Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az oka annak, hogy vannak...

Mi az oka annak, hogy vannak csecsemők, akik szemöldöke piros lesz, ha fáradtak? Minden csecsemőre jellemző ez? Függ a fáradtság szintjétől? Hogyhogy felnőttekre ez nem jellemző?

Figyelt kérdés

Egyszer egy bőrgyógyász anyuka mondta, akinek a négy hónapos kisbabájára vigyáztam, hogy ha álmos a gyerek, akkor bepirosodik a szemöldöke és tényleg ez történt, még mielőtt a fáradtság más jelei is látszódtak a gyereken, azóta meg más csecsemőn is láttam ugyanezt és újra felmerültek bennem ezek a kérdések. A fiziológiás, tudományos válasz érdekel engem, hogy egyáltalán miért pont a szemöldökbe kerül több vér és vajon minden kisbabánál előfordul, ha nagyon kialvatlan, vagy csak a nagyon fehér bőrűrknél és hogy nőljük ki ezt, miért?


Tán evolúciós okokból, amikor már el tudjuk mondani, hogy álmosak vagyunk szavakkal, akkor már nincs szükségünk más testi jelekre?


Ez annyira érdekes jelenség amúgy szerintem, hogy csodálom, hogy hogy nem tanultam róla csecsemőgondozóként, illetve ha mégis, nem tudom elhinni, hogy elfelejtettem, mindenesetre most nem tudom, ezért kérdezem.



2022. nov. 8. 08:14
 1/9 anonim ***** válasza:
50%

Felnőtteknél is van ilyen jelenség, hisz közhelyes:

"A fáradt és kialvatlan ember szeme karikás."

2022. nov. 8. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Jogos, de az is miért, hogyan, miért pont a szem alatti?
2022. nov. 8. 16:28
 3/9 anonim ***** válasza:
84%

Azért a szem alatt látszik, mert ott a legvékonyabb a bőr. A fáradság befolyásolja a hormonszinteket, azok meg a simaizmokat és a hajszálerek véráramát. Az egész testben érezni a folyamatot, de csak a kitüntetett helyen látszik, vagy mérhető hőmérsékletváltozásként (pl. hideg ujjak).


(Az egyes válasz lepontozói meg megtehetnek egy szívességet...)

2022. nov. 8. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi! Én mindkét választ hasznosnak jelöltem!
2022. nov. 8. 18:50
 5/9 sadam87 ***** válasza:
100%
A 3. választ egészíteném ki. A fáradtság esetén a szervezetben a vegetatív idegrendszer paraszimpatikus túlsúlya alakul ki. Ennek hatására (többek között) tágulnak a bőrben a vérerek. Feltételezem, ez okozhatja a pirosodást. (De nem tudom biztosan.)
2022. nov. 8. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
#5 Nem lehetséges, hogy a környező bőr lesz sápadtabb a csecsemőnél, ezért tűnik pirosabbnak a szemöldöke?
2022. nov. 8. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:
100%

#6

Tőlem akár az is lehet. De miért lenne a környező bőr sápadtabb?

2022. nov. 8. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
100%

Kérdező... A szemöldöke lesz piros vagy a szemöldöke körüli bőr?

A szemöldök az szőr. Komolyan láttál már olyat, hogy a szőrzet színe megváltozik fáradtság hatására?

Inkább a bőré, nem?

De még az sem valójában.

2022. nov. 9. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Igen, a szemöldöke alatti bőr, értelemszerűen, pláne, h csecsemőknek alig van még szőr a szemöldökük fölött, pláne minél világosabb bőrű a gyermek, ugye, max. pihe, nem szőr.


Onnantól kezdve meg h a szemöldökünk azért van, hogy ne folyjon a szemünkbe semmi függőleges pozícióból pláne szükségtelen is a még ülni sem tudó kisbabáknál, ugye.

2022. nov. 9. 07:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!