Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » G erő számolás képlet?

G erő számolás képlet?

Figyelt kérdés

Egy képlet kellene nekem, hogy hogy kell kiszámolni pl a következőt.

Megy az autó 100km/h-val lassul 10km/h-t 1 másodperc alatt.

Akkor hány G erő hat rá?

Ebből szeretnék én majd excellben csinálni egy olyat hogy beírom, hogy mennyit lassul mennyi idő alatt és kifogja írni a G erőt.

Csak előbb kén hozzá a képlet. Excell már nem probléma.


2010. szept. 26. 13:27
1 2
 1/13 anonim válasza:
57%
Tehetetlenségi nyomaték mérés, mozgástan??
2010. szept. 26. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha megfogalmaznád, mi az a G-erő, örülnénk neki.

Egyébként valószínűleg arra gondolsz, hogy a gyorsulását fejezed ki a nehézségi gyorsulás valahányszorosában. Ezt a hétköznapokban G-erőnek hívjuk, de nem pontos megfogalmazás, viszont kétségtelenül rövidebb, mint az, ami fizikailag is pontos.

Na, de nem ez volt a kérdés. Egyszerűen gyorsulást kell számolnod: vagy kétszer deriválod idő szerint a helykoordinátát megadó függvényt, vagy elosztod egymással a sebességváltozást és a közben eltelt időt. Ha ez megvan és még a mértékegységek is jók, akkor m/s-ban kapod meg a test (most épp az autó) gyorsulását. Ha szeretnéd kiszámolni, hogy ez hányszorosa a nehézségi gyorsulásnak, akkor annak az értékével kell elosztanod. Vagyis a kapott számértéket elosztod 9,81-dal és akkor megkapod, hány g-vel lassul/gyorsul az autó.

Ha mindenáron erőt szeretnél számolni, akkor a lassulás mellett a jármű tömege is kell (Newton II. törvénye), de a G-erő jellemzően nem ezt jelenti, hanem a fentebb leírt gyorsulást.

2010. szept. 26. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
tömeg szorozva lassulás
2010. szept. 26. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:

"beírom, hogy mennyit lassul mennyi idő alatt és kifogja írni a G erőt. "

Szóval INPUT:

1. dv (m/s) (km/h osztva 3,6) és

2. dt (s)

OUTPUT:

a=dv/dt (m/s/s) ez a lassulás

G= a/9,81 ennyi a szabadeséshez viszonyítva (nincs mértékegysége)

2010. szept. 26. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:

Ja igen, ha tényleg erő kell, akkor

F=ma, de akkor kell a tömeg (m), mint bemenő adat.

2010. szept. 26. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Igen erre gondoltam, hogy "gyorsulását fejezed ki a nehézségi gyorsulás valahányszorosában".

Pontosabban arra gondolok amit kiírnak a F1-be meg a Red Bull Air Race-ban is hogy hány G-s gyorsulás lassulás hat rájuk.


Nem vagyok egy nagy fizikus, de megpróbálom értelmezni a leírt dolgokat és megalkotni excellben. Azért nézzetek még be ide mert megírom meddig jutottam és esetleg hol akadtam el.

Az eddigieket is köszönöm.

2010. szept. 26. 16:29
 7/13 A kérdező kommentje:

Azt hiszem számomra ez lenne a legegyszerűbb:


"vagy elosztod egymással a sebességváltozást és a közben eltelt időt. Ha ez megvan és még a mértékegységek is jók, akkor m/s-ban kapod meg a test (most épp az autó) gyorsulását. Ha szeretnéd kiszámolni, hogy ez hányszorosa a nehézségi gyorsulásnak, akkor annak az értékével kell elosztanod."


Első mondat: elosztom egymással a sebesség változást és közben az eltelt időt.


Írtam egy példát induljunk ki abból, de legyen inkább m/s az egység.

Mi itt a sebesség változás?

100-ról lelassult 90-re itt a sebesség változás az a 10m/s.

Most itt mit osszak el mivel? 100/90? 100/10? 90/10? vagy netán ezeket csak fordítva? És ennek a kapott eredményét majd osszam el annyival ahány másodperc alatt tette ezt meg?

Majd aztán meg viszonyítom a föld gravitációs gyorsulásához.

2010. szept. 26. 16:39
 8/13 A kérdező kommentje:

Most már értem megvan!


Mértékegységek: sebesség: m/s idő: s

Sebesség változás (m/s) / idő (s) /9,81


Köszönöm

2010. szept. 26. 17:21
 9/13 anonim ***** válasza:
55%
a G erő csak a G pontban hat, nem tudtad?
2011. dec. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
És hogy kell kiszámolni egy ütközésnél például 100km/h-ról 0-ra lassulást, ahol másodperc alatt van valahol a deltaT? Mennyi idővel lehet számolni?
2017. febr. 23. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!