Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Li-ion akkut érdemes időnként...

Li-ion akkut érdemes időnként formattálni (egymás után párszor 0%-100% közt tölteni-kisütni)?

Figyelt kérdés

Vagy kifejezetten ellenjavallt?

Van, aki szerint a Li-ionnak egyáltalán nem tesz jót, ha 10-20% alá merül, vagy ha 80-90% fölé töltődik. Más szerint meg pont az tesz neki jót, ha minél inkább kihasználjuk a tartományt. Vagy lehet, az a legjobb, ha általában nem használjuk ki, de alkalmanként "megtornáztatjuk"?

Többször hallottam-olvastam olyat is, ez az akkumulátor a ciklusok számára érzékeny, és ha olyan a töltésvezérlő, hogy 100%-nál leállítja a töltést, elkezd kisülni, ekkor picit újra tölteni kezd, ez máris újabb töltési ciklusnak számít elhasználódás szempontjából, és mindössze ezért nem javasolják a töltést 100%-ig kivinni (és számítva az emberi késlekedésre, a közeléig se)?

Lehet, hogy sokan keverik a NiCd, NiMH akkuk igényeivel is, ezért soxor pont ellenkezőjét javasolják annak, ami adott típusra a jó lenne?


2022. dec. 31. 15:46
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem érdemes. Minden akkumulátornak árt a teljes kisütési ciklus, míg a 30% alatti részleges alig okoz elhasználódást.
2022. dec. 31. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
#1, ez érdekes. Eszerint ha a Li-iont mindig 35-65%-on belül használom (így viszont többször annyi ciklus kell, mintha 0-100 közt használnám), akkor fog legtovább szolgálni?
2022. dec. 31. 17:22
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen, de talán az 55-85% jobb intervallum lenne.
2022. dec. 31. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha igazán komolyan veszed, akkor 68-72% között tartod... hahaha...
2022. dec. 31. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%

Érdekes kérdés, mert ugye adott energiát veszel ki belőle időegység alatt, tehát ha csak 30-70% között használod, akkor kb. 3x annyi töltési ciklus kell az élettartam alatt, szóval hiába vagy a kíméletesebb tartományban, összességében lehet, hogy rosszabbul jössz ki.

Nekem egyik Li-ion akkumnál sem volt még abból bajom hogy teljesen lemerítem, és mindig teljesen fel is töltöm őket.

2023. jan. 1. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha néha nem csinálod meg, akkor a battery management software-nek fogalma sem lesz hány %-on áll a töltöttség. Már csak ezért is erdemes, hogy reális értéket mutasson.

A hardware védelem úgysem engedi túlmeríteni vagy toltölteni az akkut.

2023. jan. 2. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Igazából komolyabban megkéne mérni, hogy ténylegesen növeli-e az élettartamot a részleges pl:20-80% tartományban használat. Már csak azért is, mert jelentősen változtak fejlődtek az elmult években az litium akuk. például 4.2-ről 4.5 voltra emelték a feszültséget.
2023. ápr. 19. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!