Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematikailag hogyan nagyobb...

Matematikailag hogyan nagyobb a helykihasználtság?

Figyelt kérdés

Két opció közül nem tudom biztosan mikor nagyobb a felszín kihasználtsága (tehát a fedés aránya). Kisebb, vagy nagyobb körökkel lehet jobb arányban lefedni egy területet?


Tegyük fel, hogy a körök átmérője egy adott setupban konstans, és minden esetben elhanyagolhatóan kicsi a beborítandó felület méreteihez képest. A körök középpontjai természetesen nem csak mátrixban lehetnek (hiszen így nem is lenne értelme a kérdésnek, mindig konstans lenne a fedés aránya).



Meg is mondom miért kérdezem:


Pogácsát akarok sütni és nem tudom kisebbre vagy nagyobbra szaggassam-e, hogy több férjen a tepsibe.



2022. dec. 25. 10:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
80%
A pogácsaszaggatáshoz nem kell matek, mert 100%-ban hasznosítani lehet a tésztát. Megvan az a tulajdonsága, hogy a maradékot újra lehet gyúrni.
2022. dec. 25. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
77%
Gondolj a szélsőségekre, mikor lesz jobb a helykihasználtsága a négyszög tepsinek kör pogi esetén: ha csak 1 db rohadt nagy pogit tudsz berakni, vagy minden milliméter helyet teleraksz sok-sok-sok icipici pogival.
2022. dec. 25. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Ejjha!

Ezek aztán színvonalas válaszok. A másodiknak gyaníthatóan matekból, az elsőnek pedig magyar nyelvből nincs érettségi vizsgája. 😪

2022. dec. 25. 11:35
 4/12 anonim ***** válasza:
86%

A kör átmérőjével megegyező oldalhosszúségú négyzetekbe elhelyezett kör (nem találtam jobb képet) : [link]

Adott konstans méretű körök esetében nem fedhető le kevesebb vesztességgel a sík. Közelebb nem lehetnek egymáshoz mert akkor egymásba lógnának, ha távolabb lennének akkor több lenne a kitöltetlen terület.

Parkettázás az optimális, ha egyforma (vagy legalábbis csak néhány különböző) fajta síkidomokkal kell lefedni hézagmentesen és átfedésmentesen a síkot : [link]

2022. dec. 25. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
96%
Akkor csináld ahogyan akarod. Amúgy sem adtál meg minden adatot, ami alapján számolni lehetne.
2022. dec. 25. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
89%
Gyaníthatóan neked meg semmiből nincs érettségid :DDDDDDDDDDDDDD
2022. dec. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 sadam87 ***** válasza:
85%

#4

"Adott konstans méretű körök esetében nem fedhető le kevesebb vesztességgel a sík"

De, lehetnek sűrűbben elrendezve, ha hatszögesen rakod őket, nem négyzetesen.

2022. dec. 25. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

4-es, köszönöm!

Hát persze, így utólag már csak azt nem értem miért nem gondoltam erre korábban.


7-es, nem értetted a kérdést. De azért neked is köszönöm. 🙃

2022. dec. 25. 12:30
 9/12 sadam87 ***** válasza:
52%

#8

De, értettem a kérdést. Tökmindegy, mekkora körökkel feded le a területet, ha ugyanúgy rendezed őket, akkor ugyanannyi terület fog kimaradni - ahogy az a 4. válaszából látható. Ezt a választ pontosítottam, hogy nem négyzetesen lesznek egymáshoz legközelebb, hanem ha szabályos hatszögekbe rendezve vannak (a hatszög közepén is van egy kör). Szívesen.

2022. dec. 25. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
64%

Kérdező! Akiből #3-beli reakciót vált ki az egyébként korrekt két első válasz, annak komoly problémái vannak szövegértésből. Ám ezt nem képes érzékelni felfuvalkodottságától.

Annyit még megjegyeznék, a pogácsa mint étek, nem elsősorban matematikai elhelyezési probléma. Sokkal fontosabb élvezeti értéke, amit viszont befolyásolnak az elfogyasztás körülményei és maguk a fogyasztók. Erre valahogy nagyobb hangsúlyt helyeznék, mint arra, kettő vagy két és fél tepsit süssek ki. Nem véletlen, hogy erre szakosodott helyeken többféle méret van (az ízek sokasága most érdektelen, mert nem erről beszélünk).

Matematikához egyáltalán nem értő háziasszonyok magától értetődően rakják minden második sor pogácsát az eső sor pogácsái közé. Tudják, hogy ezáltal lehet nyerni egy plusz sort. Akármilyen közel nem teszik, mert nem jó, ha összesülnek (a tágulás is szempont). És úgy egytized másodperc alatt felmérik, érdemes-e az egész cécót megtenni, mert ha a méretarányok alapján nem lesz plusz sor, akkor nem akarnak plusz sort. Az íz és esztétika ez esetben nagyságrenddel fontosabb a sütendő tepsik számának minimalizálásánál. Mert ha ez nem következik be, akkor az egész cirkusznak semmi értelme.

2022. dec. 25. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!