Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A polarizált napszemüveg...

A polarizált napszemüveg miért szűri ki a kellemetlenül erős csillanást? Mit jelent pontosan a polarizáció? Hogy kell ezt elképzelni?

Figyelt kérdés

2023. márc. 7. 13:37
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
58%

A polarizáció azt jelenti, hogy az elektromágneses tér milyen irányban oszcillál. Amikor egy felületről a fény visszaverődik, akkor a beérkezési szögtől függően különbőző mértékben polarizált lesz. A polárszűrő szemüveg azt csinálja, hogy a fénynek csak az egyik polarizációját engedi át, a másikat kiszűri. És pont úgy választják meg ezt a irányt, hogy a vízszintes felületekeől visszaverődő fényt kevésbé engedje át.


Az autók üvege is így van megcsinálva, hogy a motorháztetőről visszaverődő fény minél kevésbé vakítsa el a vezetőt.

2023. márc. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

1. "Amikor egy felületről a fény visszaverődik, akkor a beérkezési szögtől függően különbőző mértékben polarizált lesz." - Ez mit jelent pontosan?

2. Illetőleg a polárszemüveg a fény bizonyos hullámhosszát kiiktatja, ezen tartományra úgymond vak lesz a szem, ezért nem érzékeli a csillanást? Jól értem?

2023. márc. 7. 21:26
 3/13 anonim ***** válasza:
50%

1, Semmit. A fény a beérkezési szöggel azonos szögben verődik vissza egy homogén anyagról. Ha azonban azaz anyag olyan belső szerkezetű (felületű), hogy bizonyos szögből érkező fényt visszaver, a többit viszont elnyeli, akkor az ebből az irányból érkező fény nem jut a szemedbe, mert visszaverődik (erre a szögre polarilzált)

2. rosszul érted. A polarizáció egy adott irányból érkező fényt veri vissza. Az anyag lehet olyan, hogy csak egy szűk sávból érkező fényre polarizált, de lehet olyan is, hogy egy szélesebb szögb nérkezőket veri vissza.

3. A napszemüveg ennél annyival több, hogy ezen felül bizonyos hullámhosszú fényeket (főleg az UV tartományt) vr vissza, bármilyen szögből érkeznek. Ne keverjük a azt, hogy az anyag bizonyos hullámhosszakra másképpen reagál azzal, hogy az anyag bizonyos szögekből érkező (bármilyen hullámhosszal) reagál másképpp.

2023. márc. 7. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Fogj meg egy kötelet (mondjuk egy ugrálókötelet) az egyik végét kösd egy biztos ponthoz, a másik végét kezdd el rázni. Valami olyasmit fogsz kapni mint ez a kép:

[link]


Namost a kötelet rázhatod fel-le és akkor a hullámok függőlegesenfognak állni (mint a képen), de rázhatod jobbra-balra is, és akkor a hullámok vízszintesen lesznek.


Ezen kavül rázhatod gyorsan vagy lassan, ami megváltoztatja a hullámok méretét.


A fénysugarak ugyanúgy hullámokból állnak, mint a kötél. A hullámhossz azt jelenti, hogy milyen gyirsan rázod, azaz milyen "sűrűn" állnak a hullámok a kötélen. Van olyan szűrő, ami erre szűr egyébként, de nem a polárszűrő.


A polárszűrőnek az a feladata, hogy az egyik irányba álló hullámot ne engedje át, mondjuk a függőlegeset. A vízszintes hullám át tud rajta menni.


Normál esetben egy fénysugárban össze-vissza állnak a hullámok. A polarizált fény azt jelenti, hogy a hullámok egy irányban állnak (azaz pl mind függőleges, vagy mind vízszintes stb). Bizonyos esetekben a visszaverődés azt okozza, hogy a fény ilyen polarizált lesz, azaz minden hullám egy irányba áll. Ha ez így van, akkor egy polárszűrővel ki lehet szűrni a fénynek ezt a részét. Tehát tulajdonképpen kihasználjuk a polarizációt.

2023. márc. 8. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Érdekes.

Nagyon szépen köszönöm!


És a 3D-s szemüvegek is ezen az elven működnek? Azok miért okoznak térhatást egy film esetében?

2023. márc. 11. 02:49
 6/13 anonim ***** válasza:
A 3Ds szemüvegnél két ellentétesen körkörösen polarizált fényt vetítenek. És az egyik lencse csak a jobbkezes, a másik csak a balkezes fényt engedi át. Emiatt a két szemed két egymástól picit elcsúszott képet lát, amit 3Dnek dekódol.
2023. márc. 11. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Valós viszonyok között azért nem annyira elnyelést látunk, mint inkább elkülönülést. Például ha egy vízfelületet nézünk polárszűrőn át, akkor a szűrő egyik állásában a vízfelület átlátszatlan, fényesen csillogó, másik állásában meg szépen átlátunk a vízen, látjuk a hínárt, stb (már, ha egy zöldséggel teli tóról beszélünk, mert az Atlanti-óceánon nyilván nem látunk hínárt). Ugyanígy a falevelek egyik állásban részlet nélküli csillogó világosak, másikban meg sötétek. Ugyanígy kirakatra nézve egyik állásban nem látunk be az üzletbe, másik állásban meg igen. Autók üvege szintén. Ha jól emlékszem, az eloxált alumínium fűtőtesten is máshol lesznek világos részek, ahogy tekergeti az ember a polárszűrőt.
2023. márc. 11. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

#6

1. Mit jelent az, hogy körkörösen polarizált fény?

2. És ebben a szemüvegben miért tűnik úgy, mintha kiugrana a kép a vászonról?

2023. márc. 11. 16:43
 9/13 anonim ***** válasza:

1. Ezt a google is be tudod írni, és szép animációkat adna ki. De a cirkulárisan polarizált fény az amikor a térerősségvektor egy spirál mentén forog körbe, és nem csak egy síkban oszcillál


2. Az agyad teszi össze a képet, hogy úgy látszódjon hogy kiugrik a kép. Amikor a szemeddel nézel, akkor is a két szemed kicsivel más képet lát, és ez a különbség segítségével hozza létre a 3d-s képet az agyad. A mozinál polarizációval oldják meg ezt, hogy a két szemed mást lásson, és ebből az agyad automatikusan 3ds képet hoz létre.

2023. márc. 11. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
2. Tehát a térhatást maga az agy produkálja?
2023. márc. 11. 18:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!