Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működnek az érintés...

Hogyan működnek az érintés nélküli hőmérők?

Figyelt kérdés

#hőmérő #lézer #infra #érintés nélküli
2023. júl. 13. 12:43
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
48%
Ha azt állítod, hogy a vörösnél hosszabb, vagy a lilánál rövidebb hullám hossz már nem szín, akkor például egy madár, vagy egy rovar nem hinne neked.
2023. júl. 20. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
46%

#11 (22:40) - az a baj, hogy még szövegértésed sincs a témában - viszont magabiztosan leszólsz másokat, akik messze mélyebben átlátják a dolgokat.


Nem azt írtam, hogy a látható tartományon kívül nem értelmezhetünk színeket, hanem azt, hogy monokróm optikai detektor esetén nem beszélhetünk színmérésről.


Írtad: "Színről meg lehet állapítani a hőmérsékletet."


Ilyen módszer is lehetséges, de körülményessége miatt ezt csak nagyon ritkán használják olyan fizikai kísérleteknél, ahol nincs információ a felületi sugárzás intenzitásáról. Ilyen eljárással lehet például egy röntgenlámpának megállapítani a "színét" (vagyis a gyorsítófeszültségét), mikor ugyanis két különböző (szín)szűrővel ellátott detektorral mérünk.


Az összes hétköznapi infrahőmérő a leképezett fókuszfoltról kisugárzó teljesítményt méri széles sávú monokróm detektorral - tehát a színről semmilyen információt nem kapunk közvetlen módon, csak elméletileg következtethetünk vissza a sugárzás spektrumeloszlására - vagyis a színére, melyhez még a felület emisszivitását is ismernünk kell.

2023. júl. 20. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
34%
Örülök hogy átlátod. Kérlek szépen mindig úgy magyarázd el, hogy bárki megértse, és nem ám oda hányni forrásokat, amikben van egy rakás olyan szó, vagy kifejezés, ami jelenségek pontos leírására szolgál, és nem a megtanításukra. Ilyen források téged alátámaszthatnak abban amit itt leírsz, de ha nem írsz le egy kézzel fogható konyhanyelvi választ, akkor neked, és a fontoskodásodnak köszönhetően senki nem tanul majd meg semmit. Sőt a mezei válaszolók mind 0%-os értékeléseket fognak kapni, egy olyan hiba miatt, amely vétésének könnyedségét te magad is belátod a tizenkettes válaszodban - Nem is beszélve arról, hogy most először látom, hogy elkezdted megválaszolni a "hogyan működik egy érintés nélküli hőmérő?" kérdést ahelyett, hogy valakinek azt mondod: "te nem értetted meg Boltzman-t, ezért ülj le, egyes". Próbáld meg egy buta ember által is megérthető válasszal kezdeni, amit jó esetben alátámasztasz egy forrással. Ha ez nem megy, akkor ne is kezdj bele a válaszadásba.
2023. júl. 21. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
17%
12 -tudod mit? nekem olyan rossz a szöveg értésem, hogy én aztán nem tudom kibogozni az eddigiekből, hogy hogy működik egy lézeres hőmérő. Volnál szíves úgy elmagyarázni, hogy én is megértsem?
2023. júl. 21. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
17%

Azt hiszem rájöttem miért hibáztam a színekkel. A forrásból idézek:


,,Az emelkedő hőmérséklettel a sugárzási maximum a rövidebb hullámhosszok felé tolódik el (Wien eltolódási törvény), ennek megfelelően az infravörös hőmérsékletmérő hullámhossztartományát a mérni kívánt hőmérséklettartománynak megfelelően kell beállítani."


Ha jól értem (de nem biztos hogy jól) - ez csak annyit jelent - hogy a színt csak kalibrálásra használják, de egyébként a fényerő kerül mérésre. Szerintem nem tévedtem nagyot, mert valóban változik a szín a hőmérséklettel, épp csak nem az alapján történik a mérés.

Miért nem ezt írtad le már a leges leg első válaszod alkalmával arra hogy "szín alapján meg lehet állapítani a hőmérsékletet" ahelyett, hogy így beszéltél volna velem?


Ugyan akkor nem tudom, hogy sikerült-e megértenem, mert magyarázat helyett te csak elveszed az ember önbizalmát, és érdeklődését azzal, hogy megalázóan beszélsz vele.

Sikerült megértenem, vagy még mindig tévedek - és ha igen - akkor miben?

2023. júl. 21. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
68%
Elnézést, helyesbítenék, nem beszéltél velem egy pillanatig se megalázóan, csupán nem emelted be az állításom a beszélgetésbe, nem ellen érveltél azzal, hogy miért nem szín alapján mérünk hőmérsékletet, hanem rögtön az okozatot hoztad fel - tehát az az eredmény, hogy a mérő eszköz egyébként teljesen színvak. Az okkal kellett volna kezdened, mert én teljesen meg voltam győződve a saját igazamról, te pedig csak félretetted az állításom, és én nem tudtam mihez kötni azt, hogy egy mérőeszköz miért is színvak. Rosszul érveltél, de nem voltál megalázó. Még egyszer elnézést kérek. Szerintem legközelebb az okkal kezd az érvelést.
2023. júl. 21. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

#15 (04:16) - örülök, hogy fejleszted a tudásodat a témában, így már megérte, hogy foglalkoztál ezzel a kérdéssel. Se én, se más nem akarja elvenni az önbizalmadat.


Kérdezed:

"Miért nem ezt írtad le már a leges leg első válaszod alkalmával arra hogy "szín alapján meg lehet állapítani a hőmérsékletet" ahelyett, hogy így beszéltél volna velem?"


Válasz:

Azért nem írtam ilyesmit, mert a színelemzés alapján való hőmérsékletmérés egy haladó kategória, melynek említése csak feleslegesen összezavarta volna a laikus kérdezőt.


Az eredeti kérdés az egyszerű érintés nélküli hőmérőkről szólt, amelyek nem a színeltolódást mérik (az csak zavarja a működésüket), hanem a hőmérséklet negyedik hatványával változó sugárzási teljesítményt egy meghatározott egységnyi területről (Stefan-Boltzmann törvény).


Ez a helyes válasz az eredeti kérdésre, nem pedig a Wien-féle színeltolódási jelenség felemlegetése. Ha a kérdezőt mélyebben érdekli a téma, akkor már saját maga is utánanézhet - például a kettes válaszom második linkje segítségével könnyen rátalál erre a részletre is.

2023. júl. 21. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
51%
köszönöm!
2023. júl. 21. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, mennek a zöld pacsik :)
2023. júl. 21. 10:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!