Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen víz kering a távhős...

Milyen víz kering a távhős radiátorokban?

Figyelt kérdés

Gondolom nem ugyanaz a használati víz ami vezetékes víz gyanánt is van.

Van esetleg benne inhibitor is rozsadásodás ellen?

Ha valamelyik erőmű hűtővize is vagy a biomassza égetéséből is ered, azok vizét utólag még kezelik?



2023. okt. 4. 21:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Lágyított víz szokott benne keringeni, hogy ne vízkövesedjen. Egyébként több körös (általában) a távhő rendszer. A távfűtéses épületekben szokott lenni egy hőközpont ott általában van egy víz-víz hőcserélő, ennek primer oldalán kerint a távhőszolgáltató melegvíze, a szekunder oldalán pedig az amit a ház beletölt, de ez is általáabn egy vízlágyítón keresztül van feltöltve. Már csak 1-2 helyen van csak olyan (ez az 1970-es évek elején épült, azóta nem korszerűsített) Magyarországon, hogy az épületben lévő hőközpontban nincs hőcserélő, csak pár elzáró szerelvény és közös a távhőszolgáltató és a radiátor vízköre (én egy helyen láttam ilyet vidéken, bár lehet, hogy már ott is korszerűsíették azóta).
2023. okt. 4. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Hogyan néz ki egy ilyen hőcserélő, mekkora méretű egy társasház esetén?

Illetve miért szükséges ehhez víz-víz a hőcserélő, mi indokolja?

2023. okt. 5. 03:03
 3/14 A kérdező kommentje:
Ha jól gondolom azért szükséges, mert különben hatalmas keresztmetszeteken kéne folyjon a víz, hogy ezernyi radiátort ki tudjon szolgálni, illetve így a radiátorokban keringetett víz hőmérséklete is jobban szabályozható?
2023. okt. 5. 03:04
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem volna helyi víz-víz hőcserélő az épületekben, akkor a szolgáltató vize számtalan helyen szivároghatna - és ami még rosszabb - a mindenfajta régi szedett-vedett szerelvényből összeszedné a korróziótermékeket.


Ha helyileg el van választva a vízkör, akkor a házmesternek gyorsan feltűnik a szivárgás. Ráadásul így mindenki maga felel a vízkör oxigénmentességéért, a korrózió-inhibítorok helyes adagolásáért, stb., tehát egy rakás karbantartási költség igazságosabban oszlik meg, és elmarad egy rakás konfliktushelyzet.

2023. okt. 5. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

4: Meg a nyomással is lennének gondok. Például a fűtőmű kazánja sok helyen a földszinten van, maguk a csövek fagyhatár alatt kb. 2m mélyen mennek. Egy 10 emeletes panelház legfelső szintje kb. 32m magasan van a talajszintez képest ez már összesen 35 méter vízoszlopot jelent, és ez máris bevisz a rendszerbe egy 3,5 bar statikus nyomást amit a rendszernek bírnia kell, így lesz a kazánnál 5-5,5 bar nyomás (láttam ilyen hőközpontot ahol nem volt a nem túl távoli 10 emeletesekben hőcserélő, igaz a mi feladatunk a korszerűsítés volt, hogy kerüljön be hőcserélő többek között ezért is). Ez minden szerkezetet túlságosan terhel.


Szintén problémás ha pl. az egyik radiátor eldurran akkor kérdéses, hogy mekkora körzetet érint a nyomás vesztés és mennyi víz képes elfolyni. Például a földszinten lakó Erzsike néni elmegy otthonról 2 hétre az unokáihoz karácsonyozni. Eldurran a radiátora, esélyes, hogy mire észreveszik pár köbméter víz szétfolyt (és nyomás van bőven, mert a hőközpont tartja az egész lakótelepen a nyomást...). Ha csak egy épület van, akkor ott kisebb az a térfogat amiben észre kell venni egy nyomás esést, és elevve nem sok száz m3 víz tud szétfolyni csak néhány mire észreveszik a nyomás esést. (ilyet magam nem láttam, csak a fotókat egy így szétáztatott lakásról, hát a lakó nem örült neki).

2023. okt. 5. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Valami miatt az előző vége lemaradt a történetnek. A hőközpontban észlelték a nyomás esést és vízveszteséget. El is kezdték keresni, nyilván az első ötlet az volt, hogy valahol a földben húzodó csöveken lehet a gond (általában ott a legvalószínűbb) egy nap csak pár száz liter víz folyt el. Eleve minél nagyobb egy rendszer anál több helyen csöpög, ereszt, szivárog, szóval egy alap vízveszteség mindenhol van. Ezért nehezebb észrevenni egy lakótelep méret esetén hogy ez most "természetes" vagy "rendellenes" vízveszteség. Végig mérték (erre vannak műszerek) az utcákat, találtak is 2 helyen szivárgást, kiásták, megjavították. Mire ezzel végeztek tért haza a lakó a "telelésből" és látta a teljesen szétázott lakását.


Nyilván ha ez szakaszolva van, és csak egy épületnyit érint egyrészt ott kisebb (szinte 0) a "természetes" víveszteség és általában látható helyen mennek a csövek és a szerelvények (nem kell felbontani hozzá az utcát...) és egy ilyen vízveszteség hamarabb kiderül, hogy akkor most ott konkrétan az I. emelet 3-ban van.

2023. okt. 5. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Tegyük még hozzá azt is, hogy az ellátott épületekben levő csövezés jelentős térfogatú, így nagyságrendileg több víztöltetről kellene gondoskodnia a központi fűtőháznak.


Ráadásul mindig be kéne jelenteni a nagyobb helyi karbantartásokat is az üzembiztonság miatt. A sok helyen feleslegesen nagyra kijövő rendszernyomás is gondokat okozna.


Képzeljük csak el, hogy pl. csak öt atmoszférás nyomással kezd spriccelni a víz egy hirtelen szétrepedt szerelvényből, és egy elhagyottabb helyen kifolyhat belőle egy medencényi is, mire a központban komolyan kezdik venni a problémát!

2023. okt. 5. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Szuper okfejtések, köszi! :-)
2023. okt. 5. 22:12
 9/14 anonim ***** válasza:
0%
folyékony
2023. okt. 5. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
32%
Aki lepontozta az előzőtt, nem tudja hogy folyadékhalmazállapotú viz kering fűtőtestben ? Mire gondol, hogy jégkocka ?
2023. okt. 6. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!