Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 1000V-al gyorsított elektronok...

1000V-al gyorsított elektronok az elektromos erővonalakra merőlegesen lépnek be a 100V U-ű síkkondenzátor homogén elektromos terébe. A lemezek távolsága 5cm, hosszuk 10cm. Mekkora szöggel térülnek el a lemezek közül kilépő elektronok?

Figyelt kérdés
Kiszámoltam hogy mekkora sebességre lettek gyorsítva, v=1,87*10^7 m/s. ezután nem nagyon megy..
2011. máj. 10. 18:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Írd ide a végeredményt, ha tudod, hogy tudjam ellenőrizni a számítást.
2011. máj. 10. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Kiszámítod a térerőt, ami gyorsítani fogja az elektronokat és aztán ebből az elektronokra ható erőt. Ez az erő (F) annyi ideig fog hatni, amennyi idő alatt átrepülnek a kondenzátoron, vagyis amennyi idő alatt megtesznek 10 cm-t (s). Ez idő alatt az elektronok szert tesznek egy a belépő irányra merőleges sebességre amelyre érvényes: F*t = m*v. Az eltérési szögre érvényes: tg α = v/v(belépő).


Szerintem így kell számolni, de nem vagyok benne egészen biztos.

2011. máj. 10. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

az a helyzet, hogy sehol sem találtam olyan képletet amivel ki lehetne számolni a térerősséget a megadott adatokbaól. kellene a lemezek felszíne vagy a köztük lévő térfogat is.

a lemezek közti térerő nagysága: E=(1/vákuumpermittivitás)*(q/A) itt a felszín kellene

van még olyan hogy a kondenzátor elektromos mezejének energiája: W=(1/2)*(q^2/C)=(q/2)*U=C/2*U^2=1/2(abszolut permittivitás)*E^2*V(térfogat)

van még egy a homogén elektromos mezőre általánosan: U=E*d amiből E=U/d (d a távolság), ha ezt kiszámolom akkor talán megkapnám a térerősséget, de a képlet után ott van egy olyan hogy ha szöget zár be akkor *cos(alpha). gondolom akkor ez arra vonatkozik, ha a 2 lemez zár be szöget egymással.

szerintem jó a gondolatmeneted, csak azt nem értem hogy ha belelőjük ezt a mezőbe, akkor annak ott egyből megváltozik a sebessége és nem lehet tovább számolni azzal a sebességgel, amivel kilőttük. szóval nem is 10 cm-t tesz meg az erőhatás miatt és még gondolom kisebb sebességgel. azt értem hogy kiszámoljuk a (amivel továbbhaladna és megtenne 10cm-t) sebesség és a tényleges sebesség vektor által bezárt szöget, de a valódi sebességet hogy kapnánk meg?

2011. máj. 11. 11:03
 4/6 A kérdező kommentje:
a megoldás annyit ír, hogy: 5,7
2011. máj. 11. 11:06
 5/6 A kérdező kommentje:
WOW hát ez ki is jött a levezetésed alapján, csodás! köszi szépen! :)
2011. máj. 11. 11:27
 6/6 A kérdező kommentje:
találtam egy olyan képletet egy régebbi oldalon, hogy: E=F/Q és ez az ami kellett hogy az F-et kiszámoljam.
2011. máj. 11. 11:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!