Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 7. Matematika szakos geometria...

7. Matematika szakos geometria feladat (NEHÉZ)?

Figyelt kérdés

Először is ennek a matekfeladatnak van egy kis előtörténete:

Az osztályunk megkapta a matekfeladatot és senki se tudott vele mit kezdeni, megmutattam 8 ikosoknak 11 edikeseknek 12 edikeseknek, a másik matektanáromnak, az egyik 12 edikes elvitte OKTV szakkörre és ott sem tudták megcsinállni.

egyszerűen egy iskola gondolkozott/gondolkozik rajta de nem tudjuk megoldani, szóval most kitárom ide az okosoknak ....


Szerkessz háromszöget, ha adott

,,a" oldal, az ehhez tartozó magasság és Alfa szögfelezőjének a hossza


Sok szerencsét (Én már egy fél éve ezen vagyok rajta :D)


2011. ápr. 13. 17:54
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Elnézést a késésért, tegnap nem jutottam géphez. Szóval:

Két párhuzamos, egymástól m távolságra. Tetszőlegesen felvett A csúcs az egyiken. Onnan F hossz a másikig, ez lesz a belső szögfelező. Namost, erre A-ban merőlegest állítunk, ez a külső szögfelező. Így megvan az A oldal egyenesének a metszéspontja a belső szögfelezővel, legyen: P, és a külső szögfelezővel, legyen: Q. PQ=f szakaszhossz megvan, BC=a oldal is ismert. Na akkor: szögfelezőtételek (külső és belső is), ahol felteszem, hogy b a rövibebbik b és c közül, és BP=x:

b/c=x/(a-x)=(f-x)/(f+a-x).

Rendezve: xf+xa-x^2=af-ax-fx+x^2

0=2x^2-2(a+f)x+af

x-re megoldva a másodfokú egyenlet megoldóképletével:

x=(2(a+f)+-gyök(4a^2+8af+4f^2-4af))/4

x=1/2*(a+f+gyök(a^2+af+f^2))

Amit a következőképpen lehet szerkeszteni:

Felveszünk egy tetszőlegest szakaszt, mostantól ennek a hossza lesz 1. Egy j és egy k hosszú szakaszból a következőképpen tudunk jk hosszút szerkeszteni: Felveszünk valahol egy szöget, egyik szárára felmérünkj-t, másikra k-t, és az 1-et, mindegyiket a csúcsából kiindulva. Összekötjük az 1 végpontját a j végpontjával, és ezzel húzunk párhuzamost a k végpontján keresztül. Ahol ez metszi a j-s szárat ott a metszéspont-csúcs szakasz hossza jk. (két hasonló háromszög, 1 és k, illetve j és jk oldalakkal.)

Gyököt a következőképpen vonhatunk: mértaniközép-szerkesztéssel. Ha két szakasz egy egyenesen egymás után mérünk, és a közöz végpontjukban merőlegest állítunk, majd meghúzzuk a nagy (j+k hosszú) szakasz Thalesz-körét, akkor ennek az egyik metszéspontja a merőlegessel a közös végponttól pont a két szakasz mértani közepe távra van. Gyökvonás: 1-nek és j nek mértani közepe gyök(j).

Ezekkel meg tudjuk szerkeszteni x-et f és a segítségével, ami adott. P-ből felmérjük x-et Q irányába: C csúcs. Visszairányba felmérjük a-t: B csúcs.


Ronda, de kész. Ez eléggé ágyú módszer: átjátszani algebrára, és körző-vonalzóval elvégezni a műveleteket. Ilyenkor jó az anonomitás, mert ezért a geométerek megölnének. Ha valamit nem tudtatok rekonstruálni, irjátok be, és kifejtem jobban, de így is elegem van a gépelésből.

2011. ápr. 16. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Jó lenne egy ábra, így kissé zavaros a dolog.
2011. ápr. 17. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:
Én se nagyon értem, gondolom a mi sulinkban is megtudták volna hasonlóan csinálni ( nem hetedikes módszerekkel) szóval ezzel nem megyek sokra, de azért köszönöm h fáradoztál, ha esetleg van egyszerűbb nem algebrai úton megoldott megoldásod akkor azt megköszönném
2011. ápr. 17. 13:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!