Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha azt mondjuk, hogy 1 liter...

Ha azt mondjuk, hogy 1 liter 70%-os alkohol oldat, az tömeg- vagy térfogat %-ot jelent?

Figyelt kérdés

2023. febr. 7. 23:07
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Általában térfogatszázalékot, 20 °C-on mérve. (Persze, ha a kontextusból kiderül, hogy mást, akkor nyilván nem…)
2023. febr. 8. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Dzsonszi ***** válasza:
Pedig inkább tömegszázalékra gondolnak ilyenkor, nem térfogatra
2023. febr. 8. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Például a patikában kapható 70%-os alkoholban mennyi az alkohol?
2023. febr. 8. 16:50
 4/9 anonim válasza:

Benne van a nevében!

70% os alkohol, azaz minden 100g -ban megtalálható 70g alkohol. 70g alkohol + 30g víz vagy bármilyen oldószer amibe teszik.

Azért gramm, mert patikában ált. g a mértékegység, 100g-nál nem szoktunk többet kiadni.

És ez tömeg%.

2023. febr. 14. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
#4 Köszi! Amúgy nincs benne a nevében. Pont ezért kérdeztem. Csak 96%-os alkoholból akartam 70%-osat csinálni. A 96%-os alkoholom például literes kiszerelésben volt.
2023. febr. 14. 09:09
 6/9 Dzsonszi ***** válasza:
A tudományban/kutatásban ha nincs odaírva hogy tömeg vagy térfogat százalékra gondolnak, akkor az általában tomegszazalekot jelent. Az élelmiszeriparban pedig térfogat százalékot, az alkoholos italoknál talán oda is írjak, hogy V/V%. Egyébként tényleg zavaró, ha lehagyják róla, mert nagyon nem mindegy melyikre gondolnak.
2023. febr. 14. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Dzsonszi ***** válasza:
Ja még valami, ha 96%osat adnak az szinte tuti tömeg százalékban van megadva. Még pedig azért mert ez az azeotrop összetétele a víz-alkohol elegynek tomegszazalekban, azaz egyszerű desztillációval ez a legtöményebb alkohol, amit gyártani tudnak.
2023. febr. 14. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A Sigma Aldrich a 70%-osnál és a 96%-osnál is elég egyértelműen térfogatszázalékot ad meg:

[link] sigmaaldrich.com ETWA70

[link] sigmaaldrich.com 1.00971

[link] sigmaaldrich.com 1.59010

idézet az egyik 96%-os specifikációból:

> assay: 92.6-95.2% (m/m)

> concentration: 95.1-96.9 % (v/v)


A WHO és a CDC (az USA járványügyi hatósága – nem mintha nagyon odalennék az USA mértékegységrendszeréért…) is térfogatszázalékban gondolkozik a fertőtlenítéshez, mondjuk a WHO már 70 helyett 80-ban a CDC-vel ellentétben:

[link] WHO model list of essential medicines - 22nd list, 2021

[link] cdc.gov/infectioncontrol/guidelines/disinfection/disinfection-methods/chemical.html (Mondjuk ez 2016-os weboldal… Akkor még lehet, a WHO is 70%-on volt.)

A CDC ezt a cikket hivatkozza: [link] doi:10.1128/am.11.5.436-445.1963 -->

> „The disinfectants were evaluated at concentrations of 0.1, 0.5, 1, 2, 5, and 10%, with the exception of ethylalcohol (30, 50, 70, and 90%). The disinfectant concentrations were prepared on a volumetric basis in distilled water, with out regard for the specific gravity.”

Ebben a Future Microbiology cikkben is térfogatszázalékot írnak:

[link] (ez a link nem jogtiszta, de … !) doi:10.2217/fmb.14.73

Meg ebben az American Journal of Infection Control cikkben is:

[link] doi:10.1016/j.ajic.2017.12.015

Csak egy nagyon mellékes zárójelben itt is v/v-t jeleznek: [link] doi:10.1099/jmm.0.05474-0


Ebben következetesen tömegszázalékban adják meg, hogy mit alkottak, de amikor összehasonlítják a „sztenderddel”, az a sztenderd a 70 térfogatszázalékos:

[link] doi:10.1016/j.jhin.2005.06.020

(BTW respect to the authors! Egyrészt tetszik, hogy figyelnek, hogy tökéletesen egyértelmű legyen mit csinálnak, másrészt felteszem utánanéztek, hogy a tömegszázalék az alap, ha már csak a sztenderdnél nem tömegszázalékot írnak.)


Aztán a másik nagyon gyakori a „„„kedvencem”””, ahol térfogategységben oldott tömeggel jellemzik a koncentrációt, és "% (w/v)"-nek írják a mértékegységet, ami rendes SI-ben ugye g/dL lenne, csak biztos rossz fizikatanáruk volt.

[link] doi:10.1590/s0104-11692013000200020

[link] doi:10.1590/s0104-11692013000200020


De persze olyan is volt, hogy következetesen tömegszázalékkal számoltak:

[link] doi:10.1016/j.jhin.2005.06.020

Ahogy a tudományban kéne. (Mikor pár napja nézegettem találtam amúgy egy olyan cikket is, amiben az etanol 70 tömegszázalékos oldatát írják leghatékonyabbnak, csak most valahogy nem jut eszembe az a kereső kifejezés, amit akkor használtam.)


Meg olyan is (sajnos elég gyakran), hogy sehol sem specifikálták a cikkben, csak annyi volt, hogy 70%:

[link] doi:10.1016/j.ijsu.2005.08.007

[link] doi:10.1016/j.foodcont.2015.04.040

[link] doi:10.1034/j.1601-5037.2003.00032.x (Lásd SciHub…)


Szóval összességében én kitartanék amellett, hogy nagy valószínűséggel térfogatszázalék, mint az első válaszban írtam, de azért megjegyzem, hogy ezen cikkek miatt már sokkal kevésbé tartom tudósnak a vegyészeket és biológusokat.


Illetve felmerült bennem egy kérdés is. Amikor ezeket a koncentrációkat kikeverik, akkor lehet, azt úgy értik, hogy 70 rész 96%-os etanolhoz öntenek 30 rész desztillált/tisztított vizet (és kapnak egy közelítőleg 67%-os oldatot – sajnos nem tartom elképzelhetetlennek…), vagy korrigálnak arra, hogy a gyári törzsoldat alapból nem 100%-os?


(((A sokadik vicces koncentráció mértékegység, amivel valakinek tudni kéne számolni, az az AU/mL, azaz "arbitrary units / millilitre", magyarán relatív egység, ami nincs kalibrálva, csak arányosnak feltételezzük a tényleges mennyiséggel. Szerencsére ezt még csak itt Gyakorikérdéseken láttam, szóval sajnálom a kérdezőt, de nem tudom rajta annyira felhúzni magam, mint amikor egy szaklapban publikálnak, és nem specifikálják hogyan értik a koncentrációt:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif.. GyK/12132640)))

2023. febr. 15. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Néhány megjegyzés a 09:27-es válaszomhoz, ami sajnos kimaradt, mert nagyon belefelejtkeztem az irodalmazásba.


Egyrészt, mivel a 70%-os alkoholról nekem a fertőtlenítés jut eszembe, ezért főleg fertőtlenítéssel kapcsolatos cikkeket kerestem. Ugye ez azt jelenti, hogy a konklúzióim nem feltétlenül általánosíthatók a teljes kémiára/biológiára.


Másrészt hangsúlyoznám, hogy általában szerintem is sokkal szerencsésebb a tömegszázalék (esetleg anyagmennyiség-százalék), mint hőmérsékletfüggő térfogatszázalék.


Aztán egy elírás, hogy ahol a cikkírókat dicsérem, ott véletlenül kétszer szerepel a „tömegszázalék” szó a mondatban, az első helyett „térfogatszázalékot” gondoltam.


***


> „Például a patikában kapható 70%-os alkoholban mennyi az alkohol?”

Ugye ha úgy is veszel valamit a patikában, akkor nem nagy dolog erre is rákérdezni, szerintem szívesen megmondják. Például én ma rákérdeztem, és határozottan TÉRFOGAT-százalékosan gondolkoznak ők is. Tehát mondták is, hogy 96% térfogatszázalékosat vesznek, és azt hígítják, de nem 70 mL-t öntenek fel 100 mL-re, hanem egy picit többet, hogy a végén ne 67%-os, hanem 70%-os legyen az oldat. Persze erre nem tudok hivatkozás adni, de ha mentek be valamikor a patikába, akkor kérdezzetek rá ti is, kíváncsi vagyok, nektek mit mondanak.


(Amúgy amikor én hígítottam magamnak 96%-os OBI-s denszeszből 70%-osat, akkor azt úgy csináltam, hogy megnéztem a sűrűségeket, és kiszámoltam, hogy hány gramm denszeszhez kell hány gramm deszt víz, hogy a végén oldat 70 térfogatszázalékos legyen, és aztán egy digitális konyhamérlegen töltöttem össze őket az edényembe.)

2023. febr. 15. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!