Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 16 megapixeles felbontás...

16 megapixeles felbontás kevés A4 fotóminőséghez?

Figyelt kérdés
Egy több ezer dpi nyomtatóhoz nagyon nagy felbontású kép kell, hogy ki tudjuk használni?

#Felbontás fotó #több ezer dpi nyomtatás
nov. 17. 15:13
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Van egy Epson l1250 nyomtatóm és egy 16 megapixeles Olympus milc gépem. Jobb fényképezőgépet kéne venni?
nov. 17. 15:14
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Az altalanosan hasznalt monitor-felbontas ugye 1920x1080, azaz kb. 2M pixel. Ezt altalaban egy 22-32 colos kepatloju monitoron nezed, ami az A4-es lapnak tobb mint duplaja mar a 22" eseten is. Amennyiben ennel elesebb kepet akarsz, es mondjuk 4K-s montort hasznalsz, az ugye ugyanekkora teruleten 4M pixel.


Ha a fenykepezogeped 16Mpx, akkor a fenti felbontas negyszereset tudja, ami tobb mint eleg. Sokkal, de sokkal tobb mulik az objektiven, mert hiaba a szazcsitrilliard pixel, ha a kep eletlen, sz.rok a konturok vagy szinhibas a rossz fenytores miatt.

nov. 17. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
80%
Egy magazin címlapfotójához kb. 2500×4700 képpont kell. Több lehet, kevesebb nem („Rendes” nyomdai nyomógép esetén, ofszet nyomtatás).
nov. 17. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
86%

Tökéletes. Az agyonpolírozott 300 dpi-vel nyomtatva a kép a pixelbvzik számára is kifogástalan (ha a nyomtató is korrekten képes rá) de 200-al is éles és 150-el is jó. Igen, ezeket ki kell próbálni és akkor máshogy nézi az ember a dpi-imádatot :)

A 16 mp-s gép teljesíti A4-es nyomtatás esetén a 300 dpi-t is, szóval csak emiatt értelmetlen másik gépet venned. Minek, nagyítóval nézegetnéd a nyomtatott képet?

Elhiszed, hogy 2 megapixeles kép megáll A4-re nyomtatva úgy, hogy senki nem lát semmi problémát, sőt, pályázaton helyezést ért el?

nov. 17. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 sadam87 ***** válasza:
60%

"Egy több ezer dpi nyomtatóhoz "

De minek akarsz több ezer dpi-ben nyomtatni??? Több ezer dpi (minimum 2000-el számolva) azt jelenti, hogy egy képpont mérete kevesebb, mint 12,7 μm lesz. Azt már nem nagyon fogod látni szabad szemmel.

De számoljunk utána: hány ppi-ben és dpi-ben kehet nyomtatni egy ilyen képet. (A ppi a digitális pixele sűrűségét adja meg a képen, a dpi pedig a nyomtó által létrehozott pontok sűrűségét. Nincs értelme nagyobb ppi-t használni, mint dpi-t, hiszen értelemszerűen nem fog megjelenni a többlet információ a nyomtatott képen. Ugyanakkor annak lehet értelme, hogy nagyobb legyen a dpi, mint a ppi, hiszen egy pixel színét a nyomtatok több, különböző színű pont segítségével állítják be.)

[link]

Mekkora ppi-s lesz egy 16 megapixeles kép A4-es formátumban? Az A4 kép kb. 8,3 x 11,7 hüvelykes. Azt nem tudom, milyen oldalarányú a fényképezőgéped szenzorja, de most azt feltételezem, hogy 3:2-es (a másik népszerű oldalarány a 4:3.) Ekkor a szenzor felbontása kb. 3266 x 4900 pixel. Mivel az oldalhossz hányados nagyobb a szenzor, mint az A4 kép esetében, a hosszabb oldalból kell vágni, hogy a kép teljesen kitöltse a lapít, tehát a rövidebb oldal hossza számít. Azaz maximum 3266/8,3 hüvelyk, azaz kb. 399 ppi pixelsűrűséget érdemes használni. Van-e értelme ehhez nagyobb dpi-t használni? Ahogy fent írtam lehet, hiszen a nyomtató egy pixelt több képpont segítségével jelenít meg.

Van-e értelme nagyobb ppi-t használni? Az alábbi linken azt írják, hogy (legalábbis jó látási viszonyok esetén) meg tudták állapítani a 300 és 600 dpi-s képek közül melyik az élesebb.

[link]

[link]

Tehát valamivel több részlet fog látszani a nagyobb felbontású képen, mint amit a 16 megapixeles kamerával A4 méretben el tudsz érni. A valamivel viszont itt elég minimális különbséget jelent! Aligha éri meg pusztán ezért új fényképezőgépet venni!

Azt is érdemes észre venni, hogy a 600 ppi-s esetben is 1200 ppi -illetve 1200x2400 dpi - nyomtató felbontást használt, szóval nem valószínű, hogy szabad szemmel ennél nagyobb dpi felbontású esetén több részletet látnál. Maximum ha nagyítóval nézed, ahogy a 4. válaszoló írta.

Egyébként meg ahogy írták, a megapixeles felbontás csak egy dolog. Sok telefonon ma már akár 108 megapixeles kamera is van, de nem látszik több részlet a képen, mint egy jó minőségű 16 megapixeles fényképezőgép képén.

Szóval én pusztán azért, hogy kicsit több pixelt tudjak rányomni egy A4 felbontású képre, biztos nem vennék új fényképezőgépet. Könnyen lehet, hogy ha mondjuk veszel egy 24 megapixeles kamerát helyette, észre sem veszed a különbséget a kettő között az A4 kép felbontásában. A telefon és fényképezőgép árusok nagyon szeretik reklámozni a megapixeleket, de 16 megapixelnél és a fölött szinte mindegy, ha nem extrém nagy méretben (plakát) akarod előhívni a képet. Sőt, ha gyengébb optikájú gépet veszel helyette több megapixellel, lehet, hogy rosszabb minőségű lesz összességében a kép.

nov. 17. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 sadam87 ***** válasza:
81%

#1

"es mondjuk 4K-s montort hasznalsz, az ugye ugyanekkora teruleten 4M pixel."

A válasz többi részével teljesen egyet értek, de a 4K monitor tudtommal kb. 8 megapixel felbontású. Persze még ahhoz is bőven elég a 16 megapixeles kamera.

nov. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"A válasz többi részével teljesen egyet értek"

Én meg nem.

"Ahhoz, hogy a számítógép kijelzőjén 10 × 10 pixelből (képelemből) álló képet nyomtatóval kellő hűséggel reprodukáljunk, 10 × 10-nél sokkal több nyomtatási pontra van szükség, mivel a nyomtató csak négyféle festékszínt használ. A gömb kék színét pl. cián, magenta és fekete festékekből állítja elő a nyomtató"

[link]

nov. 18. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 sadam87 ***** válasza:

#7

"Én meg nem."

Ezt most az én válaszomra írtad? Mert akkor akár el is olvashatnád... De tessék, idézek neked belőle:

"Ugyanakkor annak lehet értelme, hogy nagyobb legyen a dpi, mint a ppi, hiszen egy pixel színét a nyomtatok több, különböző színű pont segítségével állítják be."


(Amúgy ettől függetlenül most látom, hogy a clarkvision-os linkekhez írt megjegyzésemnél sikerült teljesen össze-vissza írnom a dpi és ppi kifejezéseket. Ezért elnézést, a linkekre kattintva kiderül, hol mi is akart szerepelni.)

nov. 18. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Ezt most az én válaszomra írtad? Mert akkor akár el is olvashatnád... "

Ezt a #6-ra írtam. Mellesleg nem #1 hanem #2 amiből ott idéztél.

nov. 19. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 sadam87 ***** válasza:

És az idézetednek mégis mi köze van ahhoz, amit a 6.-ban írtam? Mert szerintem semmi...

(Az viszont igaz, hogy elírtam a válasz sorszámát, ezért elnézést.)

nov. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!