Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valóban ártalmasak az egészség...

Valóban ártalmasak az egészségre az energiatakarékos villanyégők?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 28. 15:18
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom mennyire ártalmas, de a hagyományos izzóhoz képest rosszabb a fénye, nem folyamatos a spektruma ráadásul a kék dominál benne.

Állítólag az ilyen kék fény amit az lcd meg az energiatakarékos izzók adnak nem tesz jót a szemnek.

(mellesleg úgy tapasztaltuk h hamarabb ki is égnek mint a hagyományos izzók)

2011. ápr. 28. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
87%

Nem égnek ki hamarabb, de a fel-le kapcsolgatás tönkreteszi őket.


Tehát irodában, ahol napi 8 órát ég simán jó, míg otthon ahol napjában 27x fel le kapcsolják ott fél év után lehal.

2011. ápr. 28. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Úgy hallottam, hogy az egészségre is ártalmasak.
2011. ápr. 28. 20:57
 4/9 anonim ***** válasza:

Ha lenyeled biztos, mert ellentétben a sima üveg villanykörtével az energiatakarékos izzók üvege foszforporral és higanyporral is vannak színezve.


Amúgy nem az.

2011. ápr. 28. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Maga a fénye hosszú távon nem tesz jót a szemnek.
2011. ápr. 28. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Mint mindig, a sajtó ismét elefántot csinál egy ezer éves bolhából.


Nemrégiben több médium is foglalkozott azzal, hogy ezek az izzók mérgezőek ha ELTÖRJÜK őket.

Erre van egy igen egyszerű válasz NEM KELL TAKARÉKOS IZZÓT FÖLDHÖZ VAGDOSNI kilószám.

A médium állításával szemben ez nem új keletű probléma, néhány féle fénycső higanyt, vagy egyéb mérgező nehézfémet tartalmaz igen kis menyiségben, a működéséhez szükséges, ám ez csak akkor jelent problémát ha eltörjük a fénycsöveket. A régi "neon" cső is tartalmaz.

Ami miatt felkapták ismét, hogy egyes gagyibb kompakt csövek a megszokottnál több ilyen anyagot tartalmaznak, nem véletlenül olcsók.


Summa: Ha gyakran kapcsolgatjuk a lámpát, ill. nem üzemel elegendő időt, ezek az izzók azt szeretik ha felkapcsolás után jó 1-2 óráig üzemelnek, (persze minden márkánként is eltérhet) akkor ne vegyünk kompakt csövet, mert hamarabb tönkre megy mint a sima Wolframszálas izzó. Ha kiégett, az izzó lehetőleg ne vágjuk földhöz, és nagy lendülettel ne szívjuk ki a csőből a még benne levő illékony gázokat, hanem lehetőleg EGYBEN vigyük a megfelelő gyűjtőhelyre.


Mint minden ez is ésszel használva jó dolog hülye kezébe meg olló sem való.

2011. ápr. 28. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
23:19 Köszönöm. Így már látom az alagút végét...
2011. ápr. 29. 00:20
 8/9 anonim ***** válasza:

50-100-szor erősebb elektromágneses sugárzást bocsájt ki, ezért nem is ajánlják hogy 1 méternél közelebb legyen az emberi fejhez.

Én csak a plafonra teszem, az íróasztalon sima égő van.

2011. ápr. 29. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 D.O.81 ***** válasza:
78%

Üdv!


A hőmérsékleti sugárzók elavultak, fényhasznosításuk rendkívül rossz, színvisszaadásuk a spektrumképük miatt (az én véleményem szerint 2-es vagy rosszabb) kiválló, és mint mindenki tapasztalja a napfényhez képest minden színt a sárga irányába tol el. Na ez aztán a kiválló színvisszadás mi????? Ezenkívül az izzólámpa felfogható egy légmagos tekercsnek, mivel az izzószál a kisebb hőveszteség miatt egyszer(főleg halogén elemeket tartalmazó izzólámpákban) vagy kétszer van feltekerve.

Az izzólámpák nagy részében argon, kisebb részében kripton töltet van. Az argon töltet mellé nitrogén is van keverve. Ezenkívül van még a sima vákuumozott lámpa, melyben semmilyen töltőgáz nincs.

A halogén lámpa is izzólámpa. A különbség a töltőközegben és a burában van. A töltőközeg általában elpárologtatott jód só és valamilyen nemesgáz. A bura kvarcüveg, és nem keményüveg vagy ólomüveg, mivel a lámpa alakja a megnövelt töltőgáz és burahőmérséklet miatt.

Az izzólámpák izzószál hőmérséklete 2700 Kelvin fok, a kriptontöltésű lámpáé 2800-2900 Kelvin fok, a halogén lámpáké 3000-3200 kelvin fok. A derült napos égbolt színhőmérséklete 6000 Kelvin foknak felel meg és a nap színképe NEM folytonos, hanem VONALAS!

A fénycsövek: NEM mint NEON! Gázkisülő fényforrás tartalmaz töltőgázként argont, vagy kriptont, és néhány miligram mennyiségben elpárologtatott higanyt. Ettől aztán meg lehet dögleni nem? Jó pár 10 000 darabot szét kell törni ahhoz, hogy elegendő higanygőz eresszünk magunkra. Nos ami viszont tényleg mérgező az a fénypor.

Régebben halofoszfát (foszfor tartalmú)fényport használtak, de ezek hőterhelése kicsi. A ritkaföldfém aktivátoros fényporok már jóval strapabíróbbak, és jobb a hatásfokuk is. Maga a fényforrás üzem közben minimális sugárzással bír. Ami tényleg okozhat EMC zajt az a hitvány kínai elektronikus előtétek, melyekben a fojtó tekercs mágneses tere nem zárt, hanem nyitott, így egy kb 30-200kHz-es 1-5W teljesítményű rádióadót is működtetünk a fényforrással együtt. De, ha azt nézzük, hogy milyen elektromágneses zajban élünk, akkor ezt gyakorlatilag elhanyagolhatónak tekinthetjük. A mostanság ezerrel nyomatott teljesítmény LED-es fényforrások, sem olyan ártatlanok, mint amilyennek beállítják őket. Ugyan olyan fénypor van bennük, mint a kompakt fénycsövekben. És ha hiszitek, ha nem tisztességes UV fényt bocsátanak ki. Szerintetek miért van mindegyiknek olyan "tökönrúgott" fénye? Ez valamiért a táblázatból kimarad.

Összegezve: Az elektronikus előtéttel egybeépített kompakt-fénycsövek közül csak azok modelleket érdemes megvásárolni és használni, mint a TUNGSRAM, GE, OSRAM, PHILIPS gyártók lámpái. A PHILIPS-el óvatosan kell bánni, mert minősége már nem a régi. Ezek a gyártók a lámpáikat megfelelően tesztelték, azok fényforrásai megfelelően vannak felépítve és nincs kispórolva belőlük az anyag.


Remélem tudtam segíteni.


Üdv!

2011. máj. 4. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!