Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A szemben található csarnokvíz...

A szemben található csarnokvíz, ami a szaruhártya mögött és a szemlencse előtt helyezkedik el, annak mi a feladata?

Figyelt kérdés
A fő kérdésem meg az lenne, hogy tud. szerint ezt a vízet táplálják, no itt hogyan megy végbe a diffúzió?
2011. ápr. 10. 17:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Biztosítja, hogy a szemlencse és a szaruhártya közötti távolság állandó legyen:)

Plusz táplálja ugye a szaruhártyát és a lencsét, mivel abban nincsenek erek.



"tud. szerint ezt a vízet táplálják"

Ezt nem értem.

2011. ápr. 10. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Először is köszi a választ, éppen föl akartam tenni ezt a kérdést is, mert az egyik oldalon csak azt láttam, hogy a szaruhártyát táplálja a csrnokvíz, de ezek szerint a szemlencsét is ő táplálja!


No, azt értem azalatt, hogy ugye a csarnokvíz táplálja a szaruhártyát és a szemlencsét, mert ahogyan mondtad azokban nincsenek erek! De ez a csarnokvíz hogy a fenébe tudja táplálni a szaruhártyát és a szemlencsét? Pontosabban ez lenne a fő kérdésem! A választ előre köszönöm!

2011. ápr. 10. 19:28
 3/13 anonim ***** válasza:
A cornea sejtjeinek membránjában különböző csatornák vannak, amiken a szükséges anyagok átjutnak:)
2011. ápr. 10. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
De akkor is, ezt hogyan képzeljem el? Nem tudom elképzelni, hogy hogyan mehet végbe a diffúziót egy ilyen folyékony halmazállapozú anyagnál, mint a csarnokvíz (tudom, hogy nem 100%-ban víz)! Válaszod köszönöm! Am. neked mi a foglalkozásod?
2011. ápr. 10. 20:01
 5/13 anonim ***** válasza:

"Nem tudom elképzelni, hogy hogyan mehet végbe a diffúziót egy ilyen folyékony halmazállapozú anyagnál, mint a csarnokvíz"


A diffúzió pont hogy folyadékokban (és gázokban megy végbe).

Mint mikor a teafiltert belerakod a teába, és befesti az összes vizet:)


De képzeld el úgy, hogy van egy réteg sejt (a szaruhártya csarnokvíz felé néző sejtrétege).

Ugye a sejteknek van sejtmembránjuk, ami elválasztja őket a csarnokvíztől.

A csarnokvizet meg egy adag víz, benne különböző ionokkal, cukorral, aszkorbinsavval, tejsavval.

A sejtek membránjában pedig vannak különböző csatornák. Mint egy alagút, ami keresztülmegy a membránon. És mindegyik másféle anyagot tud átengedni.

Az egyik pl. a cukrot, a másik bizonyos ionokat

De vannak olyan anyagok is, amelyek közvetlenül át tudnak jutni a membránon.


Tulajdonképpen mindenhol így megy végbe az anyagoknak a cseréje:)


(Persze lehet bonyolítani, hogy bizonyos dolgokat a sejt aktív transzporttal vesz fel, de azt hiszem felesleges bonyolítani:D)


Hogy konkrétan milyen típusú csatornák vannak a cornea sejtjeinek membránjában, az jó kérdés.


Gimiben nem tanultatok membránon keresztüli transzportfolyamatokat?

Már kicsit összemosódnak az emlékeim:D


Egyébként orvostanhallgató vagyok.

2011. ápr. 10. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Zsíír! Végre kifogtam rögtön egy olyan kedves emberkét, aki kíválóan ért is hozzá! :D


Mondjuk lényegében igazad van, hogy folyékony hallmazállapotúaknál megy végbe, de mint Pl. a vér erekben áramlik és minden egyes sejthez eljut a vér a cuccokkal (úgy is vágod, nem akarom részletezni :) ), diffúzió után meg az elhasznált vér, vagy másszóval a vénás vér meg megy rögtön a jobb pitvarba! Ezzel azt akarom, hogy ott az erek irányították, de egy olyan helyen, mint pl. ahol az elülső csarnok van, ott még mindíg nem értem, hogy hogyan oldódik ez meg!


Nah, egy részét most megértettem, amit most te itt leírtál nekem, vegyük példáúl az elülső csarnokot, ami a szaruhártya és a szívárványhártya között van és ez táplálja a szaruhártyát! A csarnokvízbe hogy kerül bele a tápanyagok? Azt értem, hogy Pl. a sejtmembránon különb. csatornácskák találhatóak, amelyeken keresztül átmennek a tápanyagok! De a csarnokvízben nem tudnak mozogni az ilyen anyagok, akkor hogy a fenébe jutnak el a membrán csatornácskáihoz?


Eme részét nagyon nem értem megfele! a választ természetesen most is nagyon köszönöm! :)


Am. melyik helyen vagy orvosi tanhallgató? Speciel így érthető, hogy honnan vágod a sok cuccot! :)


Üdvözlettel: Dave

2011. ápr. 10. 21:44
 7/13 anonim ***** válasza:

A sugártest termeli a csarnokvizet. A sugártest pedig jól el van látva erekkel, ő onnan kapja a cuccokat:)

A sugártest sejtjeinek a membránjaiban is vannak csatornák, illetve különböző pumpák, amelyeken az anyagok átjutnak.


"De a csarnokvízben nem tudnak mozogni az ilyen anyagok"

Hogy ne tudnának benne mozogni?:)

A folyadékokban a molekulák állandóan mozognak:) És a vízmolekulák szétlökdösik a benne lévő anyagokat:)

Tulajdonképpen ez a diffúzió:)

A csarnokvízben lévő anyagok egyenletesen szétoszlanak a vízben, és így odakerülnek a szaruhártya sejtjeihez is:)

2011. ápr. 10. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Jah és Szegeden tanulok:)
2011. ápr. 10. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

De hogyan oszlik szét? (A mozgását pl. az amőbaid mozgásra értettem), értem, hogy a sugártest termeli a csarnokvizet és a sugártestből is kapja a táplálékot, ebben a vízben lévő anyagokat meg a szaruhártya sejtmembránján található csatornácskák meg felszívják? És az úgymond "elhasznált" cucc visszakerül a csarnokvízbe és a sárgatest meg vissza felszívja?


Most így képletesen kezdem értegetni, csak azt nem értem, hogy a csarnokvízben lévő anyagok hogyan jutnak el egészen pontosan a sárgatestből a szaruhártyába és vissza!



Bocsessz a sok variálásért, de szeretném kíválóan tudni eme témát! előre is kösz! :)

Hmmm. Szeged! Milyen hely? Rövíd vélemény róla? Jah és hanyad éves vagy?

2011. ápr. 11. 06:54
 10/13 anonim ***** válasza:

Belinkelek pár videót, ami jól szemlélelteti a dolgokat.

Este visszanézek, addig emészgesd:)

Most sajna nincs sok időm, de este mesélek az egyetemről is, meg megpróbálok válaszolni azokra a kérdésekre, amiket a videó megnézése után sem értesz.

http://www.youtube.com/watch?v=ldRZcmppQM8

http://www.youtube.com/watch?v=1ZFqOvxXg9M&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=kfy92hdaAH0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=AYNwynwaALo&feature=related

2011. ápr. 11. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!