Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kellene megcsinálni az...

Hogyan kellene megcsinálni az alábbi feladatokat? (Arany Danis példák)

Figyelt kérdés

‎1.

Az A, B, C szabályos háromszög körülírt körének sugara 1. Legyen a kör egy P pontjának az A, B, C csúcsoktól mért távolsága rendre a, b és c! Határozza meg abc maximumát, ha P befutja a körülírt kört!


2.

Az x, y és z valós számokra teljesülnek a következő egyenlőtlenségek.: x+y+z=1, x^3+y^3+z^3=91, x^5+y^5+z^5=4651

Mekkora lehet az x, y és z?


3.

Van-e 14 olyan, egymás után következő pozitív egész szám, hogy a számok mindegyike osztható 2,3,5,7,11 prímek közül legalább eggyel?


2011. ápr. 16. 10:46
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Senkinek semmi ötlet? Hűha... Akkor elmondom, hogy az első nálam 2, a második.: 6, -5, 0, a harmadiknál pedig: nincs ilyen 14 egymást követő szám. :)
2011. ápr. 16. 21:17
 2/11 anonim ***** válasza:

-mikorra kell?

-mennyit próbálkoztál vele?


(ha mondjuk egynek beírod a megoldását, elhiszem, hogy gondolkodtál rajta, és elmondok egy másikat)

2011. ápr. 16. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
ha megvan, akkor mi kéne?
2011. ápr. 16. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Hát, igazából ez az országos döntőn volt feladatsor, 14-én. Szóval már semmi tétje nincs, csak mivel nem találtam sehol megoldókulcsot, szeretném valahonnan megtudni, hogy mennyire "dolgoztam" jól. ;)
2011. ápr. 16. 21:23
 5/11 anonim ***** válasza:

"Határozza meg abc maximumát"

Én ezt a három szorzatának olvastam. (Se szóköz se vessző köztük!

2011. ápr. 16. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Igen, az a három szorzatát jelöli, így volt leírva a feladatsorban is. :)
2011. ápr. 16. 21:45
 7/11 anonim ***** válasza:
Kíváncsi lennék a megoldások gondolatmenetére.
2011. ápr. 16. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

1. Szerkesszük meg a vázlatrajzot, ahol a P pont az ABC háromszög B és C csúcsa közötti köríven helyezkedik el. Ekkor láthatjuk, hogy az 'a' (azaz AP szakasz) a leghosszabb. Az 'a' szakasznak akkor maximális a hossza, amikor az pont a kör átmérője, azaz hossza: 2. Ezt igazolhatjuk Thálesz körét felhasználva, vagy úgy, hogy bármely húr rövidebb, mint az átmérő. Az ABPC négyszög húrnégyszög, mivel minden oldala a körülírt kör húrja. Bármely húrnégyszögben az átlók szorzata egyenlő a szemközti oldalak szorzatának négyzetével. (Ptolemaiosz tétel) Legyen az eredeti szabályos háromszög bármely oldala: x (ez pont gyök 3 hosszúságú, de ez tulajdonképpen lényegtelen) A két átló tehát.: a és x. A két szemközti oldal.: b és x, c és x. A tételt felírva.: ax=bx+cx,

x-el leosztva.:

a=b+c :) Azt előzőleg leírtuk, hogy az 'a' hosszának maximuma 2. Tehát a b+c összeg maximuma is kettő. A bc szorzat maximuma 1-nek adódik, ami pont akkor teljesül, ha a P pont a B és a C pont között körív felénél található, azaz az AP szakasz az átmérő. Így az abc szorzat maximuma 2. :) próbáltam röviden, de viszonylag érthetően leírni, nem tudom ábra nélkül mennyire befogadható... :(


Még majd leírom a többit is :)

2011. ápr. 17. 12:16
 9/11 A kérdező kommentje:

A 2. feladatnál az egyenletekkel kell bűvészkedni. Nem igazán tudom már, hogy pontosan hogyan csináltam, de az biztos, hogy az első egyenletből kifejeztem a z-t, aztán behelyettesítettem a 2.-ba, össze vissza alakítottam, és megkaptam azt, hogy xy(x+y)=-30 :) (ebből már találgatással is ki lehet hozni az eredményt) Ezután elővettem a 3. egyenletet is, és végül azt hoztam ki, hogy 1/x+y egész szám, azaz x+y=1. :)Ebből következik, hogy xy=-30, és innen már gyorsan megvan, hogy 6, és -5 a két szám, a harmadik szám, pedig így 0. :) És elvileg ez jó eredmény.


3. A 14 számból 7 páros, 7 páratlan, tehát azt kell megnéznünk, hogy lehetséges-e, hogy van olyan egymást követő 7 db páratlan szám, amely mind osztható 3-al, 5-el, 7-el vagy 11-el. Ezek közül max. 1 szám osztható 11-el, max 1 szám osztható 7-el, max 2 db osztható 5-el és max 3 db osztható 3-al. Tehát ideális esetben (tehát, ha minden szám csak az egyikkel osztható) jöhet ki. Az öttel osztható számok, csak az 1.-11., 2.-12., 3.-13., 4.-14. helyen állhatnak a 14 szám közül. A hárommal oszthatók pedig csak az 1.-7.-13. vagy a 2.-8.-14. helyen állhatnak. :) Ez azonban ellentmondás, mert nem létezik olyan eset, amely mind a két szám feltételeinek megfelelnek.


Vázlatosan ennyi, kíváncsi vagyok, hogy mennyire találjátok jónak :)

2011. ápr. 17. 13:23
 10/11 phls válasza:

1. "Bármely húrnégyszögben az átlók szorzata egyenlő a szemközti oldalak szorzatának négyzetével. (Ptolemaiosz tétel)". Pontosabban: nem négyzetével, hanem összegével.


"A bc szorzat maximuma 1-nek adódik" -- ezt azért biz.-ni kéne. A szerencse, hogy az a(bc) szorzat mindkét tényezője egyazon helyen, az A csúcsból kiinduló átló másik végpontjánál (A') veszi fel a max.-át. Ez a-ra evidens, bc-re pedig: ter(BCP) = 1/2 * bc * sin120 = BC * (P-ből kiinduló magasság) / 2.


2. EgyenlőTLENség?


"azt hoztam ki, hogy 1/x+y egész szám". Egy VALÓS számokra vonatkozó egyenlőségből?!

2011. ápr. 19. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!