Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem jön létre miniatűr...

Miért nem jön létre miniatűr fekete lyuk az LHC-ben?

Figyelt kérdés
Ha bármilyen, tömeggel rendelkező testet a fénysebesség közelébe gyorsítunk, azzal arányban nő a tömege is - a relativitás elmélet szerint. Hogyha elérné a fénysebességet, akkor a tömege végtelen lenne, így mondják. Namármost ha jól tudom az LHC-ben a fény sebességét nagyon megközelítő sebességre gyorsítják a részecskéket, tehát hihetetlen tömegűnek kellene lenniük, nem? Hogyhogy nem szakad szét az egész?
2011. febr. 18. 01:23
 1/7 Srapnel ***** válasza:
100%

Nagy sebességre gyorsították a részecskéket, de az így előállt tömeg is csak akkora tud lenni, amennyi energiát a gyorsításba beleöltek. A plusz tömeg meg csak a részecske szempontjából nagy, makroszkopikus szinten nem, tehát ne úgy képzeld el, hogy több százezer tonnányi részecskék keringenek, inkább nagy energiájú sugárzásnak felel meg.


A fekete lyukas dolog pedig azért érdekes, mert volt a nagy félelem is, hogy benyeli a Földet, stb, de ez baromság, mert ha létre is jönne ilyen kis fekete lyuk, akkor a tömege nem lenne nagyobb, mint kb. az őt létrehozó részecskéké + mozgási energiák és ezért a tömegvonzása ugyanúgy szinte semmi lenne. Hawking elmélete alapján az ilyen kis fekete lyukak meg amúgy is hamar "elpárolognának".

2011. febr. 18. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Srapnel ***** válasza:
100%
Az egésszel kapcsolatban még annyit lehetne mondani, hogy a Földre érkező kozmikus sugárzásban a gyorsítóban mozgó részecskéknél nagyságrendekkel gyorsabbak is vannak, mégsem tűnik el a Föld, meg nem szakad szét az egész.
2011. febr. 18. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A fekete lyuk lényege, hogy a tömeg kisebb helyre megy össze, mint a Schwarzschild-sugara, azaz annyi energiát (és így tömeget) adunk a részecskének, hogy ez a sugár nagyobb legyen, mint a részecske. Ehhez NAGYON sok energia kéne, ott még nem tart az LHC, és ha tart is, ezek a feketelyukak a másodperc nagyon-nagyon törtrésze alatt elpárolognak.
2011. febr. 18. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

Ez egy nagyon jó kérdés!


Van rá esély, de nem sok, (valami 50 millió az egyhez)hogy egyszer generálunk egy fekete lyukat.

2011. febr. 18. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Kiegészíteném az előző válaszokat egy picit:

Az eddig legnagyobb detektált energiájú kozmikus részecske ami a föld légkörébe csapódott 10^20 eV (elektronvolt) közelítőleg, bár lehet hogy ez már módosult adat, csak magyar oldalon néztem szét.

Az LHC 7 TeV (teraelektronvolt) energiájú gyorsító, vagyis ez a max energia amit egy részecskére összpontosítani tud. 7 TeV =10^12 eV.


Vagyis az LHC 100000000 szer KISEBB energiájú mint a természetben havonta/évente előforduló igen nagy energiájú részecskék.


Még egy kis számadat :D


Proton nyugalmi energiája: 938,271 998 MeV (mega)

Ehhez hozzá jön még a 7000000 MeV mozgási energia amit az LHC ad.


Ez együtt ~7000938 MeV amit át lehet váltani J (joule)

1 eV = 1.602176487*10^-19 J =>

Az LHC által előálított poroton energiája 1.1216738250545*10^-6 J


Ahogy már előttem is írták Stephen Hawking bebizonyította, hogy egy fekete lyuk a tömegével fordítottan arányosan veszíti az energiát vagyis ha ez a proton fekete lyukká válna ne adj isten akkor összesen 1.1 *10-6 J (joule) energiának megfelelő tömeggel rendelkezhet, ez közelítőleg 10^-23 kg tömeg Ez azonban nagyon messze esik a hagyományos gravitációelmélet szerint elképzelhető lehető legkisebb fekete lyuk

10^-8 kg tömegétől.

De ha mégis fekete lyukká válna ahogy már írták a másodperc tört része alatt(milliomod sec) kisugározná fény formájában azt az 1.1 *10^-6 J energiát.


Összehasonlításképpen egy !gramm! TNT-ből 4184 J energia nyerhető !!!!!!!!!!!!


Vagyis a felszabaduló energia 1000000000 x kevesebb lenne mintha 1g TNT-t felrobbantanánk az LHC detektorterében!!!!!!!

2011. febr. 18. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Jobbanmondva röntgen sugárzás formájában ("ugyanaz"), amúgy az előző válasz a helyes.
2011. febr. 18. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

És mégegy érdekesség: (ez már nem scifi, hanem tananyag): Hogyan párologhat el egy fekete lyuk, ha semmi nincs,ami ki tudna lépni az eseményhorizontján?

Ez látszólag egy paradoxon, csakhogy van rá egy zseniális válasz, ami megengedi, hogy mindkét feltétel teljesüljön:

Két elemi részecske közötti vákuum sohasem üres teljesen, sőt! Folyamatosan keletkeznek benne virtuális részecske-antirészecskew párok, melyek néhány atto-szekundum alatt kioltják egymást, és megsemmisülhek. De előtte még nagyon kis távolságra eltávolodnak egymástól.

De mi a helyzet a feketelyuk eseményhorizontján(határfelületén, ahonnan már semmi sem térhet vissza)? Van olyan részecske pár, melynek egyik tagja már belép az eseményhorizontba, a másik viszont nem. Így töbé már nem egyesülhetnek, ezért valódi részecskékké válnak. Az antianyag részecske bezuhan a feketelyukba, és ott megsemmisít egy részecskét, így csökken a feketelyuk tömege. Párja viszont röntgen sugárzás formájában elhagyja a feketelyuk környezetét, ezt észleljük, mikor a feketelyuk röntgensugárzását érzékeljük.

Ha a feketelyuk már elfogyasztotta a környezetében található csillagközi port és gázt, tömege csökkenni kezd, és nagyon hosszú idő alat elpárolog (semmivé válik), de az előbb említett röntgensugárzás össz energiája megegyezik az eredeti feketelyuk tömegével. (E=m*c2)

2011. febr. 19. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!