Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi sav kell a pufferbe,...

Mennyi sav kell a pufferbe, hogy a pH-ja 7.5 legyen?

Figyelt kérdés

Nincs idom utana jarni a megoldasnak, nagyon regen tanultam ilyesmit, es biztos vagyok benne, hogy lesz valaki, akinek frissebbek az analitikai kemiai ismeretei.


Szoval egy puffert kell keszitenem, de nagyon tomeny, es nem akarom pH-zni, mert az kihigitva ugysem lesz annyi. Azt akarom kiszamitani, hogyha adott a gyenge bazis pKa-ja (8.3), akkor mennyi ccHCl-t kell hozzatenni, hogy az (1M) puffer pH-ja mondjuk 7.5 legyen.


Koszonom szepen a valaszokat!


2011. jún. 3. 00:42
 1/7 anonim ***** válasza:
Pufferkapacitástól is függ. De egyébként nyugodtan állítsd be a pH-t töményen, mert mivel puffer, kihígítva is annyi lesz.
2011. jún. 3. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Epp az a lenyeg, hogy a puffert, ha tomenyen keszited, es pH-zod, higitva nem tartja a pH-jat. Valamelyik jobban, valamelyik kevesbe. Az egyenletek is hig oldatokra vonatkoznak, ez a sarokkove a modelleknek. Az en elmeletem az, hogy kiszamolom higra, osszemerem tomenyen, es amikor kihigitom beall a kiszamitott pH.


A pufferkapacitasnak itt nincs szerepe, mivel az oldatot a gyenge bazis es az eros sav osszekeveresevel hozom letre. De azert koszi.

2011. jún. 3. 01:02
 3/7 Silber ***** válasza:

"Nincs idom utana jarni a megoldasnak"

BULLSHIT. Caps Lockkal. Ezt hívják lustaságnak...

[H+]=Ks*c(só)/c(sav)

Helyettesíts be. Nem mindegy, hogy mekkora térfogatot akarsz.

2011. jún. 3. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Silber ***** válasza:

Esetleg tehetünk egyszerűsítést:

[H+]=Ks*n(só)/n(sav)

3,1623*10^-8=5,0119*10^-9*n(só)/n(sav)

3,0396=n(só)/n(sav)

Az 1M-os puffer meg számomra értelmezhetetlen. Mire nézve 1 mólos?

2011. jún. 3. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

"BULLSHIT. Caps Lockkal. Ezt hívják lustaságnak...

[H+]=Ks*c(só)/c(sav)

Helyettesíts be. Nem mindegy, hogy mekkora térfogatot akarsz."

Nyugodtan odairhattad volna, hogy fogalmad sincs, csak ezt ez egy nyanvadt kepletet madoltad be gimibe. Semmi baj. Az 1M az jelenti, hogy a puffer 1M-os, azaz a "Cso" + '"Csav". Szoval hany ml ccHCl kell bele, ha tenyleg csak egyenletbe kell behelyettesiteni?


Van otletem, de valahogy nem stimmel... de nem latom, hogy hol a hiba.


Bazisunk vizes oldataban lejatszodo, egyensulyra vezeto reakcioja:

B -> BH + OH


Az egyensulyra felirhato a bazikus disszociacios egyenlet:

Kb = [BH][OH]/[B]


A Kb, a pKa ismereteben kifejezheto:

pKa = 8.3 -> pKb = 5.7 -> Kb = 10^-5.7


B(kezd) = 1M ismereteben felirjuk az egyensulyi koncentraciokat:

[OH] = xM

[BH] = xM

[B] = 1-xM


A koncentraciokat visszahelyettesitve az egyenletbe:


Kb = x^2/(1-x)


Az egyenlet egyetlen, pozitiv gyoke: [OH] = 1.411^-3M, azaz a pH = 11.15 (ez egyebbkent a tapasztalatnak tobbe-kevesbe megfelel) (tovabba [BH] = 1.411^-3M es [B] = 0.99858846M)


Na, most jon a neheze. Adunk hozza y mol HCL-t, ami eros sav, azaz beleadunk a kozosbe y mol H+-t. Mi lesz ennek a sok H-nak a sorsa? a) egy reszebol csokken a pH b) eltolja az egyensulyt (B -> BH).


a) Szoval hozzaadtuk, a pH lement 11.15-rol 8.0-ra, azaz [H] = 10^-8M, es [OH] = 10^-6M. dpH = 3.15 -> d[H] = 7.08*10^-4M



b) Kozben z-vel eltolodik a B es BH koncentracioja. Irjuk fel az egyensulyi koncentraciokat:

[OH] = 10^-6 M

[BH] = 1.411^-3 + z M

[B] = 0.99858846 - z M


Most nincs mas hatra, mint felirjuk ujra a bazikus disszociacios egyenletet, csak most mar az uj egyensulyi koncentraciokkal.


Kb = (10^-6*(1.411^-3 + z))/(0.99858846 - z) = 10^-5.7


es itt kijon, hogy az egyenlet egyegyetlen gyoke z = 0.66466M, ennyivel tolodott el a ket koncentraco.


Ha osszeadom a ket koncentraciot, akkor akkor kijon, hogy a teljes valtozas (a+b): 0.665376946M, Ha 1l 1M-os pufferbol indultunk ki, akkor ez azt is jelenti, hogy 0.665376946mol HCl-t kell beletenni. ccHCl = 12.39M, mekkora terfogatban van 0.6653mol? Kijon, hogy 53.7ml ccHCl. Ez, tapasztalatom szerint megfelelo nagysagrend. Holnap kiprobalom.


At meg hozzatennem, hogy 10(!!) eve tanultam analitikai kemiat, ahol hasonlo dolgokat szamoltam.

2011. jún. 3. 11:48
 6/7 Silber ***** válasza:

"Nyugodtan odairhattad volna, hogy fogalmad sincs, csak ezt ez egy nyanvadt kepletet madoltad be gimibe. Semmi baj."

Kérlek - az előző szemeszterben vizsgáztam le belőle jelesre, vegyészmérnök hallgató vagyok. Nekem ne taglald a kémiát, én is tanultam, nem lehet elvakítani egy egyensúly felírásával, vagy a disszociációs fok fogalmával...

Te bonyolítod túl. Én röviden leírtam a megoldást, aztán vagy elfogadod, vagy nem. Rajtad áll. A só és a sav anyagmennyiségének arányát megadtam.

Annyiban igazad van, hogy felcseréltem a sót és a savat, tehát [H+]=Ks*c(sav)/c(só)=Ks*n(sav)/n(só)

3,0396=n(sav)/n(só). Ha ez teljesül, akkor megfelelő puffert fogsz kapni. Ha koncentrációval akarsz számolni, akkor kell tudni, hogy mennyi pufferre van szükséged.

2011. jún. 3. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Tehat a kerdes a pufferekre levezetett egyenlettel kapcsolatban, az, hogy mennyi savat kell hozzatenni, hogy az altalad felirt aranyban legyen jelen a so es a sav.


Nem latom, hogy erre miert trivialisan egyszerubb a valasz, mint amit en vezettem le. (habar nagy eselyt adok arra, hogy a megoldasom tul bonyorult...) Nekem ugy tunik, hogy kb ugyan azt az egyenletet kell majd felirni es megoldani.

2011. jún. 3. 17:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!