Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora az a gyorsulás amit...

Mekkora az a gyorsulás amit még el tudna az emberi szervezet viselni hosszú távon?

Figyelt kérdés
Elsősorban itt egy hosszabb távú emberes űrexpedíció esetére gondoltam. Mondjuk egy a Mars felé tartó űrhajón ha a jelenlegi hajtómű technológia korlátaitól eltekintünk, mekkora gyorsulást érhetnénk el anélkül hogy az űrhajósok komoly károsodást szenvednének?
2011. febr. 20. 20:14
 1/5 anonim válasza:
az ember max 10 G-ig bírja mindenféle speckó védőöltözetben, aztán elájul
2011. febr. 20. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A kérdés azonban az hogy mennyit bírna ki folyamatos terhelésként, hónapokon át. Akár speciális öltözékben akár anélkül.

Vajon mennyire és milyen sebességgel tudna akklimatizálódni a megváltozott terheléshez?

2011. febr. 20. 20:33
 3/5 anonim ***** válasza:

nem tudjuk.

gyakorlatilag semmi adatunk sincs róla és az a baj, hogy következtetni sem tudunk, mert a 0G-nél is fellépet olyan hatás amire senki sem számított. az nem lepte meg a kutatókat, hogy izomsorvadás lép fel (erre lehetett számítani, készültek is rá pl. edzésprogrammal), de arra senki sem számított, hogy csontritkulás is fellép.

a mars expedició egyik legnagyobb gondja, hogy közel normál gravitációs viszonyokat kell teremteni, különben egy rakás gyomorék fog megérkezni...

2011. febr. 20. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ha jól emlékszem egyes elméleti hajtóművekkel (pl. nukleáris meghajtás) nem lenne gond az 1G elérése. Folyamatos gyorsítás illetve lassítás esetén a hajósok normális "gravitáció" mellett állhatnak a saját lábukon az út egésze alatt.


Ennél azonban tudnánk-e gyorsabban menni? Mert a 10m/s-os sebességváltózással is elég lassúak vagyunk a bolygóközi méretekhez képest.

2011. febr. 20. 20:50
 5/5 anonim ***** válasza:

nem az. baromi nagy gyorsulás, ha azt nézzük, hogy mennyi idő alatt érnénk vele célba.

a gond nem ezzel van.


az a baj, hogy a legpazarlóbb módszer.

adott energiafelhasználás mellet ez az utazás leglassabb módja. (a hajtómű energia felhasználása a maximális sebességtől függ, viszont ha csak gyorsítasz, vagy lassítasz, akkor az átlagsebességed a lehető legkisebb, azaz a lehető leglassabban érsz oda, azaz a lehető legtöbb energiát kell felhasználnod plusszban az életbentartó rendszerekhez, plussz a lehető legtovább teszed ki a legénységet veszélynek, mint meteoritok, napkitörések stb.)


az űrutazás kulcsa, hogy minnél gyorsabban minél nagyobb sebességet érjél el, aztán azzal haladj, majd lassíts minél gyorsabban, így lesz az átlagsebességed a lehető legnagyobb, azaz a lehető legrövidebb az út adott energia felhasználása mellett.


"gravitációt" elő lehet állítani forgással is. még ha böszme nagy űrhajót is kell hozzá építeni, (kb. 400 méteres átmérő kell minimum) azt még mindíg egyszerűbb, mint annyi üzemanyagot tankolni (energiacellát magunkkal vinni), amennyi a folymatos gyorsításhoz kellene.

2011. febr. 20. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!