Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Legalább mekkora vízszintes...

Bandimernok kérdése:

Legalább mekkora vízszintes irányú sebességgel kell indítani az egyensúlyi helyzetéből az L hosszúságú fonálingát, hogy végpontja az L sugarú függőleges síkú körpályán végigfusson? Engem a levezetés érdekelne.

Figyelt kérdés
Engem a levezetés érdekelne, mert a megoldást tudom, ami gyök alatt 5 x g x L.
2011. aug. 1. 20:09
 1/3 Sajtoskifli ***** válasza:
100%

Ahhoz, hogy egy szabályos kör pályáján haladjon, a rá ható erők eredője sose mutathat a kör középpontjával megegyező irányba, ugyanis ilyenkor nem lenne semmi, ami megakadályozná az olyan irány mozgását.(Ugye a másik irányba az inga kényszerereje rajtatartja a pályán.


A testre ható centripetális erő képlete: F(c)=m*(v^2)/r

Mivel a legkisebb sebesség ilyen esetben a pálya legmagasabb pontjánál van, az eredő erő is ott lesz a legkisebb. A leglassabb lehetőségnél itt az erők (centripetális + mg) pont kiegyenlítik egymást, tehát 0.

Ebből fel is lehet írni a képletet :

F(c)=F(g)

m*(v^2)/r = mg /:m

v^2/r = g

v=(gyök)(gr)


Tehát a sebességnek ekkorának kell lennie a legmagasabb ponton. Ezután már fel lehet írni az energiamegmaradás törvényét :

E(kin)0=E(hely)1+E(kin)1

1/2(m*v(0)^2)=m*g*h+1/2(m*v(1)^2)

v(0)^2=2g*h+v(1)^2

v(0)^2=2g*2L+((gyök)(2gL))^2

v(0)^2=4gL+gL

v(0)^2=5gl

v(0)=(gyök)(5gL)


Szólj, ha valamit nem értesz.

2011. aug. 1. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Uh, nagyon köszönöm! Az erőkig el is jutottam, hogy a tetőponton lesz a legkisebb a sebesség, de az energiamegmaradást ilyen formában nem tudtam felírni. Mégegyszer köszi. :)
2011. aug. 1. 21:01
 3/3 anonim válasza:
35%
ti most miről beszéltek?
2011. aug. 1. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!