Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a számtani...

Mi a különbség a számtani közép és a súlyozott számtani közép között?

Figyelt kérdés
Én valószínűleg rosszul értelmezem, mert szerintem gyakorlatilag ugyan az a kettő... de akkor miért lenne külön nevük!?

2017. máj. 25. 10:18
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A számtani közép a súlyozott számtani közép egy speciális esete - ahol minden tagnak a súlya ugyanakkora (1) -


Pl van egy tengelyed attól pedig bizonyos távolságokban valamilyen súlyok. Kiszámolhatod csak a súlyok tömegének az átlagát, vagy kiszámolhatod a súlyok tömegének a tengelytől vett távolságának szorzatát, esetleg vehetsz egy olyan súlyozott számtani közepet, hogy megadod a tengelytől mért távolságok négyzetének szorzatát a súlyok tömegével (és ezt az összes tömeggel osztod / átlagolod). És akkor megkaptad a tengelyre vett tehetetlenségi nyomatékot.


Itt látszik, hogy a tömegek súlya (az átlagszámolásban) a tengelytől felmért távolságok négyzete.

2017. máj. 25. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Tehát a jegyzetemben szerepelõ definíció rossz?Ez lenne az: "Ha egyes adatok többször is elõfordulnak, akkor az összegben szorozni kell õket a gyakori-

ságukkal és az összeget a gyakoriságok összegével osztjuk. Ez a súlyozott számtani közép." - Itt gyakorlisággal szoroz, nem súllyal, így tulajdonképpen ez is csak egyszerű számtani közép. Azóta már találtam olyan forrást, ahol rendesen le van írva, illetve egy régebbi kérdést, ahol szerintem te magyaráztad ugyan ezt :D Köszönöm a válaszodat.

2017. máj. 25. 10:52
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha van 10 gyerek és egynek van 100 forintja, a többieknek semmi, akkor sima számtani átlaggal minden gyereknek van átlag 10 forintja.

Súlyozott átlaggal viszont már csak 1,21 forint. Azaz, a nagy szélsőségek sokkal kevésbé térítik el az átlagokat.


Pontosan ezért kellene az olyasmit, mint bruttó átlagkereset súlyozott átlaggal számítani.

2017. máj. 25. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!