. (Ugye a matematikának nincs se Bibliája, sem törvénykönyve, a matematikai fogalmak jó részét pusztán szokások, tradíciók rögzítik.) A kör kerülete és átmérője közötti arány – a π – konstans? Annyira az, hogy külön betűjelet kapott. A kör kerülete és sugara közötti arány konstans? Nem annyira tartjuk számon, mert a π duplájáról van szól, elég jól ki lehet fejezni a π-vel, de amúgy ennek is van történelmi jele: τ=6.28318…, így pl. a kör kerülete és területe: K = r*τ, T=r²*τ/4. (Az, hogy a legtöbbször a π-t használjuk és nem a τ-t, az mondhatni „történelmileg alakult így”.) Aztán az aranymetszés arányszámának, vagy a természetes logaritmus alapszámának, vagy az imaginárius egységnek is van általánosan ismert jele (φ, e, i), és konstansként tartjuk nyilván.


És innen már elmosódik a határvonal az általánosan konstansnak tartott értékek és egy adott specifikus területen, specifikus esetben megjelenő számok között. A √2 konstans? És a ∛2? És a √17? Vagy van egy raklap konstans felsorolva itt: [link] . De pl. nincs benne az, hogy azonos sugarú gömböket ideális módon egymásra pakolva a tér mekkora hányadát fedik le (π/(3*√2)) ≈ 0,74048. Pedig ez is lehetne konstans is akár. De ha máshogy nézzük, akkor egy számításból kijövő eredmény.


Konstanssá az hajlamos válni, ami több helyen is előjön, mint érték, de kicsit körülményesebb algebrai kifejezésként leírni. De nincs éles határvonal, így nincs egy egzakt listája a konstansoknak.

2022. jún. 27. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!