Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hányszoros számítási sebesség...

U. Xorter kérdése:

Hányszoros számítási sebesség mellett érné meg olyan számítási architektúra kifejlesztése, ami ugyanolyan költséges, de nem másolhatók rajta az adatok, csak kiírja a végeredményt, hogy igen/nem?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy ugyanolyan megbízható, mint a jelenlegi eszközeink, ugyanakkora (belső) tárral rendelkeznek, ugyanolyan költségesek, és szinte bármekkora műveleti sebesség elérhető velük, de nem másolható róla ki semmi, csak kiírja a végén, hogy igen/nem. Mekkora a legkisebb szorzótényező, amire azt mondhatnánk, hogy igen, ez így is megérné?

jan. 23. 01:22
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A kérdést nem érem fel ép ésszel - lobotómiát meg nem fogok ezért bevállalni!

🤔😕😟

jan. 23. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A legtöbb (matematikai értelemben vett) probléma visszavezethető eldöntési problémára, lásd bőséges szakirodalom bármelyike a témában: [link]

Tehát van egy probléma, rá egy algoritmusod, amit beviszel a gépbe, megadsz tetszőleges inputot, és a teoretikus számítási egységünk kiköpi - algoritmusod alapján, de valamennyivel rövidebb idő alatt -, hogy mi az output. Viszont nem mutat meg egyéb részeredményeket. Azokat csak a paraméterek módosításával tudod "kitapogatni". A kérdés, hogy milyen sebességaránynál éri meg ez a trade off.

jan. 23. 02:17
 3/10 anonim ***** válasza:
Nyilván csak egy konkrét esetre lehet kikalkulálni a pontos árat, de ha csak a döntés kell, akkor minden gyorsabb esetre megéri az újítás, hisz mint írod, "ugyanolyan megbízható".
jan. 23. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Általában nem ennyire egyszerű a döntéshozatal, ezért nem érdemes csak egy kimenetet vizsgálni, sőt kifejezetten azok a jó rendszerek, ahol sok paraméter változásait lehet követni. A nem másolhatóság hogyan jön ide vagy mi értelme van?
jan. 23. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

4: "nem másolhatóság hogyan jön ide vagy mi értelme van?" -> Kb. annyi mint U.Xorter többi kérdésének.


A részeredmények az ellenőrizhetőség szempontjából is fontosak. A legtöbb probléma esetén (ha csak nem valami U.Xorter féle szellemi önkielégítés) nem igen/nem a válasz. Most elképzeltem, hogy igen/nem válaszokból hogyan lehet felépíteni egy házat... Mert a legtöbb gyakorlati probléma valaminek a méretezése, kiszámítása stb.

jan. 23. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom U.Xorter barátunk olyan entitásra gondol, mint amilyet az első "Tron" című fimben láthattunk. Az is nyilvánvalóan komplex audiovizuális bemenettel bírt, de a csak egybites válaszokat volt képes adni!
jan. 23. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Speciális esetben lehet értelme. Én még méretezésre is elképzelhetőnek tartom. Igen/Nem gépből csinálunk rengeteget:

1 és 2 között van?

2 és 3 között van?

és így tovább.

Kedves kérdező mondj egy konkrét példát, amikor igen/nem választ vársz egy géptől. Elég rég óta ilyenekkel foglalkozom. Nekem mindig numerikus vagy string kimenet kellett. (A vezérlők persze más kérdés)

jan. 23. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Tökéletesen érdektelen, U. Xorter mire gondol. Ez az ő megszokott stílusa.


A kvázikérdésre pedig a válasz: olyan számítógép, amelynek az előállítási költségei a felső átlagnak megfelelők és kizárólag olvasható rajta az információ, teljesen érdektelen. Mert egyfelől ez az információ vagy kevés, és ekkor kisebb befektetéssel is elérhető, vagy sok, akkor pedig az olvasás túl kevés haszon. De érthető az így feltett kérdés akkor, ha feltételezzük, hogy a kérdezőnek valójában fogalam sincs, mit kérdez.

Talán még annyit, a szóban forgó képességű számítógépről való másolhatóság csak annak lesz probléma, aki nem ért hozzá. Egy szakember esetén a kérdés mindössze annyi, egy hetet vagy két hetet kell vele bíbelődnie.

jan. 23. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Miért csak 1 bites lehet az eredmény? Hogy Te is megértsd?
jan. 23. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

9: Miért szerinted azt megértené? Főleg ezek után:

"ugyanakkora (belső) tárral rendelkeznek, ugyanolyan költségesek, és szinte bármekkora műveleti sebesség elérhető"


Aki kicsit is foglalkozott IT történelemmel, illetve picit is foglalkozott az egész elméletével. Többek között valóban megértette Turing elméletét (Turing gép) az tudja, hogy a tár méret - műveleti sebesség egy "méret" után össze fog függeni . Főleg ha itt arra gondol (bár U.Xorter esetén a gondol kifejezés elég nehezen értelmezhető), hogy kvázi "végtelen" műveleti sebesség (azaz 0 műveleti idő) érhető el, ehhez képest korlátos tárral /mert a mai gépekben még mindig van tárkorlát is/ még mindig lesz egy rakás feladat ami nem lesz megoldható. Az elméleti Turing gépnél is Turing végtelen tárkapacítással modellezett, és nem 0 műveleti idővel. /Nagyon leegyszerűsítve, azon a szinten amit talán a kérdező végtelen ostobaságával képes talán felfogni/.

jan. 23. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!