Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lesz egy számtani...

Koves98 kérdése:

Hogyan lesz egy számtani adatból matematikai rendszeren alapuló predikció?

Figyelt kérdés
Követek rengeteg matematikai rendszer alapú sportfogadási oldalt. Azonban van egy dolog, amit egyszerűen nem sikerült megfejtenem. Hogyan lesz egy számtani adatból (elsősorban egy gyakorisági adatból) konkrét matematikai rendszer?

#sportfogadás #matematikai rendszer
márc. 4. 11:04
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Erről szól a matematikai statisztika, a valószínűség számítás. De ilyen egy valószínűségi időjárás előrejelzés is. És még egy rakás helyen ez működik. Ez egy külön területe a matematikának.
márc. 4. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Ez számomra is tiszta volt. A kérdésem arra irányult volna, hogy hogy lesz egy statisztikai adatból valószínűségi mutató?
márc. 4. 11:55
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Úgy, hogy a valószínűségi "térben" (most nevezük így, tudom nem korrekt 100%-osan de érthető) felismerhetőek "mintázatok" kb. "szabályszerűségek", "szabályok", ha van kellően sok adat. Ha ezeket felismerjük (és erre van rengeteg módszer, de több ezer ha nem tíz ezer különböző módszer) ezeket már fel tudjuk használni, hogy adott várható valószínűségi tartományban előre jelezzünk bizonyos dolgokat. Pontosan sose fogjuk tudni előrejelezni, hanem pl. azt tudjuk mondani, hogy 20% valószínűséggel ez és ez várható. Pl. Pistike folyamatosan húzgálja órán az előtte ülő Tündi haját, először valószínűleg nem fog vele foglalkozni, utána hátra fog fordulni (az esetek nagy részében kb. a 10. 15. ilyen után), majd ha ez még tovább fog folytatódni előbb utóbb nagy valószínűséggel Tündi pofán veri Pistikét. Hogy ez mikor következik be arra lehet a folyamatos mérésekből valószínűséget mondani, hogy "annak valószínűsége, hogy a következő 20 percben Tündi pofán vágja Pistikét 10%" de ahogy telik az idő ez a szám növekedni fog. Ha sok mérést végeztünk akkor egyre inkább fogjuk ismerni ennek a "rendszernek" a működését (pl. az első hajhúzás és a pofán verés közti időt megfigyeljük sok páros esetén) akkor a számunka még ismeretlen Zoli és Orsi esetén is tudunk már erre egy valószínűségi modelt felálálllítani, hogy mi várható, mikor fogja Zoli megkapni a jól megérdemelt pofán vágását. Minnél több szempontot figyelünk meg, annál pontosabban fogjuk tudni ezt megbecsülni. Nagyon leegyszerűsítve, nem egyetemi szinten.
márc. 4. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Tehát akkor jelen, sportfogadásos esetben nincs egy általánosan felírható képlet, ha azt próbáljuk vizsgálni, hogy egy adott focimérkőzésen mekkora valószínűséggel lesz legalább 4 gól?
márc. 4. 12:10
 5/14 anonim ***** válasza:
Ha a csapatok korábbi eredményeit felhasználva építesz egy valószínűségi modelt akkor lehet rá becslést adni. De ehhez sok sok adatra van szükség. És ez nem egy olyan, mint a pitagorasz tétel, hogy a*a + b*b = c*c ami így egzaktan felírható.
márc. 4. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
70%

Én csak digitális jeltovábbításnál ismerem, hogy a jelböl x darab mintát FFT (fast fourier transzformáció, diszkrét jelekre) segít´segével megnézik a spektrumát.

Ha ez konstans, akkor nem lehet semmit csinálni. Ha magasabb frekvencia felé csökken, akkor egész jól meg lehet saccolni az eddigi jelekböl a következöt. (Ez alapján állapítják meg a prediktor koefficienseit, ami tulajdonképpen egy FIR-szürö).

márc. 4. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy értem :D
márc. 4. 12:19
 8/14 anonim ***** válasza:
7: A hiba nem benned van, a válasz kicsit sem ide illő.
márc. 4. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Hát pár kanyart levágtam, mert regényt lehetne írni belöle. Egyébként egy ismerösömnek egy félésves fösulis anyag volt, de én is csak átesni tudnék belöle.
márc. 4. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Tehát akkor tulajdonképpen lehetetlen felírni egy általános képletet?
márc. 4. 12:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!