Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vízszintes irányú erőkifejtésn...

Vízszintes irányú erőkifejtésnél melyik az a maximális szögű lejtő, amin még fel lehet tolni egy testet?

Figyelt kérdés
Ugye ha tolunk egy testet egy lejtőnek vízszintes irányban, ahogy növeljük a lejtő szögét, egyre nagyobb lesz a lejtőre ható nyomóerő, és ezáltal a tapadási erő, és egyre kisebb a testet elmozdítani akaró erő. Milyen szögnél nem lehet már feltolni a testet?

2022. júl. 4. 17:09
1 2
 1/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Szerintem egy polírozott fémfelületen vagy teflon felületen egy azonosan csúszós és sík felületű tárgyat már csak rő kérdése és majdnem a derékszögig megy ez a feltolhatóság.
2022. júl. 4. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Mondjuk ha a tapadási együttható beszámítható..
2022. júl. 4. 17:40
 3/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A tapadás nem csak mondjuk, akár be is számítható, hanem alapvető része a kísérletnek, nem lehet eltekinteni tőle.


Vedd példának hogyha a kísérletet nem lejtőn felfelé végzed el és vízszintes erőhatással, hanem egy lejtőn a gravitáció erejétől lecsúszó testtel. Ugyanaz kb csak elfektettük. Ha sima mindkét tárgy akkor szépen lecsúszik. A felületek simaságától függően változik és az erő hatás erejétől függően is változik.


A kérdésedre a válasz egy jó nagy táblázatba is foglalható ezen változatok mentén.

2022. júl. 4. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Például sima jég tömb tégla egy sima jég lejtőn még nagyon kis szög esetén is lecsúszik. Ahogy a csúszósság csökken már kevésbé csúszik le. Ezekből sok változat készíthető...
2022. júl. 4. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
És tudsz valami általános megoldást, képletet, ami magába foglalja az Mű0-t, és rávilágít a szöggel való összefüggésére? Amúgy majd este megnézem, megpróbálom kitalálni, kiszámolni, de reggel óta foglalkoztat ez, csak nem volt egy nyugodt percem hogy rááldozzam. Az elfektetett lejtőtől annyiban különbözik szerintem, hogy még hat rá egy gravitációs erő is, de tetszett a példa.
2022. júl. 4. 18:02
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

A válasz: tetszőleges kis epszilonnal kevesebb, mint 90 fok, feltéve, hogy mind a lejtő, mind a test anyaga ideálisan összenyomhatatlan. A test tömege adott, a feltolás mértékére nincs alsó korlát, tehát tetszőlegesen kicsi sebesség megfelelő, tehát a tapadóerő a meghatározó (azaz a lejtő és a test anyagának adatai). Ha ez ismert, a tömeg ismert, a szög ismert, a gravitáció ismert, akkor szimpla erőtörvénnyel a szükséges (véges) erő meghatározható.


A "fel lehet tolni" azt sejteti, hogy emberi erőkifejtésről van szó. Az már jelentős mértékben korlátos, különösen, ha nem erőművészekről, hanem átlagos emberről van szó. Akkor megadhatjuk azt a maximális erőkifejtést, amire egy átlagos ember képes. Ha ismert a test és a lejtő anyagának megfelelő adata, akkor az elmozdításhoz kiszámítható a megfelelő szög, utána a toláshoz már kevesebb erő kell.

2022. júl. 4. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
A "fel lehet tolni"-t úgy értettem, hogy elméleti síkon lehetséges-e. 4-es, igazából az érdekelne, a maximális szög és a μ0 közt van-e általános összefüggés, tudomisén, képlet.
2022. júl. 4. 19:10
 8/11 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahhoz, hogy el tudjuk kezdeni felfele tolni felfele a tárgyat a lejtőn a tolóerőnk lejtő felszínével párhuzamos komponensének nagyobbnek kell lennie, mint a tapadási súrlódási erő és a tárgy súlyának lejtővel párhuzamos komponensének az összege. A súrlódási erőt (a μ0 mellett) a nyomóerő határozza meg, ami a súlyerő lejtőre merőleges komponensével és az általunk a tárgyra kifejtett tolóerő lejtőre merőleges komponensével lesz egyenlő. Használjuk a következő jelöléseket:

α = a lejtő vízszintessel bezárt szöge

G = a tárgy súlya

F = az a nyomóerő, ami még éppen nem elég a tárgy elindításához

Ekkor (már ha nem kavartam össze nagyon, amire van esély):

F*cos(α) = G*sin(α) + μ0 * (F*sin(α) + G*cos(α))

Átrendezve

F*cos(α) - μ0*F*sin(α) = G*sin(α) + μ0*G*cos(α)

F * [cos(α) - μ0*sin(α)] = G * [sin(α) + μ0*cos(α)]

Az meg haladja a tudásomat, hogy ezt lehet-e értelmesebb formába pofozni. De ha azt mondjuk, hogy a tárgy súlya elhanyagolható a tolóerőhöz képest, akkor vehetjük úgy, hogy a bal oldal megközelítőleg 0 (kisebb biztos nem lehet, szóval egy minimum becslésnek is jó ez).

Ekkor az a feltétele hogy el tudjuk tolni a tárgyat, hogy:

F * [cos(α) - μ0*sin(α)] > 0

F értelemszerűen nagyobb lesz, mint 0 (különben valamit nagyon rosszul csinálunk), így a feltétel:

cos(α) - μ0*sin(α) > 0

cos(α) > μ0*sin(α)

cos(α)/sin(α) > μ0

Persze nyilván a valóságban a tárgy súlya eléggé nem elhanyagolható. De ezt már meghagyom másnak.

2022. júl. 4. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Az én logikám szerint bármi, ami 90 foknál kisebb. Persze minél nagyobb a lejtő, annál nagyobb erőkifejtés kell hozzá, illetve a körülményektől függően nagyobb kár keletkezhet a feltolt testben, illetve a felületben, amin tolják.
2022. júl. 5. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

#8 Köszi, pont valami ilyesmire gondoltam. Tök érdekes, hogy ez is így meghatározható, nem reménykedtem egy ilyen letisztult megoldásban, köszi a rászánt időt és tudást. Jó dolog a szerénység, de van hogy nem indokolt..

Egyébként a tömegnek, és ezáltal a súlynak nincs köze ehhez a megoldáshoz, az egyenlet mindkét oldalán fellelhető, és kiejthető. Annyi köze van az egészhez, hogy ha egy 10 kilós test helyett egy 40 kilósat próbálnánk határesetben eltolni mondjuk egy 0,2 μ0-as lejtőn, 63614 N helyett 254456 N-van kellene tolni, tehát négyszer akkora erővel.


#9 Nem, a ctg(α)>μ0 a határ, ha ezt, vagy ennél nagyobb szöget használunk, értelmetlen az egyenlet. És ennél a szögnél egy elhanyagolhatóan kisebb szöggel számolnánk, végtelen erőkifejtésre lenne szükség.

2022. júl. 5. 12:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!