Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mérnökök, műszaki emberek,...

Mérnökök, műszaki emberek, közgazdászok stb. Legutóbb a munkátok során milyen esetben használtátok a deriválást és integrálást?

Figyelt kérdés
Ha lehet vezessétek is le.

2023. jún. 20. 18:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
nem használtam
2023. jún. 20. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Soha semmikor.
2023. jún. 20. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
89%

Méréshibák kiszámításánál derivációval vezettem le a többváltozós összefüggés eredményének a hibaintervallumát. (Környezeti radioaktivitás méréseknél kellett már többször is - amikor még volt egy látszólag normális munkahalyem.)


C osztályú oszcillátormeghajtásnál határozott integrált számoltam a szinuszfüggvényből. (Húsz éve hobbiból építettem egy MHz frekvenciatartományban dolgozó szinuszos feszültséggenerátort, amit ma is néha mutogatok az arra érdemes személyeknek.)


Szinte mindig levezetett összefüggésekkel számolok, de egy komoly szakembernek bármikor meg kell tudnia védenie a használt számítási módszerek alkalmasságát, ha a "nagyon okos" ellenlábasai megkérdőjeleznék azokat.


Ma már nem kell szakmailag bizonyítanom semmit, mert alapból analfabétának kezelnek a "mindentudó" menedzserek, úgyhogy eléggé hanyagolom a matek analízist. A mai degenerált társadalmunkban már csak a pénz határozza meg azt, hogy ki és mennyire "intelligens". Csóró vagyok - tehát hülye vagyok.

2023. jún. 20. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
86%

A legtöbb ember még a négy alapművelettel felírható egyenletet se vezeti le papíron, írásban végigszámolva, előveszi a számológépet, excelt, vagy célszoftvert.

Igen, utoljára talán a diplomamunkámban vezettem végig deriválós, integráló számításokat. Ettől függetlenül nem érzem feleslegesnek azt, hogy megtanultam, és ezért értem is, hogy mi, hogy és miért jön ki. Melyik célképlet honnan jön stb.

2023. jún. 20. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
79%

Programozóként dolgozom 16 éve, soha nem használtam ilyesmit a munkám során.

Utoljára az egyetemen deriváltam meg integráltam.

2023. jún. 20. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
CNC gépen kellett ellipszist marnom paraméteresen megírt programmal. Mivel a maró szerszám sugarával az adott pontbeli érintőre merőlegesen kell leírni a szerszámközéppont pályáját, ezért kellett a deriválás.
2023. jún. 20. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
68%

Papíron soha nem kellett deriválnom-integrálnom. De kézzel nem is csinálnám, mert 1: hibázhatok 2: vannak erre szoftverek, ha kell a primitív/derivált függvény matematikai leírása.

Numerikus módszerekre viszont annál inkább van szükségem, mert ezeket lehet programozni.


Hasznos papíron tudni integrálni-deriválni? Nem.

Maga az analízisben tanultak alkalmazási módjainak használatának tudása hasznos? Na ez az ami igen. Ezért fizetnek, nem azért mert tudsz papíron számolni.


Papíron integrálni-deriválni 1:1 ugyanaz mint egyenletet megoldani vagy papíron szorozni. Megtanulod a lépéseket, szabályokat, aztán csak mechanikusan alkalmazod. Önmagában semmi haszna nincs.

2023. jún. 20. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
83%

Szintén mérési hibák becslése az ahol gyakori. PID szabályzó algoritmus tesztelése (több közelítő PID algoritmus létezik, és egy adott helyszínen rá kellett jönni, hogy a több lehetséges algoritmus közül az adott helyen melyiknek a legkisebb a hibája, ehhez egy csomót végig kellett integrálni, deriválni). Nem működött megfelelően a mérőkészülék, rá kellett jönni a hibájára (gyári készülék). Egy egészen speciális alkalmazásra kellett PWM teljesítmény invertert méretezni és szintén végig kellett számolni az egészet, hogy milyen PWM jel fogja a megfelelő jelalakot előállítani az inverter kimenetén.


Nyilván ez úgy megyen már, hogy felírjuk a szükséges pl. dif. egyenletet majd számítógéppel megoldatjuk. De nagyon észnél kell lenni, mert néha horribilis baromságot ad ki eredményül, ezt észre kell venni és korrigálni a futást.

2023. jún. 20. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
74%
Az használatnak számit ha valaki más által megokdott egyenlet eredményét használod?
2023. jún. 24. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
41%
5-6 eve dolgozom mernokkent de azóta sem használtam egyiket se. Nem is emlékszem ezekre. Munkákat vezetek terepen, szakembereket irányítok napi szinten, koperaciokon veszek részt, anyagot intézek, munkaszervezes , ajánlat adás stb. Sztem jobban is keresek evvel mintha integralgatnám a semmit irodában xD
2023. jún. 25. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!