Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » FIZIKA! Egy centrifugára...

Bandimernok kérdése:

FIZIKA! Egy centrifugára tölcsért erősítünk. A tölcsér aljára egy golyót helyezünk. A kúp nyílásszöge 45°. Milyen távolságra lesz a golyó a tölcsér alső részétől 30 1/min fordulatszám esetén, ha a súrlódástól eltekinthetünk? A levezetés érdekelne.

Figyelt kérdés
A levezetés érdekelne. A megoldás:1.42 m.Előre is köszi a levezetést.(Középiskolai fizkapéldatár: 171-es példa)
2011. aug. 2. 21:49
 1/10 Sajtoskifli ***** válasza:
Már bocs, de ha a súrlódástól eltekintünk, akkor az a golyó meg nem fog moccanni a tölcsér legaljából.
2011. aug. 2. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
És tényleg. Megint kösz. De akkor nem értem, hogy milyen eredmény ez az 1.42 m.
2011. aug. 2. 22:02
 3/10 Sajtoskifli ***** válasza:
Én mondjuk úgy mondanám a feladatot, hogy elindítjuk a centrifugát, és akkor milyen magasan kell elindítani a kúp sebességével megegyező irányban és nagysággal, hogy azon a ponton maradjon. Nekem egyébként 2,44 m jött ki, ha érdekel leírhatom hogy szerintem miért annyi. (Mert nem igazán látok hibát a levezetésemben)
2011. aug. 2. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Megköszönném, ha leírnád. Te valami nagyon nagy fizikus lehetsz. :)
2011. aug. 2. 22:42
 5/10 Sajtoskifli ***** válasza:

Rájöttem, a 45 fokot 90-nek néztem :D

Na, akkor leírom, remélem most már tényleg a jó megoldást:

Ugye az a lényeg, hogy a golyóra ható, lejtő irányú gyorsulás kiegyenlítse egymást. A gravitációs gyorsulás lejtő irányú komponense cos(22,5)*g, ennek kell egyenlőnek lennie a centrifugális erő ilyen irány gyorsulásával, ez pedig (v^2/r)*cos(67,5)


Itt ugye két ismeretlen van (v,r), ezeket függésbe kell hozni egymással, illetve meg kéne találni az r-L függését is. Ez könnyű, ha felrajzolod a kört, akkor a középpontból a tölcsér középpontjába húzott egyenes (h) és a sugár pont derékszöget zár be, amire megint fel lehet írni egy szögfüggvényt, ez pedig : r=h*tg(22,5)


Akkor most határozzuk meg a v-t r függésében:

v=ds/dt

v=2r(pí)/dt

v=2r(pí)*30/60s //ugye 1 perc alatt fordul 30-at

v=r(pí)


Visszahelyettesítünk az eredeti képletbe :

cos(22,5)*g=r^2*(pi)^2*cos(67,5)/r

cos(22,5)*g=r*(pi)^2*cos(67,5)


Visszahelyettesítjük az r-t:

cos(22,5)*g=h*tg(22,5)*(pi)^2*cos(67,5)

h=cos(22,5)*g/(tg(22,5)*(pi)^2*cos(67,5))

h=Ez nekem 6m körül


Nem nagyon tudom, hol a hiba, bár ma már egy picit fáradt vagyok. Talán holnap reggel még egyszer megnézem, de alapjaiban ez a folyamat.

2011. aug. 2. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Na nekem kijött, ha gondolod leírhatom.
2011. aug. 3. 11:11
 7/10 A kérdező kommentje:

Ugyebár minél jobban távolodk a tengelytől a golyó, annál jobban csökken a "centripetális erő". Ezért ezt jött ki nálam: m * (omega)(négyzet) * r = m * g / cos 45

(omega) = pi = 2 * pi * 0.5

2011. aug. 3. 11:22
 8/10 anonim ***** válasza:

"Már bocs, de ha a súrlódástól eltekintünk, akkor az a golyó meg nem fog moccanni a tölcsér legaljából."


Ezt mellétaláltad. Ugyan mér nem fog megmoccanni?


Viszont ha igen nagy a súrlódás, akkor nem fog felemelkedni.

2011. aug. 3. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Egyébként eléggé túlbonyolítottátok, én leírok egy egyszerűbb módszert:


Készits ábrát, lefelé hat a golyóra mg nehézségi erő, vízszintessen a centripetális erő.

A 45 °-os szög végett az mg erő vízszintesen is megjelenik, mégpedig éppen egyenlő mv^2/r centripetális erővel így:


v^2=r*g

(2r*pi*f)^2=r*g

4*pi^2*r^2*f^2=r*g


Így r=g/(4pi^2*f^2)=1,43 m.

(megjegyzés: szimmetriaokok miatt ügyebár r megegyezik a magassággal)

2011. aug. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Azért nem fog megmozdulni, mert a tölcsér egy forgásszimetrikus test, a golyó középpontja pedig a legaljára, forgástengelyre kerül. Mivel a golyó is egy forgásszimetrikus test, a rá ható erők kiegyenlítődnek így nem hat rá olyan erő amely bármerre kimozdítaná.

Ha a tölcsér alján egy másik gyolyó lenne, akkor beesés után a forgástengely nem esik egybe a golyó középpontjával, így ki tud mozdulni.

De már az is elég lenne, ha azt írná, hogy "egy csonkakúp alakú tölcsér, aminek kisebbik átmérője nagyobb mint a golyó".

2016. júl. 22. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!