Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ez mit jelent egyszerűen...

Ez mit jelent egyszerűen elmondva? (függvények)

Figyelt kérdés

"f függvény határértéke A helyen akkor létezik, ha az f(xn) sorozat konvergens és azonos határértékű bármely olyan xn A határértékű konvergens sorozat esetén, amely a függvény értelmezési tartományából vesz fel értékeket. Ekkor az f(xn) sorozat egyértelmű határértékét tekintjük a függvény A helyen vett határértékének."


[link]


2010. szept. 26. 12:19
 1/6 A kérdező kommentje:
És a végén nem a függvény c helyen vett határértékének kellene lennie a függvény A helyen vett határértéke helyett?
2010. szept. 26. 12:20
 2/6 anonim ***** válasza:

Tekints egy (végtelen hosszú)számsorozatot:

x1, x2, x2,... xn,...,

ami tart az A valós számhoz. Ekkor az

f(x1), f(x2), f(x3),... f(xn),...

sorozat is tart valamilyen B számhoz, vagy a +- végtelenhez tart, vagy nem tart sehova.


Ha bárhogy választod az első sorozatot azzal a feltétellel, hogy az A legyen a határérétke, a második sorozat mindig ugyanoda tart (ez lehet egy B szám vagy valamelyik végtelen), akkor az f(x) függvénynek az A pontban B a határértéke.


Remélem, így már érthető. Nem voltam precíz, mert ki kell kötni, hogy csak azokat az x1, x2,... sorozatokat nézzük, amelyek az f(x) függvény értelmezési tartományában vannak.


Megjegyzés: a matematikában a határértéknek nem ezt a szekvenciális definícióját szokás használni, inkább ezt:


Az f(x) függvény határértéke az A pontban: B, ha a B minden V környezetéhez létezik az A-nak olyan U környezete, hogy ha x eleme U-nak, akkor f(x) eleme V-nek.


B környezete: olyan nyílt intervallum, ami tartalmazza B-t (megint csak felületes voltam).

2010. szept. 26. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Értem, hogy miről beszélsz.


Viszont nem arra válaszoltál, ami érdekelt volna engem, ami viszont teljes mértékben az én hibám, mivel nem fogalmaztam meg világosan, hogy mi a problémám a kiemelt résszel.


Elnézést! (A válaszod egyébként így is hasznosnak bizonyult számomra, csak más szempontból.)


A problémám a fenti idézettel a következő.

Nézd meg ezt az oldalat: [link]


Az oldal szerint a függvényhatárértéknél a határértéket jelöljük A-val, azt a pontot pedig, aminél meg akarjuk állíptani a függvény határértékét, c-jelöljük.

[link] #F.C3.BCggv.C3.A9nyhat.C3.A1r.C3.A9rt.C3.A9k


Az idézett részben viszont arról van szó, hogy A az a hely, aminél megállapítandó a függvény határértéke... (Az előbbi értelmében ennek viszont a c-nek kellene lennie.)

[link] #Sorozat_hat.C3.A1r.C3.A9rt.C3.A9ke


Arra vagyok kíváncsi, hogy itt valóban következetlenségről van-e szó, vagy én nézek-e el valamit nagyon.


(Egyébként az is érdekes, hogy az oldalon a sorozat határértéke A, a függvény határértéke véges pontban is A, de a függvény határértéke a végtelenben (legalul van ez) már c...)

Szerintem itt valami nincs rendben. Vagy a kérdésemben idézett résszel, vagy pedig azzal a résszel, amiben a függvény véges pontban vett határértékéről van szó.

2010. szept. 26. 14:19
 4/6 anonim ***** válasza:
OK. Megnéztem, valóban következetlen volt, aki írta az oldalt. Ha nem lennék lusta, kijavítanám. :)
2010. szept. 26. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Ebbe bárki belejavíthat?
2010. szept. 26. 18:09
 6/6 A kérdező kommentje:

Azért bízom benne, hogy a hiúságod azért ellensúlyozza a lustaságod.:)


Gondolj csak bele! Nem akármi, ha idegenek a te műved alapján tájékozódnak...

2010. szept. 26. 18:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!