Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges az, hogy ha egy...

Denber kérdése:

Lehetséges az, hogy ha egy kondenzátort melegítünk akkor a kondenzátorban elektromos áram keletkezik?

Figyelt kérdés

Szóval mivel tudni lehet, hogy a hő az tulajdonképpen elektromágneses sugárzás, így az az ötletem támadt, hogy egy tekercset felmelegítek (gondoltam mi bajom lehet...) azaz elektromágneses sugárzásnak teszem ki, akkor elvileg áramot generál.

Nem generál sajnos.

Viszont amikor a tekercset kiforrasztottam egy nyákról akkor kivettem onnan egy 16V 820 mikrofarados kondit is, amit egy kósza gondolattal szintén feltettem melegedni, 100 fok biztosan nem volt de megérinteni nem tudtam

ÉS MÉRTEM BENNE ÁRAMOT, keveset de mértem, amit a műszer pár másodperc múlva fel is emésztett, visszaraktam melegedni megint lett benne volt Millivolt de mérhető, akár hányszor raktam vissza melegedni annyiszor tudtam mérni.

Azután párhuzamosan kötöttem 5 darab 16 Volt értékű kondenzátort, ekkor jóval nagyobb voltot mértem, 160 mV.


Magyarázat?



2022. dec. 30. 23:06
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:

"tehát "elvileg" semmiféle "áram", feszültség, és elektromos teljesítmény generálásáról nem lehet szó. Igen - úgy elméletileg - mint gyakorlatilag is!"


Sajnálattal közlöm, hogy van mérhető Volt, akárhányszor csak akarom.

Elméletben sokan jól tudják a dolgot, csak van az a fránya gyakorlat ami néha felülír mindenféle elméletet.

Lehet hogy neked van igazad (nem neked szurkolok), viszont amit mértem az ott van, elméletileg kézzelfogható, ez engem jobban érdekel mint az, hogy elméletben miért nem lehetséges...

2022. dec. 31. 01:33
 12/29 anonim ***** válasza:
100%

Tehát vegyük sorra:

"(Termoelektromos hatás is lehet,)

Tulajdonképpen erről beszéltem magammal amikor ez a fent leírt gondolat eszembe jutott, egy kondenzátorban minden adott mint egy napelemben, van negatív oldal és van pozitív is hatalmas felület kis helyen és ha melegíted akkor elektromágneses sugárzást kap, ami rezgésre készteti az alkotó elemeket, ami a jelek szerint mérhető adattá változik."


- A kondenzátor struktúrája alapból 300 Kelvines, és fel lett melegítve mondjuk 380 Kelvinre. Nincs tehát relatíve jelentős változás a hőmozgást, illetve az azzal ekvivalens sugársási mezőt illetően. A kérdéses alkatrész homogén módon lett felhevítve - tehát nincs termoelemes struktúra sem, mely megköveteli a hőmérséklet-különbséget a két felén.


- A napelemekben az 5000+ Kelvines fotonok adják le az energiájukat egy relatíve teljesen hidegen tartott (kb. 350 K) struktúrában. Nem "rezgésre kényszeríti" az alkotóelemeket, hanem töltéshordozókat taszítanak át a nagyenergiájú fényrészecskék a PN potenciálgáton. Ez leginkább már csak kvantummechanikai szemlélettel értelmezhető jelenség.


A kérdéses kondenzátoron a melegítéskor/hűtéskor mérhető feszültség vagy a dielektromos remanencia változásából, vagy termokémiai hatásból ered. Azonosképpen a kisütés utáni időben is maradéktöltés kezd halmozódni a kondenzátorban.


Ez a jelenség különösen jól megfigyelhető az elektrolitkondenzátoroknál, de aki már javított CRT képernyős készüléket, az is találkozhatott ezzel a jelenséggel - sokszor nagyon kellemetlen élmény, vagy költséges baleset formájában! XD

2022. dec. 31. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
48%

Hibaigazítás: "ekvivalens sugárzási mezőt illetően"


P.S.

Kérdező - nekem sohase "szurkol" senki - de az esetek elsöprő többségét illetően igazam van. Ez az átok kísér kis korom óta - mert akinek igaza van, azt nem szeretik - hanem irigylik, utálják, elnyomják és bolondnak nyilvánítják.

2022. dec. 31. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:

"A kérdéses kondenzátoron a melegítéskor/hűtéskor mérhető feszültség vagy a dielektromos remanencia változásából, vagy termokémiai hatásból ered. Azonosképpen a kisütés utáni időben is maradéktöltés kezd halmozódni a kondenzátorban."


Most megint megmelegítettem, folyamatos hő mellett mértem, amikor mérem akkor esik a feszültség, de pár másodperc múlva mérve ismét magasabb az érték, ami az eddig megszokott trend szerint mérés közben folyamatosan csökken most is, de újra és újra magasabb értéket mutat, azaz visszatölti magát, kis szünet után, újra és újra.

Tudom hogy ez alacsony érték, viszont ezek a kondenzátorok össz Farad értéke is csak egy maréknyi, 16V 2x 1200 microFarad 3x 16V 820 microfarad, egyenlőre nincs nagyobb se több darab.


Kérem erősítsen már meg valaki, de persze a vereséget is elfogadom, hogy kipróbálja és közli a mért eredményt, légyszi...


Biztosan jól vizsgáznál, jelesre, de most ha lehetséges én maradnék a gyakorlatnál.

Ez pedig most ebben a formában ellent mond annak, amit elméleti tudással össze lehet szedni (ezekszerint).

2022. dec. 31. 02:57
 15/29 A kérdező kommentje:

"Azonosképpen a kisütés utáni időben is maradéktöltés kezd halmozódni a kondenzátorban."


Ez nekem is megfordult a fejemben, csakhogy hússzori lenullázás után is lehet mérni egyre magasabb értéket, ez már egy kicsit elgondolkodtató, hidegen pedig hosszú idő után sem emelkedik egy tized százalékot sem, azaz semmit.

Mint már mondtam nem fontos számomra, hogy elméletben, miért nem kellene működnie.

Nekem az a fontos kérdés, hogy ez miért így működik, holott nem kellene sokak szerint.

2022. dec. 31. 03:13
 16/29 anonim ***** válasza:
Minden a 12-es válaszomban leírt tudományos igényű magyarázatom szerint történik. 25 éve foglalkozok elektronikával, az elmélet nálam mindig teljes összhangban van a gyakorlattal, csak te - kedves kérdező - kevered a legelemibb fogalmakat is, mert nem az alapoknál vágtál bele a dolgokba. Olvasd el nagyon figyelmesen még egyszer, amiket írtam - majd idővel megérted! :-)
2022. dec. 31. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
100%
15:Kisütöttem egy 10000u/10 v kondit, és egy óra alatt melegítés nélkül forditott polarítással 10 mV-ra töltödött. Folyamatosan rajta van a multiméter, tehát még terhelés közben is emelkedik a feszültség.(szokásos 10 Mohm ellenálásu multiméter)
2022. dec. 31. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 NTBS ***** válasza:
0%
Igen. Termoelektromos hatás, ahogy többen már leírták.
2022. dec. 31. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:

"Kisütöttem egy 10000u/10 v kondit, és egy óra alatt melegítés nélkül"


Folytasd tovább...

Ez még nem az a helyzet amit mondogatok.

2022. dec. 31. 10:37
 20/29 anonim ***** válasza:

Nem termoelektromos hatás. A kondenzátorok tökéletlenségéből ered és szobahőmérsékleten is működik. Az effektus megértése magasabb szintű tudást igényel de itt van némi információ:

[link]

2022. dec. 31. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!