Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy rúdmágnes anyagát a...

Egy rúdmágnes anyagát a mágneses erő folyamatosan szétfeszíti?

Figyelt kérdés
Egy korábbi kérdésről jutott ez eszembe. Ha egy mágnest gondolatban hosszában kettévágunk, akkor a két új mágnes egy irányba áll, észak az észak mellett, dél ugyanígy, vagyis taszítják egymást. Ez akkor is igaz, ha többezer szeletre vágjuk. Vagyis a mágnes anyaga folyamatosan szét akar hullani?

2011. júl. 28. 11:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
52%

Nem akar. A rúdmágnes ferromágneses anyagból készül, ebben ún. mágneses domének vannak. Ezek az anyagnak olyan tartományai, amelyek mágnesesen rendezettek. A krisztallitok állhatnak benne akárhogyan, de mágnesesen szabályos alakzatot mutatnak. Hogy egyszerűbb legyen, képzeld el úgy, mintha millió kicsi rúdmágnes lenne a nagy mágnes belsejében!

Szóval ezek szépen álldogálnak egymás mellett, de nem pont úgy, ahogy képzeled. Ha egy mágnest kettévágsz, akkor az új déli pólus mellé az új északi fog kerülni, vagyis az alábbi lesz a pólusok megoszlása: É-D-É-D. Ezzel nem kerülsz ellentmondásba: az eredeti északi és déli pólusok a helyükön maradnak. Ha úgy nézne ki a pólusok megoszlása, ahogy te mondod, akkor ez lenne vágás után a végeredmény: É-D-D-É. Ekkor vagy két északi pólusa volt a mágnesnek (nehéz megoldani), vagy a vágás során vándorolnak el a pólusok (ezt is).

Tehát a mágneses domének is úgy rendeződnek, mint a rúdmágnesek: az északi és a déli pólusok egymás felé fordulnak. Ez így nagyon kényelmes nekik, vonzóerő hat köztük és eszük ágában sincs szétesni.

2011. júl. 28. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
67%
Amit leirtal az stimmel de nem ertem ettol miert akarna szethullani.amig egyben van a magnes,addig a kesobb levagott darabkai nem dipolusok
2011. júl. 28. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
hat,ha ugy kell elkepzelni a nagy magnest mint sok kicsi egyutt,akkor lehet h hulyeseget irtam,bocsanat
2011. júl. 28. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

@11:49

Ezt értem, de ez akkor igaz, ha keresztben vágom el a rúdmágnest. De én hosszában gondoltam, tehát egy É-D domén melletti másik É-D domén elvileg taszítja egymást.


Én úgy képzelem, mint pl. a gyufaszálak egy irányba rendezve. Oké, hogy az egyik feje után a másik farka (vagy mije) lesz, de vannak egymás mellett is fejek és farkak.

2011. júl. 28. 12:10
 5/14 anonim ***** válasza:
66%
vágd már szét azt a mágnest és megkapod a választ!!!
2011. júl. 28. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Ha két mágnest egymás mellé teszünk úgy, hogy mind a kettőnek ugyanabba az irányba mutat az északi pólusa, akkor taszítják egymást (most próbáltam ki egy perce).
2011. júl. 29. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Ó, köszönöm! :)

Akkor viszont igazam van !! Vagy nem?

2011. júl. 30. 08:04
 8/14 anonim ***** válasza:

És mikor félig vágod át?? Fele fizikailag egybe van.. akkor hogy rendeződnek a töltések?

A mágnes szerintem egy rejtélyes dolog sok tényezője ismeretlen. A fizikát szinte már meghazuttolja ,és ezért foglalkozna vele kevesen ,hiszen számolni nem lehet vele fizikailag nem elfogadott:P -Rájöttem egy érdekes dologra ha 2 mágnest ellentétes pólusokkal összefogatunk (azaz taszítva) A vonzó erejük megnő de nem 2x-esére hanem annál sokkal többre. Szerintem próbáld ki.

2011. júl. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy bocs ha eltértem a tárgytól. Elméletileg igen szét felé kéne az anyagot molekulánként feszítenie. Elvileg!..
2011. júl. 30. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Nem akar széthullani, mert homogén a mágneses mező. Ahogy darabolod úgy ez a mező is darabolódik.


Kb. olyat kérdeztél, mintha azt nem érteném, hogy a jégkocka miért nem csúszik szét apró darabokra, mert hát a jég az csúszik és akkor belül is kéne csúsznia!

2011. aug. 9. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!