Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen mindennapi módszerekkel...

Milyen mindennapi módszerekkel mérhetünk meg egy folyó szélességét?

Figyelt kérdés
A folyón nem szabad átmenni. Ha nem is mindennapi de egyszerűbb megoldásokat tudtok?
2011. márc. 31. 13:03
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Becslésnek megfelel a következő. állj a folyó partjára, sildes sapkád élét állítsd úgy, hogy a túlparton legyen. Aztán ne mozgasd a fejed, de fordulj el jobbra vagy balra, jegyezd meg, hova esik a sapka széle, azaz a szélénél mi az, amit még látsz a parton lévő tárgyak közül. Jegyezd meg, mi az, aztán mérd le a távolságát a jelenlegi helyzetedtől.
2011. márc. 31. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Pontosabb mérést eredményez, ha a partra leszúrsz és beosztással ellátott mérőrudat, attól 2 méterre megállsz és megnézed, hova esik a túlpart vonala. Az példa kedvéért legyen ez 1,2 méter.

x a folyó szélessége, x+2 méterre állsz te. A magasságod mondjuk 1,7 méter. Ekkor x/1,2=(x+2)/1,7 Ebből kiszámolhatod x-t, az a folyó szélessége.

2011. márc. 31. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Ha a tudományoson kívül kell pár életszerű is:


Felhívod az illetékes közútkezelőt és megkérdezed milyen hosszú híd van azon a folyón.


Fogsz egy térképet meg egy vonalzót és megméred.


Megkérdezed a helyi kocsmában.


:)

2011. márc. 31. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Bizonyos esetekben jó lehet a következő megoldás. A folyópartokon rendszerint vannak fák, vagy épület. Ha csend van ordítasz egyet és megméred a visszhang időeltolódását. Figyelembe veszed a fasor vagy épület víztől való távolságát és kiszámolod a folyó szélességét.


maci

2011. márc. 31. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Mit csinálsz, ha nincs mérőeszközöd?
2011. márc. 31. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Akkor nem mérsz, hanem saccolsz :)


maci

2011. márc. 31. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Erdekes megoldasok. (Gabormaci, gyakran olvastam altalad adott valaszokat es ertekelem oket. :) Ez esetben nem tunik a legpontosabbnak.) Koszonom az otleteket.
2011. márc. 31. 16:52
 8/18 anonim ***** válasza:

Ja. g maci válaszai sokszor elég blődek, azokat én is értékelem.


Ha a folyó túlpartján kiválasztasz egy pontot pl. egy part menti fa. Vele szemben a te oldaladon leszúrsz egy karót. lemérsz a karótól egy adott távolságot: pl. 100 métert. Tájolóval meg lehet határozni. a karó és a fa által bezárt szöget. Így kapsz egy derékszögű háromszöget, aminek ismered egy oldal hosszúságát (100m) és két szögét (90 fok, és amennyit mértél) Ebből kiszámítható a fa és a karó távolsága, azaz a folyó szélessége.

Egyszerű és pontosabb mint az ordibálós megoldás.

2011. márc. 31. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Kategória: Tudományok > Alkalmazott tudományok

Kérdés: Milyen mindennapi módszerekkel mérhetünk meg egy folyó szélességét?

A folyón nem szabad átmenni. Ha nem is mindennapi de egyszerűbb megoldásokat tudtok?

**************************************************************************************************************


Mérőeszköz nélküli esetre van egy módszerem.

A hiányzó mérőeszközt lehet pótolni olyannal, ami mindig kéznél van; ezek a tested különböző méretei: magasság, lábméret, arasz- vagy ujjhosszak. Jól jöhet, ha tudod ezeknek az értékeit.


A továbbiakban a jelölések értelmezése a következő ábra szerint

[link]


Tehát:

Kell két különböző hosszúságú bot. Az egyikre felmérsz egy általad ismert egységet vagy annak többszörösét (n*e) és leszúrod a folyó innenső partjára. Tőle ugyanekkora távolságra leszúrod a másik botot, és bejelölöd rajta azt a pontot, ahonnan a túlpartot és az (n*e) magasságot egy vonalban látod.


A hasonló háromszögekből

(n*e)/s = h/(n*e + s)

amiből a folyó szélessége

s = (n*e)²/(h - n*e)


A módszer nagyon érzékeny mérési pontosságra. Pl. 100 m széles folyó és 1 m magas etalon esetén a látszó méret és az etalon közti magasságkülönbség csak 1 cm. Szóval biztos nem így fogják felmérni az ország folyóit, de mint elv szerintem használható. :-)


DeeDee

**********

2011. ápr. 1. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

"(Gabormaci, gyakran olvastam altalad adott valaszokat es ertekelem oket. :) Ez esetben nem tunik a legpontosabbnak."


Nem volt lényeges szempont a pontosság (vagy ha igen, legközelebb szíveskedj belefogalmazni a kérdésbe):PPPP

Alkalmazható módszert kérdeztél, én meg mondtam egy -szerintem- egész jól használhatót.


maci

2011. ápr. 1. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!