Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy liter benzin (95-ös) hány...

RELIKVIA1212 kérdése:

Egy liter benzin (95-ös) hány liter benzingázzal / gőzzel egyenlő?

Figyelt kérdés
2011. jún. 3. 14:08
 1/6 anonim ***** válasza:
Ezt így nem lehet megválaszolni, mert nyomás- és hőmérsékletfüggő.
2011. jún. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Folyadékok és gázok, gőzök között a tömeggel lehet egyenlőséget teremteni. Vagyis 1 kg 95-ös benzinből 1 kg benzingőz keletkezik. Ez viszont szinte bármekkora térfogatú lehet, hiszen a gázok, gőzök a rendelkezésre álló teret teljesen kitöltik. Persze nem mindig: bizonyos hőmérséklet és nyomás esetén cseppfolyósodnak.
2011. jún. 3. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A telített szénhidrogének közül az 5-20 szénatomszámúak cseppfolyósak, a kőolajfinomítóban a benzinpárlat általában a C7-C10 frakció szokott lenni.

Vegyük átlagnak a C8-at azaz az oktánt.

Ez C8H18. Ennek moltömege 210 g/mol, azaz nem sokat tévedünk, mert a benzin átlagos moltömege 220-240 körül szokott lenni.

Ha csak durva közelítéssel számolunk és 25 C fokra vonatkoztatunk, akkor kövessük a következő gondolatmenetet.


1 liter benzin 0,7 kg.

Ez a mennyiség durván 3,2 mol benzin.

Avogadro törvénye alapján közelítve a benzin minden molja 22,4 liter gőzt eredményez.

Az 1 liter ~ 0,7 kg ~ 3,2 mol durván 70 liter gőzzé válik 25 fokon, ha elpárolog...

2011. jún. 3. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Amiért a kérdést írtam:

Azt szerettem volna megtudni, hogy mennyi hidrogén gáz kell ahhoz egy 1.5 ös motornak hogy maximális fordulaton ki tudja szolgálni a motort, működőképes legyen.

ezt jelen esetben a saját kocsimra húztam rá. 1.5 ös 90 lóerős autóról van szó ami maximálisan percenként 7000 et képes forogni.


Mivel nem vagyok otthon a kiszámításokban ezért segítséget kértem másoktól, hogy mondják meg nekem hogy mennyit eszik meg az autóm 1 perc alatt ha üvegen nyomom neki, ezzel viszonyítva a lehetséges maximális gázfelhasználást. Az eredmény 0,33 kg / perc volt.


Itt megkaptam hogy 1 l benzin 0,74kg így kiszámoltam hogy a 0,74 nek hány százaléka a 0,33 az eredmény 24%.

Ezt tovább vittem arra a következtetésre hogy 1 liter (0,74kg) benzinből 70 liter gáz keletkezik, s mivel a kiindulási mennyiség ugyan az így a 70 liternek vettem a 24 % -át ami 16 liter lett. Ebből megtudtam hogy 16 liter benzingőzt zabál a gép percenként maximum (7000-es fordulaton).

De itt nem ér véget a szitu.

Mivel a hidrogéngázt akartam vizsgálni ez esetben tudnom kellett hogy mennyi a benzin gáz állapotban.

Ez rendben is van de ugyan annyi nem lehetne mert lehet lerobbanna a hengerfej...


Abból kiindulva hogy a benzin 44 MJ/Kg és a hidrogén pedig 119MJ/Kg energiával rendelkezik, a kapott eredményt a kettő közötti különbséggel elosztottam hogy kb ugyan akkora teljesítményt kapjak s így megkaptam azt is hogy mennyi hidrogén gáz kell a motornak a működéshez:

6,18 L Hidrogén, és ebben nincsen még benne a levegő, csak hidrogén.


Amit most el lehet érni az maximum 8 liter (nagyon max)/ perces hidrogéngáz termelődés, de ugye az nem tisztán hidrogén hanem 2 részt hidrogén 1 részt oxigén ami 8 literre hámozva nem több csak 5,34 l hidrogén.

Tehát a motor már menne elviekben, de egy nagy gázfröccs esetén még mindig nem bírná kiszolgálni a motor maximális teljesítményét a gáz.


Ha bárhol elmásztam pls javítsatok mert fontos!!!!!

Ja és köszönöm a segítségeteket!

2011. jún. 4. 09:52
 5/6 A kérdező kommentje:

Ja és ez a körülbelül 1 literes hiány nem a motor működésképtelenségét jelenti! Csupán azt, hogy valószínűleg 6000 es fordulat felett már nem lenne képes kiszolgálni a motort és fulladna leállna stb. De alacsony fordulaton szerintem szépen menne!


Mit gondoltok?

2011. jún. 4. 10:19
 6/6 anonim ***** válasza:
A hidrogéngáz mennyiségét nem a korábbi benzinmennyiséghez kell igazítanod. A hidrogén esetében ugyanis a tökéletes égéshez szükséges tömegarány könnyen lehet, hogy más, mint a benzin esetében. Vagyis ki kell számolnod, mennyi levegőt tud beszívni az autód teljes fordulaton. Azért innen érdemes indulni, mert ez az a mennyiség, amit nem fogsz tudni megváltoztatni. Ha ez megvan, akkor a tömegarányból ki tudod számolni, ehhez mekkora tömegű hidrogénre van szükséged. Ha ezt tudja produkálni a hidrogéngenerátorod, akkor örülj neki, ha nem, akkor dolgoznod kell rajta, hogy sikerüljön.
2011. jún. 11. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!